SEO için Meta Description Açıklamaları Nasıl Yazılır?

SEO için Meta Description Açıklamaları Nasıl Yazılır?

Meta descriptionlar arama motorları ve SEO ile olan ilişkisi bakımından çok önemlidir. Arama motorlarını memnun etmek için, Google arama sonuçlarında (SERP) görünürlüğü arttırabilmek için description çok önemlidir ve doğru yazılmalıdır.

İçindekiler

Meta Description Nedir?

Description, içeriğini açıklayan bir web sayfasının HTML’ine yerleştirilen metnin kısa paragrafıdır. Meta description, arama sonuçlarında sayfanızın URL’sinin altında görüntülenecektir.

İPUCU

Meta descriptionları, insanlar diğer web sitelerinde ve sosyal kanallarda makalenizi paylaştıklarında sürekli görünecektir.

Adtorium'un panelinden meta verilerinin oluşturulması.

Meta Descriptionları Nereye Ekleyebilirsiniz?

Sitenizin HTML’sinin <head> bölümüne bir meta description ekleyebilirsiniz. Örnek olarak;

<head>

<meta name= “description”content=”description.”>

</head>

Özellikle WordPress kullanıyorsanız, meta descriptionlarınızı CMS’nizde tam olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Yoast gibi bir SEO eklentisi kullanırsanız, “meta description” bölümüne bir meta description ekleyebilir ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) nasıl görüneceğini gösteren bir örneği üzerinde önizleme yapabilirsiniz.

Meta Description Neden Önemlidir?

Bir meta description, araştırmacıların içeriğinizi arama sonuçlarında tıklamak isteyip istemedikleri konusundaki kararlarını etkileyebilmektedir. Açıklamaların daha fazla dikkat çekici, ilgili ve alakalı olması aynı oranda kullanıcı çekmeye ve tıklanmaya neden olacaktır.

Meta Descriptionlar Bir Sıralama Sinyali Mi?

Google, meta descriptionlarının bir sıralama sinyali olmadığını belirtti. Ancak yine de descriptionların kaliteli olması tıklama oranlarını doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle de meta descriptionlarını akıllıca kullanmak ve ilgi çekici olması çok önemlidir.

Meta descriptionları SEO açısından çok önemlidir.

En İyi Description Nasıl Yazılmalıdır?

Anahtar Kelimeler: Web sayfası için en önemli anahtar kelimelerinizin meta descriptionlarınızda gösterildiğinden emin olmalısınız. Genellikle arama motorları, arama sorgularını snippet’inizde kalın tonda vurgulayacaktır.

Okunaklı ve Özgün Yazın: Okunabilir kopya yazılması çok önemlidir. Meta descriptionlarınızın doldurulması gereken anahtar kelimelerin doğru seçilebilmesi çok önemlidir. Description bölümünüz mutlaka özgün bilgiler içermelidir.

Meta Descriptionlar Reklamınız Olsun: Descriptionlarınız olabildiğince ilgi çekici ve kaliteli bilgilerle dolu olmalıdır. Bunun dışında descriptionlar mutlaka içeriklerinizle uyumlu olmalı ve eşleşmelidir.

[iliskiliyazi id=93]

Uzunluk: Bir meta description ortalama 135-210 karakter aralığında olabilir, Google kendisi bazen otomatik olarak bazı açıklamaları kendisi de doldurabiliyor. Yani size net sayı verilemez.

Meta Descriptionları Çoğaltmayın: Başlık etiketlerinde olduğu gibi, meta descriptionları her sayfa için farklı şekilde yazılmalıdır. Google, meta descriptionlarınızı çoğaltmanız durumunda sizi cezalandırabilir.

Zengin Snippet Kullanın: Schema işaretlemesini kullanarak itirazı arttırmak için pasajlara öğeler ekleyebilirsiniz. Örnek olarak: yıldızlar, müşteri derecelendirmeleri, ürün bilgileri, kalori sayıları v.b.

Description Örnekleri

Captain America Civil War incelemesi (DOĞRU OLAN)

Doğru description, kısa öz ve en fazla bilgiyi vermelidir.

Göründüğü gibi Google’a film adını yazdığınızda en üstte  imdb.com sitesi karşımıza çıkıyor. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi, kaliteli description oluşturulmuş olmasıdır. Description bölümünde yıldız derecelendirmesini göstermek için işaretleme imkanı bulunmakta ve bunun dışında description, kısa öz ve en önemlisi de harekete geçirici bir mesaj içermektedir.

Captain America Civil War incelemesi (YANLIŞ OLAN)

Description yazılırken 135-160 karakter aşılmamaya dikkat edilmelidir.

Burada da aynı konu içeriğiyle ilgili daha geri sıralarda yer alan web sitelerini göstermek istedik. Göründüğü gibi description bölümleri ağzına kadar dolu, çok uzun yazılmış ve sığmamış olacak ki üç nokta ile devam etmiş. Bunun dışında çok fazla içerik anlatılmış ki bu da kullanıcıları sıkacak ve hoşlarına gitmeyecektir. Bu nedenle başarısız bir description olmuş ve alt sıralarda yer almıştır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(2 Oy . Ortalama Puan : 4 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

b8d065 Captca Değiştir