SEO’da Başarı İçin GoogleBot’a Yardımcı Olalım!

SEO’da Başarı İçin GoogleBot’a Yardımcı Olalım!

Google web sitelerini nasıl dizine ekler? Bu sitelerin hangilerini sever ve hangilerini sevmez? Siteler arasında önceliklendirmeyi neye göre yapıyor? İşte bu yazımızda sizlere bu soruların cevaplarını anlatacağız.

İçindekiler

Google, sitelerin her URL’sini dizinine eklemek ister ancak burada bazı özel durumlar SEO’da başarı ya da başarısızlığı etkileyecektir.

Tarama Bütçesi Nedir?

Tarama bütçesi, Google ya da diğer arama motorlarının sitenize geldiği zaman sayfaları gezmek için ayırdığı kaynağa verilen isimdir.

İPUCU

Google botları bakılacak olursa milyarca sayfaları taramakta ve bunun için site başına kaynak ayırmaktadır. Crawl (Tarama Bütçesi) sitenin genel kalitesi ve diğer bazı teknik SEO faktörlerine bağlı olarak değişmektedir.

Senin İçin Önemli Sayfalar Hangileri?

Googlebot’a önemsiz sayfalarınızı vermektense daha dolu daha kaliteli ve paylaşılabilir içeriklerin yer aldığı sayfaları göstermek çok akıllıca yöntem olabilir. Bunlara örnek verecek olursak; blog yazılarınız, e-ticaret sitesindeki ürün detay sayfaları, iletişim bilgileri vb.

Sıralanması Fayda Getirmeyecek Sayfaların Hangileri?

Sitenizde eğer dizine dâhil olmasının size pek yararlı olmayacağını düşündüğünüz sayfalarınız varsa bu sayfaların indexlenmesini engelleme Google bot açısından önemlidir. Hangi içerikler bu sayfalar olarak sayılır diye soracak olursanız sitenizde sadece gezerken göz atabilecekleri sayfalar olarak nitelendirebiliriz. Bunlar;

  • Gizlilik sayfaları
  • Şartlar/İade Bilgiler
  • Kargo yöntemleri gibi sayfalardır.

Googlebot’a Nasıl Yardım Edebilirim?

Googlebot’un sitenize rahatça erişip sorunsuz dolaşabilmesi için birçok yöntem bulunuyor. Bunlara sırayla bakalım.

  • Robots.txt Dosyası

Taranması gerekmeyen sayfalarınız ya da klasörleriniz hangilerinin olduğunu belirleyip bunları disallow edebilirsiniz. Robots.txt dosyasının www.adtorium.com/robots.txt gibi sabit adreste bulunması şarttır! Bundaki amaç botlara sitenizin nerelerini tarayıp taramayacağını belirtmektir. Belirttiğimiz dosyanız yoksa hemen robots.txt oluşturucu aracımızı deneyebilirsiniz.

[iliskiliyazi id=100]

  • No-İndex Etiketleri

Noindex etiketleriyle sayfaların dizine dahil edilmemesini engelleyebilirsiniz. Bu meta kodunu yapıştırdığınız sayfayı dikkatli seçmekte fayda var. İlgili kodu sayfaya yerleştirdikten sonra Google Gibi Getir işlemi ile durumu kontrol edebilirsiniz.

<meta name="googlebot" content="noindex">

  • URL Parametreleri

Yinelenen içerik sorununa çözümlerden birisi de URL parametrelerini Google Search Console aracılığı ile uygulamaktır. Bu araç profesyonellik gerektirdiğinden dikkatle kullanmanızı öneririz.

Google, site haritalarını taramada kendisine yardımcı olarak ele alır. Resimler, ürünler, videolar veya haberler için site haritalarının düzgünce oluşturulması ve kırık olan bağlantıların bu haritalarda yer almaması faydalı olabilir.

  • 4XX Hataları

Googlebot, sitedeki tüm linkleri aksi bir durum yoksa izleyecektir. Eğer linklemelerde kırık olan iç bağlantılar varsa bunların belirlenmesi ve alakalı sayfalara yönlendirilmesi iyi olabilir.

  • Sayfa Yüklenmesi

[iliskiliyazi id=186]

Sayfalarınızın yüklenme sürelerini azaltarak Googlebot’a daha hızlı web sitesi olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bu sayfalarda yüklemeyi geciktirici materyallerin optimize edilmesiyle yükleme süresi kısalabilir.

SEO’ya Faydaları Nelerdir?

Sizlere sunduğumuz önerilerden bazılarını ya da tümün sitenizin genelinde uyguladıysanız Google tarama istatistiklerinde bazı değişimler görebilirsiniz. Günlük taranan sayfalardaki düşüşü ya da artışı, KB cinsinden miktarı ve sayfaları yüklerken harcanan zamanın detayını görebilirsiniz.

Örnek tarama istatistikleri ekranı.

Google her geldiğinde yararlı sayfalarınızı tarıyorsa sıralamanız büyük olasılıkla daha iyi konumlara gelecektir. Tarama bütçenizi de bu belirttiğimiz yöntemlerle kısa sürede optimize edebilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

7aee1b Captca Değiştir