Satın Almanın Yeni Adresi: Facebook Marketplace

Satın Almanın Yeni Adresi: Facebook Marketplace

Birçoğumuz, Facebook’ta profillerde, ana sayfada, sohbet bölümünde sınırsızca zaman harcadık. Sosyal ağın devlerinden birisi olan Facebook, her zaman kullanıcılarının ilgisini yeniden çekmeyi başarabilecek bir yol bulmaktadır.

İçindekiler

Facebook Marketplace Nedir?

Facebook Marketplace, esas olarak Facebook hesabınıza bağlı ve mobil uygulama üzerinden erişilebilen ABD’li favori Craigslist’in coğrafi konumdaki bir sürümüdür. Facebook arayüzündeki gezinme çubuğuna yeni eklenen ve messenger’ın eskiden olduğu bölüme tıkladığınızda konum olarak yakınlarınızda satışa sunulmuş olan ürünleri görebileceksiniz.

64 farklı ülkede birçok kullanıcıya sahip olan Facebook Marketplace, Facebook’ta grup kurarak ticari amaçlara hitap eden kullanıcılar sayesinde ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanla birlikte geliştirilen bu servis, sahibinden.com ve letgo gibi geniş bir ikinci el pazarı haline dönüştürülmüştür. Facebook Marketplace sayesinde dünya üzerinde ortalama aylık 700 milyon kişi, ev, bahçe, araç, hobi, seri ilanlar gibi toplamda 9 farklı kategoride ürün satışı yapmaktadırlar.

Facebook Marketplace sistemi üzerinde ürün satmak ya da satın almak için Marketplace simgesini tıklayarak Pazar yerine gitmeniz gerekmektedir. Bir ürünü satın almak istediğinizde ya da sattığınız bir ürünle ilgili müşterilerle iletişime geçebilmeniz için Facebook Messenger uygulamasını kullanmanız gerekmektedir.

Facebook Marketplace Kullanmanın Avantajları

Facbook Marketplace kullanmanızın size sağlayacağı birçok avantaj vardır;

  1. Marketplace üzerinden satmak istediğiniz ürünlerle ilgilenen müşterilerinizle Facebook Messenger üzerinden sohbet edebilirsiniz.
  2. Konum servisleri sayesinde yakınınızdaki müşterilerinizle bağlantı kurabilir ya da yakınınızda satılan ürünleri görebilirsiniz.
  3. Müşterilerin size daha kolay ulaşabilmeleri ve ürünlerinizi daha hızlı bulabilmeleri için Marketplace’de ilan verirken ürününüzü kategorilerine göre ilan verin.
  4. Facebook Marketplace’de ürününüzün satışından yapacağınız kazanç tamamıyla size aittir. Facebook hiçbir ürünün satışından komisyon almamaktadır.

Facebook Marketplace, insanların hızlıca ürün satıp alabildikleri bir ticari alandır.

Facebook Marketplace Pazarı Nerede?

Facebook Marketplace sistemi Facebook’un IOS ve Android uygulamalarında yer almaktadır. Facebook her zaman mobil uygulamalarına ayrıcalık göstermiştir. En son güncelleme ekranının alt kısmında (IOS) veya ekranın en üstünde (Android) küçük bir mağaza simgesi yer almaktadır. Bu simgeye dokunarak yeni eklenmiş resimlerin bir listesini görebilir ve resimlerin her birinin ayrıntılı resimlerine ulaşabilirsiniz.

Facebook Marketplace Nasıl Kullanılır?

Marketplace bölümüne giriş yaptığınızda ürün görsellerine dokunarak ürün detaylarına girebilirsiniz. Ürün açıklamaları ve ürüne ait bilgiler genellikle bu alanda yer almaktadır. Ürünle alakalı daha fazla bilgi edinmek için Messenger üzerinden satıcıyla iletişime geçebilir ya da satıcıya teklifte bulunabilirsiniz. Kullanıcının satış profiline girerek diğer sattığı ürünlere de bu profilden ulaşabilirsiniz. Eğer bir ürün satıcısıysanız, Letgo uygulamasına benzer bir şekilde hızlı fotoğraf, ürün açıklaması ve ürün bilgilerini ekleyebilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

4bb2ac Captca Değiştir