SEO Stratejilerinizin En Can Alıcı Kıstası: Sayfa Yüklenme Hızı

SEO Stratejilerinizin En Can Alıcı Kıstası: Sayfa Yüklenme Hızı

Tüm arama motorları belirli bir algoritma yapısına sahiptir. Bu algoritma sistemleri, web sitelerini belirli başlıklar altında değerlendirerek arama motorundaki yerinin belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda olmasına yardımcı olabilecek bir çok ölçüt bulunmaktadır. Bu ölçütlerden en can alıcı kısmı da sayfa yüklenme hızıdır. Özellikle Google’ın geçtiğimiz yıllarda yapmış olduğu algoritma güncellemesi ile sayfa açılma hızının da bir hayli önemli olduğu vurgulanmış bulunmaktadır. Özellikle de mobil kulanıcılar için geçerli olan bir durumdur bu.

Arama motorlarında web sitelerin sıralamasını daha da yukarı çıkarabilmek için bir çok SEO çalışması mevcut durumdadır.
Sayfa yüklenme hızının iyileştirimesi ve normal şartlara uygun hale getirilmesi oldukça önemli bir konudur.

İçindekiler

Açılırken yüklenme aşamasında sorunlar yaşatan bir web sitesinin ziyaretçileri tarafından terk edilme olasılığı oldukça yüksektir.

Yavaş açılan ya da açılırken kullanıcıya sorunlar yaşatan bir web sayfasının kullanıcılar tarafından terk edilme olasılığı oldukça yüksektir. Çünkü günümüz teknoloji çağında kullanıcılar her konuda olabildiğince hızlı hareket etmek, istedikleri sayfaya olabildiğince hızlı bir şekilde ulaşmak istemektedirler. Aksi bir durumla karşı karşıya geldiklerinde ise sayfanın açılmasını beklemek yerine çok daha hızlı bir şekilde hareket ederek sayfayı terk etmeyi tercih ederler.

İPUCU
Arama motorlarında web sitelerin sıralamasını daha da yukarı çıkarabilmek için bir çok SEO çalışması mevcut durumdadır.


Bu durumda arama motorları açısından pek hoş karşılanmamaktadır. Çünkü web sitelerin yakalamış oldukları trafik yoğunluğu ve siteye giriş yapan kullanıcıların sitede ne kadar süre kalmış oldukları arama motorları açısından değerlendirilen kıstaslar arasında yer almaktadır. Aksi durumda web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizi hemen terk etmesi durumunda veri analizlerinde kullanıcıların sitede kalma süreleri oldukça düşük olacaktır ki buda Google başta olmak üzere tüm arama motorları tarafından hanenize eksi bir puan yazılmasına sebep olacaktır.

Bu sebeple SEO çalışmalarınızda, sayfa yüklenme hızını kesinlikle göz ardı etmemeli, SEO stratejileriniz arasında bu kriterinde mevcut olması gerektiğini asla unutmamalısınız.

Peki sayfa yüklenme hızını iyileştirmek için nelere dikkat edilmesi gerekir?

Resimleri optimize edin!

İnternet kullanıcıların ilgisini çekebilecek şekilde görsel açıdan zenginleştirilmiş web sayfaları günümüzün olmazsa olmazları arasına çoktan girmiş durumdadır.
Bu durum web sitesinde fazla sayıda resim kullanılması, kullanılan bu resimlerin yüksek çözünürlükte olması ve büyük boyutlarda kullanılması olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu durum da sayfa yüklenme hızına etki eden en temel etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Web sitesine gelişi güzel bir şekilde resim yüklenmesi site hızına oldukça zarar vermektedir.
Bu resimlerin boyutlarının büyük tutulması ve çözünürlüklerinin yüksek olması sayfa yüklenme hızını yavaşlatan bir bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada yapmanız gereken sitenizde yer alan resimleri optimize etmektir.
 

Sayfanızda kullanacağınız resimlerin boyutlarını küçültmeli ve çözünürlüklerini oldukça düşürmelisiniz. Kullandığınız fotoğrafların boyutları ve çözünürlükleri kalitelerinden çok fazla ödün vermeyecek şekilde küçültülmesini sağlamalısınız. Bunun için geliştirilmiş bazı özel programlar bulunmaktadır. Bu noktada bu programlardan yararlanabilirsiniz. Böylelikle sitenizde yer alan resimler çok fazla yer kaplamayacak buda sitenizin açılma hızını olumsuz yönde etkilemeyecektir.
Sitenize yükleyeceğiniz fotoğrafları photoshop benzeri programlar vasıtasıyla düzenleyebilirsiniz.
Ayrıca görselleri optimize ederken  JPEG & PNG Stripper, Smush it, Online Image Optimizer, SuperGIF gini online araçlardan da faydalabilirsiniz.

Resim Dosyalarının Formatına Dikkat Edin!

