SEO’da İyi Bilmeniz Gereken 7 Üstün Beceri

SEO’da İyi Bilmeniz Gereken 7 Üstün Beceri

SEO kariyerinize başlamak istiyorsanız ya da performansınızı arttırmak isteyen bir SEO uzmanıysanız, başarılı bir arama pazarlamacısı olabilmeniz için en önemli becerileri incelemeniz gerekmektedir. Kendinizi geliştirmenin yollarını aramalısınız.

İçindekiler

Bir SEO kampanyasının etkinliğini belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. SEO çalışmalarınızı yaparken birçok plan, program, strateji gibi çok çeşitli fonksiyonlarınız olacaktır. Her ne yaparsanız yapın bazı becerileri göz ardı ederseniz SEO kampanyanız başlamadan bitecektir. Peki bu önemli beceriler nelerdir?

1. Analiz

Bu listedeki ilk ve en önemli beceri analiz, bir takım bireysel SEO alanlarında uygulanan belirsiz bir kavramdır. SEO uzmanı olarak neye ihtiyacınız varsa, onlarla birlikte gelen “ne” ve “neden” soruları kim, ne, ne zaman ve nerede olduklarını anlama ve anlatma yeteneğidir.

SEO çalışmaları yapılırken en iyi şekilde analiz edilmesi gerekmektedir.

Örneğin, organik trafik artışlarıyla ilgili raporlara bakmanız ve bu artıştan hangi taktiklerinizin sorumlu olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. En son yapılan sıralama düşüşlerine bakmanız ve bu gerilemenin temel sebeplerini bulmanız gerekecektir. Kampanyanız için en iyi yönlendirmeyi anlamak için binlerce anahtar kelimeyle ilgili verileri incelemeniz gerekecek ve hangi içeriğin kitlenize hitap ettiğini sonuçlar arasından çıkarmanız gerekecektir.

2. Araştırma

Analizden sonra 2. en önemli beceri araştırmadır. Bir SEO kampanyası için araştırma genellikle kampanyanız için stratejik temel oluşturmak için gerekli bilgileri sağlayan temel bir anahtar kelime ve rakip analizi ile başlar. Ancak SEO, bundan çok daha fazla araştırma istemektedir;

  • Arama motoru teknolojisi ile ilgili en son haberleri güncel durumları takip etmeniz gerekmektedir.
  • Taktiklerinizin arama sıralamalarını nasıl etkilediğini görmek için denemeler yapmanız gerekecektir.
  • Kaçınılmaz olarak zorluklarla karşılaştığınızda sorunlarınızın cevaplarını aramalısınız.
  • Araştırmalarınız ne kadar hızlı ve verimli olursa o kadar iyi olur.

3. Kodlama ile İlgili Temel Bilgiler

SEO’da başarılı olabilmek için profesyonel bir programcı olmanız gerekmez. Bu günün CMS sistemleri genellikle temel SEO işlevselliği içermektedir.

Kodlamanın temelleri konusunda bilgi sahibi olmanızda da yardımcı olmaktadır. Bir web sitesinin kaynak kodunu inceleyebilir ve kampanyanızla alakalı temel özellikleri tanımlayabilirsiniz. Sitenizi bozmadan hızlı ve kolay bir şekilde değişiklik yapmanız gerekmektedir.

4. Zindelik

Birkaç yıl çalıştıktan sonra, arama pazarlamacıları her şeyi öğrendiklerini ve işletmelerin en iyi uzmanlarından olduklarını düşünebilirler. Ancak SEO, süprizlerle dolu bir alandır.

Bir şey bildiğinizi düşündüğünüz anlarda bunun tüm müşteriler için nesnel olarak doğru olmadığı anlamına gelmez veya birkaç hafta, birkaç ay herhangi bir değişime uğramayacağı anlamına da gelmez. Mütevazi kalmak size yeni olanaklar açar ve sorunları daha çabuk çözmenize yardımcı olur.

5. İletişim

Bir SEO ortamında iletişimin önemi görmezden gelinemez. Direktiflerinizin yürütülmesini sağlamak için diğer ekip üyelerinizle proaktif bir şekilde iletişim kurmanız gerekir. Müşterilerinize karmaşık konularda, konunun teknik yeterliliğine sahip olabilecek açıklamalar yapmanız gerekecektir.

Müşterilerle sürekli etkileşim halinde olunması SEO için çok önemlidir.

Okuyucularınızın ilişkilendirilebileceği içeriği de üretmeniz gerekir. Tüm bu sorumluluklar mükemmel bir iletişim becerisi gerektirmektedir.

6. Öğrenme Hızı

Öğrenme hızı da SEO için önemli becerilerden biridir. Kısmen SEO ve bu alandaki belirli stratejilerin etkinliği hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmaktadır. Hızlı öğrenen olmak bu konuda önemli etkenlerdendir. İşi yapmak için kullanacağınız birçok farklı platform ve araç bulunmaktadır.

7. Tenacity

Tenacity aslında tam olarak bir beceri değildir. Tam anlamıyla Tenacity, çalışmalarınız için ihtiyacınız olan bir özelliktir. SEO bazen zorlu bir sektör olabilir. Sizin varsayımlarınız devrilir, çabalarınız sonuçsuz kalır, müşterilerinizden eleştiri ve yanlış anlama ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu düşün anı yaşayıp, başarılı olursanız ne olursa olsun sorunlarınızın çözümünü bulabilmek hayati önem taşıyacaktır.

Sonuç Olarak…

Halihazırda bu becerilere sahip değilseniz ya da iyileştirme ihtiyacı duyduğunuz bir yetenek varsa, kendi seçtiğiniz kariyer yoluna daha iyi uyum sağlamanın zamanı gelmiş demektir. Bu temel beceriler, kampanya planlama ve anahtar kelime araştırmasından, raporlama ve geriye dönük analizlere kadar her aşamada size rehberlik edecektir. Bu nedenle bunlardan birinin geliştirilmesi, birden fazla alanda performansınızı aynı anda arttırabilir.

İPUCU

Kendinize ne kadar çok yatırım yaparsanız, hedeflerinize ulaşmak için o kadar çok şey yapabilirsiniz. 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

893901 Captca Değiştir