SEO Uzmanlarının Müşterilere Sorması Gereken 5 Soru

SEO Uzmanlarının Müşterilere Sorması Gereken 5 Soru

SEO uzmanları, müşterileri ile iş ilişkilerini en sağlıklı ve en başarılı şekilde yürütebilmeleri ve verimli bir SEO çalışmaları yürütebilmeleri adına çalışmalardan önce bazı soruları sormaları gerekmektedir. Müşteriler de web siteleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olarak bu sorulara hazırlıklı olmalıdırlar.

İçindekiler

  SEO çalışmalarına başlamadan önce  müşterilerin anlaştıkları firmalardan bazıları müşterilerine bu soruları yöneltmiyor ve bununla birlikte “siz parayı yatırın gerisini hallederiz” şeklinde açıklamalarda bulunuyor. Sizlere bu tip firmalarla çalışmamanızı öneririz. Web sitenizin SEO’da hangi seviyede olduğunu öğrenmek başarınızın anahtarı olacaktır. Şimdi firmaların müşterilerine sormaları gereken sorulara bir göz atalım;

  1. Daha öncesinde herhangi bir SEO çalışması yaptırdınız mı?

  SEO çalışmaları uzun süreç alan ve sabır gerektiren çalışmalardır.

  Web sitenize daha öncesinde bir SEO çalışması yaptırmışsanız ve şimdi de yeni bir firmayla anlaşma yolundaysanız muhtemelen eski çalışmalarınızdan gerekli verimi alamamışsınız demektir. SEO uzmanlarının bu soruyu sormalarının nedeni geçmişte yapılmış olan hatalı optimizasyon çalışmalarının tekrar edilmemesi için bilgi almaktır. Bu nedenle de web sitenizde daha önce yapılmış olan;

  gibi yöntemlerin ne seviyede kullanıldığı ile ilgili bilgi alınması gerekmektedir.

  1. En fazla sattığınız ve size en çok kazandıran ürün ya da hizmet hangisi?

  Web sitenizle ilgili en iyi istatistikleri yine en iyi bilecek kişi sizsinizdir. Bu nedenle e-ticaret sitenizde en çok satmak istediğiniz ya da müşterilerin en çok tercih ettikleri, size en çok kar ettiren ürünleri önem sırasına göre sıralamalı ve SEO uzmanlarına bildirmelisiniz. Tüm bu istatistikleri doğru şekilde belirleyebilirseniz, Google için de en doğru anahtar kelimelere ulaşıp bu kelimelerle ilgili çalışmalar yapmanız daha kolay olacaktır.

  1. Hedef kitleniz kimlerden oluşmakta?

  SEO çalışmaları yapılırken ürün ya da hizmetinizin hitap ettiği kitleyi ve bu kitlenin genel coğrafi konumuna dikkat etmeli ve doğru tespit etmelisiniz. Hedef kitlenizi en doğru şekilde belirlediğiniz takdirde içeriklerinizi de bu kitleye uygun bir şekilde hazırlanır, hedef kitlenize uygun bir dil kullanmış olursunuz. Örnek olarak eğer satınalımcılara ulaşmak istiyorsanız daha resmi bir dil kullanırken, eğer gençlere hitap etmek istiyorsanız daha canlı ve ilgi çekici cümleler kullanmalısınız.

  1. SEO çalışmalarından neler bekliyorsunuz?

  SEO çalışmaları genellikle hızlı sonuç vermeyen ve süreç içerisinde başarıya ulaşılabilen çalışmalardır. Bunun aksine müşteriler genellikle SEO çalışmalarında web sitelerini hemen birinci sırada görmek istemektedirler. Ancak şu bilinmelidir ki, arama motoru optimizasyonu bir sefer yapılıp sürekli başarı elde edilebilecek bir çalışma değildir. E-ticaret siteniz için alışmış olduğunuz pazarlama stratejinizi belki de kökten değiştirmeniz gerekebilmektedir. Bu yüzden SEO çalışmaları yapılırken  müşterilerin sabırlı olması ve emek harcaması gerekmektedir.

  1. Bu iş için ne kadar bütçe ayırdınız ve ayırdığınız bütçe SEO çalışmaları için yeterli mi?

  SEO bütçeniz çalışmalarınıza mutlaka yeterli gelmelidir.

  SEO çalışmaları için anlaştığınız firmayla, bu iş için ayırdığınız bütçeyi şeffaf bir şekilde paylaşmanız gerekmektedir. Bu doğrultuda da  SEO uzmanları size bütçenizin yeterli olup olmadığı bilgisini verecektir. SEO firmalarının verdikleri hizmetlere göre belirlemiş oldukları fiyatları bulunmaktadır. En kaliteli ve verimli hizmeti alabilmeniz için SEO çalışmalarınıza gerekli bütçeyi ayırmanız gerekmektedir.

  BU SAYFAYI PAYLAŞ

  BU YAZIYI PUANLA

  (0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
  YORUMLAR

  Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

  İlk yorumu siz yapın

  SİZ DE YORUM YAZIN

  eb42e7 Captca Değiştir