Sayfa Hızınızı Arttırmak İçin Yaygın Hatalara Hızlı Çözümler

Sayfa Hızınızı Arttırmak İçin Yaygın Hatalara Hızlı Çözümler

Sayfanızın hızını arttırmanız ve sayfanızın yüklenme süresini kısaltmanız, Google gözünde itibar kazanmanızı sağlayacaktır. Web Sayfanızın yüklenmesi konusunda sorunlar yaşadığınızda ve bu sorunları aşıp, yüklenme hızınızı arttırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var. Bu ayrıntılardan önce neden bu ayrıntılara ihtiyaç duyulduğuna bakalım. İhtiyaç duymamızın ilk sebebi, sayfaya giren müşterilerinin sayfadan hemen ayrılmalarıdır. Google yaptığı bir araştırmada, mobil ziyaretçilerin, bir sayfanın yüklenmesini 3 saniyeden fazla beklemeyip sayfadan ayrıldıklarını göstermektedir.

İçindekiler

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yükleme hızınızı etkileyecek diğer etkenlere baktığımız zaman karşımıza görüntü dosyası boyutu çıkmaktadır. Bu sorun en yaygın sorun olarak bilinmektedir. Web sitenize içerik yükleyen web yöneticileri, görüntü optimizasyonunun önemini yeterince kavrayamamış olabilirler. Kullanılabilecek büyük bir resim dosyasının yerine daha küçük bir görüntünün yüklenmesi yapılan ilk hatadır. Mümkün olduğunca kullanılabilecek resim dosyasının boyutunu büyük tutmaya çalışın.

İPUCU
Eğer içerik yönetim sistemine (CMS) sahipseniz ve aktif olarak kullanıyorsanız, görüntüyü sayfanıza yüklediğinizde yeniden boyutlandırmayı yapmak için bir çok alternatif eklentiniz var demektir. Görüntüyü sıkıştırmadan ve bu görüntüyü yüklemeden önce bu görüntünün nasıl görüneceğine bir yeniden boyutlandırma aracında bakın.

 

Web sitelerinin, sırasıyla sayfaların başlık,gezinme alanını ve altbilgi alanını ayarlamak için bir başlık dosyası ile altbilgi dosyası kullanması sık rastlanılan bir şeydir. Bu alanlar bir web sitesinin en değişmeyen, sabit alanları olduğundan toplamda bir kez programlayıp her sayfada kullanmanız size kolaylık sağlayacaktır. Bu işinize en çok güncellmeler sırasında yarayacaktır. Yaptığınız bir güncellemenin değişikliğini başlık dosyasında bir kez yapmanız  ve bunu üstbilgi dosyasına eklemeniz yeterlidir. Diğer bütün sayfalarda otomatik olarak gözükecektir.

Diğer Bazı Ayrıntılar

JavaScript’lerden kaynaklı sorunlarda ara sıra yaşanmaktadır. Web sayfanızın her aşamasında  ihtiyaç duyduğunuz JavaScriptler olabileceği gibi, yalnızsa sayfanızın belirli kısımlarında ihtiyaç duyacağınız JavaScriptler’de vardır. İşte sorunda bu her sayfaya ihtiyaç duyulmadan, ayrı ayrı javascript yüklenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu gereği olmadan yapılan farklı yüklemeler sayfa yükleme süresini gereksiz bir biçimde arttırmaktadır.

Yapmanız gereken bir diğer önemli faktörde denetim sağlayabilmenizdir. Sunucunuz ve sunucunuzun içerisindeki ögelerin ne kadar sürede yüklendiğini sürekli denetlemelisiniz. Site içi ögelerinizi üçüncü taraflardan yaparsanız bu da sizin sayfa yüklenme sürenizi olmsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Ayrıca üçüncü taraf komut dosyalarına dikkat etmenize performans, gizlilik ve güvenlik gibi faktörlerde sebep olarak gösterilebilir.            

Bu bahsettiimiz faktörlere dikkat etminiz durumunda hem daha hızlı bir sayfa yükleme hızına sahip olabilir, SEO çalışmalarınızı daha emin adımlarla yürütebilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

cb56ce Captca Değiştir