Sayfa yüklenme hızının yavaşlamaması açısından resim dosyalarının standart formatlarda olması da oldukça önemli bir durumdur. Bu sebeple JPG, PNG, ve GIF gibi standart formatlarda resimlerinizi yükleyerek sayfa yüklenme hızında oluşabilecek bir yavaşlamanın önüne geçebilirsiniz.

Site Widget Kullanımına Dikkat Edin!

Widgetler web sitelerine ekstra olarak yüklenen eklentilerdir. Fakat her Widget’in ayrı bir yüklenme süresi ve hızı vardır. Bu  yüzden sitenizde ne kadar çok Widget bulundurursanız sayfa yüklenme hızınızda bu durumla doğru orantılı olarak yavaşlayacaktır. Dolayısıyla gereksiz eklentileri sitemize yüklemekten kaçınmalıyız.

Site Kod Yapısını Kontrol Edin!

Web sitenizin kod yapısında iyileştirme yaparak sitenizin hızına olumlu bir katkıda bulunabilirsiniz. Kod yapınız arasında işlevi bulunmayan bir kod varsa bunu tespit ederek hemen kaldırmalısınız. Çünkü işlevi bulunmayan kodlar sitenizin açılış hızına olumsuz yönde etki eder. Bu sebeple gerekli olmayan HTML ve CCS kodlarını kaldırmalısınız.

JavaScript ve CCS'te yer alan gereksiz karakterler de sitenizin hızına olumsuz yönde etki etmektedir.

JavaScript ve CCS’te Optimizasyon Yapın!

JavaScript ve CSS’te yer alan gereksiz karakterler de sayfa yüklenme hızına olumsuz yönde etki etmektedir.Bu olumsuzluğu Minification işlemini yaparak giderebilirsiniz.
Kodda yer alan kullanılmayan karakterlerin kaldırılması işlemine verilen isimdir.
Minification işlemi ile kod yapınızda yer alan ancak kullanılmayan karakterlerin kaldırılması işlemini yapabilirsiniz. Bu işlemle beraber kodun boyutu düşürülerek sayfa yüklenme süresinde iyileştirme yapılmış olur.

Arka Plan Resmi Kullanmamaya Dikkat Edin!

Sitelerin arka planlarında göze hoş gelebilecek bir resim kullanılması herkes açısından oldukça cazip bir fikir olarak kabul edilebilir. Oysaki, site arka plan resimlerinin site hızını yavaşlatma konusunda büyük bir etkisi söz konusudur. Dolayısıyla arka plan resmi kullanmak çok fazla tercih edilmemesi gereken bir durumdur. Bunun yerine düz renklerde bir arka plan tercih ederek yoğun olmayan resimler kullanabilirsiniz.

HTTP Önbellekleme Sistemi Kullanın!

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, sitenize giriş yaptıklarında resimler, CCS ve Java dosyaları direkt olarak yüklenir ve bu dosyaların yüklenmeleri sayfa yüklenme hızınıza etki ederek yavaşlamasına sebep olabilir. Sitenizi her ziyaret ettiklerinde aynı işlemin tekrarlanmasını önlemek için HTTP önbellekleme sistemini kullanmanız siteniz açısından faydalı bir işlem olacaktır. Böylece bu dosyaların Proxy ve tarayıcıda önbelleğe alınarak saklanmasını sağlamış olacaksınız. Kullanıcılar sitenize tekrar giriş yaptıklarında bu dosyalar önbelleğe alınan kısımdan otomatik olarak yüklenecek ve böylece kullanıcıların sayfanıza erişim süresi kısalmış olacaktır.

Sosyal Medya İkon Eklentisini Kullanmayın!

Günümüz gereği web sitesinde sayfaların altında sosyal medya paylaşım butonları yer almaktadır. Ancak sosyal medya paylaşım araçlarının eklenti olarak siteye yüklenmesi, sayfa yüklenme hızına etki etmektedir. Sosyal medya araçlarını eklenti olarak sayfanıza yüklemek yerine yazılımsal olarak kodlayarak sitenize entegre etme yolunu seçebilirsiniz. Böylece site yüklenme hızınızı optimize etmiş olacaksınız.

CDN Sisteminden Yararlanın!

CDN, içerik dağıtım ağı sistemidir.Web sitelerinin daha hızlı bir şekilde açılmasına olanak sağlayan bir sistem alt yapısıdır. CDN ziyaretçilerinizi sitenize en hızlı şekilde ulaştırma amacını taşımaktadır.
Günlük site trafik yoğunluğunuz fazlaysa ve aynı zamanda site içeriğiniz büyük boyutlu dosyalar barındırıyorsa CDN sistemini tercih etmeniz faydalı olacaktır. Böylece site yüklenme hızınızı iyileştirmiş olacaksınız. Ek olarak CDN sistemi uzak lokasyonda bulunan kullanıcılar içinde sitenize hızlı bir erişim sağlayacaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

2fcb78 Captca Değiştir