Etkili SEO Raporlarının Hazırlanması İçin 5 Temel Gereklilik

Etkili SEO Raporlarının Hazırlanması İçin 5 Temel Gereklilik

SEO raporlama işlemi müşterilerin bakış açısına göre son derece önemlidir. SEO raporları, kaynakların kısaltmaları altında elde ettiğiniz sonuçları müşterilere vitrin olarak sunabileceğiniz bir yerdir.

İçindekiler

1. Trafik Kanalları

Müşterilerin temel hedefleri nelerdir? Web sitesi için organik trafik miktarını arttırmak için SEO raporunun başlangıcında kesinlikle web trafiği istatistiklerinizi listelemelisiniz. Trafiğin kaynağı hakkındaki çizelge ve metrikleri sunmanız önemli olacaktır. Bu, trafiğinizin kaynağı hakkında daha ayrıntılı bilgiler sağlayacak, paranızın ve zamanınızın nereye harcanması  hakkında size somut deliller sunacaktır. Google Analytics  aracının yardımıyla  “Edinme- Tüm Trafik-Kanallar” adımlarını izleyerek net ve öz bir rapor oluşturabilirsiniz.

Web site için organik trafik miktarına ait raporlama başlangıçta kesinlikle yapılmalıdır.

2. Dönüşüm Oranı ve Hedef Tamamlama

Web trafiğinizin artışı elbette güzel bir haber, ancak bunun ne kadarı dönüşümlere gidiyor? Çoğu müşteriye raporlama başlangıcında bahsedilmesi gereken dönüşüm oranı çok büyük önem arz etmektedir.

Dönüşüm oranlarının, raporun başlangıç bölümünde listelenmesinin ardından sonraki içeriğin önemli bir kısmı, dönüşüm oranının neden beklentileri karşılayıp karşılamadığını açıklamaya yöneliktir. Bir hedef izleme raporu, bir müşteriye dönüşüm oranlarını göstermenin en iyi yollarından birisidir. Google Analytics üzerinde hedef izleme raporuna ulaşmak için; “Dönüşümler- Hedefler- Genel Bakış” adımlarını takip edebilirsiniz.

3. Sayfa Düzeyinde Trafik

Bu rapor, ziyaretçilerin web sitenize uğradıklarında hangi sayfada neler yaptıklarını gösterecektir. Yani insanların tıkladığı ve diğerlerinden daha fazla trafik getiren içeriklerinizi görmenize yardımcı olmaktadır. Bu rapordan çok daha fazlasını çıkarmanız mümkündür. Bir sayfanın üzerine tıklanmamış olan çok sayıda pdf bağlantılarının olduğunu varsayalım. Bu müşterinin o kısmı yeniden yapılandırılması için bir tetikleyici olabilmektedir.

Sayfa içeriğindeki trafiği raporlamak son derece önemli bir ayrıntıdır.

Google Analytics üzerinde sayfa düzeyindeki trafik raporuna ulaşabilmek için; “Davranış- Site içeriği- Açılış Sayfaları”  adımlarını takip edebilirsiniz.

4. Sıralamaları Akıllıca Kullanın

Anahtar kelimeler için bireysel sıralamalar hala geçerlidir. Bununla birlikte, sıralamalar daha geniş bağlamda yorumlanacak şekilde rapor edilmelidir. Sıralamayı varsayılan performans göstergesi olarak kullanmak, anahtar kelime sıralamasının arama yer, geçmişi ve kişiselleştirmeye bağlı olarak değiştirdiği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, akıllıca bir şey değildir. Sıralama verileri, gelen performans raporlamasının bir parçası olmalıdır ve yalnızca performans metriği olarak belirlenmemelidir.

5. Web Sitesi Denetim Raporlarını Kullanma

Web sitesi denetim raporları, sayfa optimizasyonuyla ilgili çeşitli faktörleri kapsar. Bu raporlar, bu faktörlerin endüstri standartlarına referans olarak nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olmaktadır. Bu raporlardaki bilgiler, potansiyel sorunların ve iyileştirilebilecek unsurların belirlenmesine yardımcı olacaktır. Denetim raporları aşağıdaki metrikler hakkında bilgi sağlamalıdır.

  • Meta etiketleri
  • Sayfa başlıkları
  • Anahtar kelime yoğunluğu
  • HTML doğrulama durumu
  • HTML etiketleri ve biçimlendirme
  • Kırık bağlantılar

İPUCU

SEO raporları, müşterilerinize ve üst düzey yöneticilerinize kampanyalarınızın ne kadar iyi ve etkili olduğuna ilişkin daha fazla bilgi verdiğinden kritik önem taşımaktadır. Bu tür raporlarda özet bilgiler ile ayrıntılı veriler arasında bir denge kurmak oldukça önemlidir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

1564b8 Captca Değiştir