Satışlarınızı Call To Action (CTA) İle Arttırabilirsiniz!

Satışlarınızı Call To Action (CTA) İle Arttırabilirsiniz!

Pazarlamacılar ve e-ticaret sitesi sahipleri için doğru kullanımla Call to Action müşteri artışına ve satışların yükselmesine sebep olacaktır.

İçindekiler

Call to Action Ne demektir?

Call to Action (CTA), harekete geçirici mesaj veya bir eylem için çağrı yapılması anlamında kullanılmaktadır.

Birçoğumuzun internette sıkça karşılaşmış olduğu ‘’hemen al, ücretsiz indir, tek tıkla kapında, şimdi incele, hızla sahip ol’’ gibi mesajlar yardımıyla satış yapma satış yapma yöntemine Call to Action denilmektedir. Bu yöntemin kullanılmasındaki amaç kısa emir kipleri kullanarak müşteriyi hem kolayca ürüne ulaşabileceğine ikna etmek hem de yumuşak bir emir kipi kullanarak beyni harekete geçirmektir. Dijital pazarlamada dünyada çok fazla kullanılmasa da birçoğumuz internet sitelerinde veya sosyal mecralarda bu tip harekete geçirici mesajlarla sıkça karşılaşmaktayız. Sizlere tanıdık gelecek bir örnekle açıklayacak olursak;

İnsanların çoğu İnstagram uygulamasını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Son dönemde pazarlamanın online olarak arttığı dönemde hepimiz İnstagramda sponsorlu reklamları görüyoruzdur. Bu reklamların alt kısımlarında ‘’hemen al, ücretsiz sahip ol, üye ol, alışverişe başla’’ gibi komutlar bulunmaktadır. Harekete geçirici mesajları barındıran her şey Call to Action olarak tanımlanmaktadır. Call to Action doğru kullanıldığında müşteriyi etkileme olanağı kesinlikle artacaktır.

7 Call to Action Önerisi ile Satışlarınızı Arttırın

Call to Action müşterileri alışverişe ikna etmek için satıcı açısından önemli bir fırsattır.

  1. Harekete geçirici mesajların ilgi çekici ve müşteri odaklı olması önemlidir. Ancak tek başına harekete geçirici mesaj metni müşteriyi tatmin etmek için yeterli olmayacaktır. Bunun yanında bu mesaja tıklanılacak görsel butonun da ilgi çekici, merak uyandırıcı tasarımlarda ve renklerde olması gerekmektedir.
  2. Call to Action butonu ve reklam yapılandırması düzgün ve müşterinin kafasını karıştırmayacak şekilde olmalıdır.
  3. Call to Action butonuna tıklanmasının ardından ilgili siteye yönlendirme doğru bir şekilde yapılarak buton ve site uyumlu olmalıdır.
  4. Yönlendirilen sitede mümkün olduğunca yine ‘’üye ol, giriş yap, alışverişe başla, sepete ekle, yorumları oku,  son x adet ürün’’ gibi müşterinin beynini harekete geçiren mesajlar kullanılmalıdır.
  5. Site içerisinde kullanılacak olan harekete geçirici mesajlar müşteriyi sitede gezinirken sıkmamalı ve ard arda olmamalıdır. O yüzden site tasarımı yapılırken bu tip butonların yerleştirilmesi düzgün yapılmalıdır.
  6. CTA’ larda yaratıcı olmak önemli bir ayrıntıdır. Müşteri ilgisini çekmek için yalnızca ‘’tıkla’’ demek yeterli olmayacaktır. Müşterinin ilgisini çekebilecek farklı harekete geçirici mesajlar üretmeye çalışmak satıcı açısından önemli olacaktır.
  7. Harekete geçirici mesajlarda satışı yapılmak istenilen ürün müşterinin anlayacağı şekilde olmalıdır. Kitap, müzik gibi ne satılmak hedefleniyorsa CTA’da müşterinin anlayabileceği nitelikte olmalıdır.

Bir e-ticaret işletmesi için satışların artması hedefleniyorsa doğru kullanılan Call to Action yöntemi müşteri kazanma açısından çok faydalı olacaktır. Yukarıda belirtilen 7 farklı öneri e-ticaret siteleri tarafından uygulandığında işletme satışları yükselecek ve siteye olan rağbet gözle görülür seviyede artacaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

e2363f Captca Değiştir