SEO ve PPC Neden Bir Arada Yürütülmelidir?

SEO ve PPC Neden Bir Arada Yürütülmelidir?

Bir markanın kısa ve uzun vadede başarılı olabilmesi için PPC ve SEO’nun etkin ve doğru kullanılması gerekmektedir. 

İçindekiler

 Her ikisi de marka başarısını hedefleyen farklı zamanlamalara bağlı terimlerdir. Birbirinden farklı kullanım şekilleri de olsa SEO ve PPC aslında satıcı için aynı şeye hitap etmektedir.

PPC Nedir?

PPC (Pay Per Click) adıyla bilinen uygulama, Reklam veren bir kişi veya firmanın siteye verdiği reklamın tıklanma başına aldığı para anlamına gelmektedir. Yani bir siteye reklam verdiğiniz zaman internet kullanıcıları tarafından reklamınızın her tıklanması başına aldığınız ücreti ifade etmektedir. Reklam modelleri arasında dünya üzerinde en çok tercih edilen reklam modeli PPC’dir.

Yine Google Adsense sistemi üzerinde en çok rağbet gören reklam sistemi PPC’dir. Pay Per Click kelimeleriyle açılımı yapılan PPC Türkçeye “Tıklanma başına maliyet” olarak çevrilmektedir. PPC reklam stratejisi reklamı veren kişinin belirlemiş olduğu anahtar kelimeleri esas almaktadır. Kullanıcıların internet sitelerinde arattıkları ve reklam veren kişinin belirlediği anahtar kelimeler örtüştüğü durumda karşılarına PPC reklamı verilmektedir. Kullanıcı mantığıyla düşünülerek yapıldığında kârlı bir iş haline geldiği için PPC çok fazla tercih edilmektedir.

PPC kısa sürede ücretli olarak reklamınızı üst sıralara taşımaktadır.

PPC Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi reklam verenin belirlediği anahtar kelimeye göre PPC reklamı kullanıcıya sunulur ve kullanıcının tıklaması başına reklam verene ücret ödenir. Anahtar kelimeniz kullanıcıların arattığı kelimelerle alakalı olarak ne kadar popüler kelimeler olursa aynı oranda görülme ve tıklanmalarınız da artacaktır. Siteye verilen PPC reklamlarının takip edilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Reklamların takibinin yapılması için belirli yazılımların bulunması gerekmektedir. Bu yazılımlarla hedeflemiş olduğunuz kitleye ulaşıp ulaşmadığınızı, müşterilerin size hangi kelimeleri kullanarak ulaştığını buna bağlı olarak da anahtar kelimelerinizin doğru belirlenip belirlenmediğini öğrenme imkanına sahip olabilirsiniz. Müşterilere ulaşabilmek için belirleyeceğiniz anahtar kelimenizin reklam içeriğinizle alakası olması gerekmektedir. Doğru ilerleyip ilerlemediğinizi öğrenmek adına da PPC reklamlarınızı sürekli olarak test etmeli ve takip etmelisiniz.

SEO Nedir?

Açılımı Search Engine Optimization  olarak bilinen SEO Türkçeye “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevrilmektedir. Genel anlamıyla tanımlayacak olursak, web sitelerinin veya sayfaların doğru çalışmalar yapılarak arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için yapılan çalışmalara SEO adı verilmektedir. Zaten SEO’nun temel amacı da hizmet ettiği siteleri en üst sıralarda listeleyerek ilgili kişilere daha fazla bilgi ve daha hızlı hizmet ulaştırmaktır. SEO uygulaması bir nevi doğal yollardan popülerlik sağlama çalışmalarıdır. Bu popüleriteyi de en doğal yollarla en hızlı şekilde sağlayabilenler de en iyi SEO uzmanlarıdır.

SEO uzun süreli ve ücretsiz olarak reklamlarınızı üst sıralara taşıyan çalışmalardır.

SEO Nasıl Yapılır?

Google’de üst sıralarda olabilmek internet ortamında yapılabilecek en iyi reklam türüdür. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Google gibi dünyanın en büyük arama motorunun üst sıralarında yer almak pek de kolay bir iş değildir. Özgünlük ve doğallık SEO çalışmaları için birer anahtar kelimedir. (daha detaylı bilgi için SEO Nasıl yapılır?)

Kendinize özgü alıntı olmayan doğru kurallarla reklamlar, makaleler üzerinde yapılmış SEO çalışmaları sizi Google’da üst sıralara taşıyacaktır. Çalışmalarınız özgünlükten uzak ve yapay şekilde ilerlerse Google arama motoru bu durumu fark edecek ve sizi sıralamaya almayacaktır. PPC çalışmalarında olduğu gibi SEO’da da anahtar kelimeler popüler olmalı ve sürekli kullanıcıların aratabileceği, sorularına cevap alabileceği şekilde belirlenmelidir. Aksi durumda SEO çalışmaları ile yaptığınız reklam ya da makaleleriniz kullanıcılar tarafından görülmeyecek ve kullanıcıya hitap etmemiş olacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak hem PPC hem de SEO aynı amaç için yapılan çalışmalardır. İkisi de kullanıcı odaklı olarak belirlenmesi gereken anahtar kelimeler kullanılarak arama motorlarının gözündeki popülerliği arttırmayı hedeflemektedir. Rakiplerin gerisinde kalmamak her durumda bir adım önde olabilmek adına PPC ve SEO çalışmaları bir arada yürütülmelidir.

İPUCU

Her ikisi bir arada ve amacına uygun adımlarla çalışmalar gerçekleştirildiğinde çalışmalarınıza kesinlikle olumlu geri dönüşler alacak ve üst sıralarda göreceksiniz. 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

4e39fd Captca Değiştir