SEO Uzmanlarını Zor Durumda Bırakan 5 Müşteri Sorusu

SEO Uzmanlarını Zor Durumda Bırakan 5 Müşteri Sorusu

İnsanlar sahibi oldukları web sitelerinin Google’da en üst sıralarda yer almalarını isterler. Bu nedenle de dijital ajanslara ya da bireysel SEO uzmanlarına başvururlar. Kendi SEO bilgilerinin web sitelerini üst sıralara taşıyacak yeterlilikte olmamasından dolayı konuyla ilgili uzman kişilere danışmak zorundadırlar.

İçindekiler

SEO konusu, diğer meslek dallarına göre daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu için Google’da üst sıralara çıkmanın birçok yöntemi vardır ve bunların tamamı deneyerek yapılmaktadır. Ancak bilgi yetersizliğinden ve hızlı, kesin sonuç beklemelerinden dolayı SEO uzmanlarına sıkça sordukları bazı sorular vardır.

1. Benim sitem birinci sırada yer alır mı?

Web sitenizin ilk sırada yer alması için emek harcamalı ve sabırlı olmalısınız.

Web siteniz birinci sırada elbette ki yer alabilir. Bu konuda Google siteleri ilk sıralarda göstermek için kullanıcılara ipuçları sunmaktadır. Google’ın kullanıcılardan beklediklerini en doğru şekilde uygularsanız ve web siteniz için SEO uzmanlarının sizden talep ettiği gerekli yatırımları yaparsanız siteniz ilk sıralardaki yerini alacaktır ancak bu bir süreçtir ve bu süreçte hem çalışmalı hem de sabırlı olmalısınız.

2. N11.com’a rakip olmak istiyorum olur mu?

Büyük e-ticaret siteleriyle rekabet etmek istiyorsanız öncelikle geniş bir sermayeye sahip olmak gerekir.

N11.com ticaret sitesi, çok büyük yatırımlar ve çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış bir web sitesidir. Kısa süreli çalışmalarla, hemen sonuç alma beklentisiyle ve  aylık 1000TL gibi küçük harcamalarla asla n11, hepsiburada gibi büyük çaplı e-ticaret sitelerine rakip olamazsınız. Bu tip sitelere rakip olabilmeniz için güçlü ekiplere, yeterli sermayeye, bilgi ve donanıma, emek harcamaya, sabırlı olmaya ve çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Tüm bunları en doğru şekilde uygularsanız yolun sonunda mutlaka istediğiniz sonucu elde edeceksiniz.

3. Birşeyler okudum stratejimizi değiştirsek olur mu?

SEO uzmanlarının web siteleriniz için uyguladıkları stratejilerin dışına çıkmamalısınız.

Web sitenizle alakalı anlaştığınız SEO uzmanına ve onun uyguladığı planlamaya mutlaka sadık kalmalısınız. SEO uzmanları işe başlamadan önce web sitenizin başlangıcından sıralama elde ettiği ana kadar olan süreçteki tüm planlamayı yaparlar. Bu stratjileri de genellikle Google’ın web sitelerinden beklentileri doğrultusunda planlarlar. O nedenle web sitenizi teslim ettiğiniz SEO uzmanlarının uyguladıkları stratejilere güvenmeniz gerekmektedir. Konunun içerisine biraz dahil olduğunuzda dışarıdan ya da internetten edindiğiniz içi boş bilgilerle SEO stratejilerinizi değiştirmeye çalışmak son derece mantıksız ve yanlış bir tutum olacaktır. Bunu yapmak web sitenizin başarıya ulaşma süresini uzatacaktır.

4. SEO çalışmalarımızda bir yanlışlık mı yapıyoruz?

SEO uzmanları, web sitenize sıralama kazandırdıktan sonrasında doğru adımlarla yola devam etmeniz gerekmektedir.

Web sitesi sahipleri belirli bir sürenin ardından ilk sıraya çıkmadıklarında, ilk sırada yer alırken anlık olarak düşüş yaşadıklarında veya e-ticaret siteleri için satışları düşüş yaşadığında ilk olarak SEO uzmanlarını hedef alırlar ve SEO çalışmalarının doğru yapılmadığını düşünürler. Olay aslında böyle değildir. SEO çalışmaları eksiksiz, harfi harfine uygulanmış olsa bile web sitelerini üst sırada göstermek ya da web siteleri arasında sıralama yapmak tamamıyla Google’ın işidir. Web siteniz Google’ın kullanıcılara gönderdiği bir güncelleme ile sıralama kaybedebilir ya da yükselebilir. O nedenle Google’ın istediği ve beklentisi olan tüm çalışmaları SEO uzmanlarının yönlendirmesi doğrultusunda uygulamalı ve daha sonrasını Google’a bırakmalısınız. Web sitelerinin sabit bir yere gelmeleri ve sürekli o konumda yer almaları uzun ve zahmetli bir süreçtir.

5. Web sitem Google’dan silindi neden?

Web sitenizin Google'dan kaldırılmaması için her adımınızı bir sistem çerçevesinde atmanız gerekmektedir.

Web sitenizin Google’dan silinmesi, bazı şeyleri yanlış yaptığınız anlamına gelmektedir. SEO uzmanlarının bilgilendirmelerinin dışında birşeyler yaparsanız bunlar Google’ın hoşuna gitmeyecektir. Örneğin web sitenize bir içerik oluştururken anahtar kelime kullanımına çok dikkat etmelisiniz. Aşırıya kaçan anahtar kelime kullanımı web sitenizde spama yol açacaktır. Bu da Google’ın istemediği bir durumdur. Bu ve bunun gibi birçok hatadan kaçınmalısınız. Web sitenizi hem oluştururken hem de istediğiniz sıralamayı elde ettikten sonra SEO uzmanlarının verdiği bilgiler doğrultusunda hareket etmeye devam etmeniz gerekmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0679a9 Captca Değiştir