Sanal Reklamda Farklı Bir Aşama: Twitter Reklam

Sanal Reklamda Farklı Bir Aşama: Twitter Reklam

 Artan teknolojik gelişmelerle birlikte reklam dünyasıda boyut atlamış, sanal aleme taşınmış durumda. İnsanların internet ortamında daha fazla vakit geçirmesiyle birlikte gözler; televizyon, gazete ve radyo gibi iletişim araçlarından bu ortama kaymış durumda. Bunun farkında olan yatırımcılarda reklam potansiyellerini bu ortama taşımıştır. Bu ortamdaki araçlardan en önemlilerinden birisi kuşkusuz twitterdır. Twitter, gerek insanlara sağladığı haber potansiyeliyle gereksede insanlara düşüncelerini paylaşmada sağladığı kolaylık ile en çok kullanılan sosyal medya türüdür. Gelin bu sosyal medya üzerinden ‘reklam nasıl yapılır? uygun reklam almak veya vermek için ne gibi özelliklere sahip olmak gerekir?’ gibi sorularınızın cevabını bulalım.

İçindekiler

 Twitter Reklam Politikaları Nelerdir?

 Twitter’ın reklam alma veya bu reklamı kullanıcıya ulatma aşamasında dikkat ettiği en önemli politika kullanıcıları güvende tutmaktır. Reklam verecek olanlar, verecekleri reklam sonucunda hizmetin, ürünün ve mesajın güvenliklerinden sorumlu olurlar. Twitter’ın bu güvenlik ortamını sağlamak için koyduğu diğer politikalardan birkaçı şu şekildedir;

  1. Yanıltıcı ve aldatıcı reklamlarda bulunmak kesinlikle yasaktır.
  2. Güvenli olmama ihtimali yüksek olan hizmetlere yönelikte reklamlar yasaktır.
  3. Verilmek istenen reklamdaki ürünler yasa dışı ürünler ise bunlarında reklamları yasağa dahildir.
  4. Twitter işleyişiyle veya Twitter reklamlarının işleyişiyle ilgili sorun oluşturabilecek reklamlar yasaktır.

 Ayrıca Twitter, bazı katagorik ürün veya hizmet tanıtımlarınada yasaklar ve kısıtlamalar getirmiştir. Bunlar; nefret söylemi ve hakaret, casus yazılım ve yasadışı bilgisayar korsanlığı yapmak, silah ve benzeri patlayıcı ürünler satmak, sahte bilet satışında bulunmak gibi reklamların yasaklanmasıdır.

İPUCU
Twitter, kullanıcılara doğru ve dürüst içeriğin tanıtımını teşvik eder. Aksi durumda da tıpkı yasaklar koyduğu gibi kısıtlamalar getirir. Bu kısıtlamalar içerisinde siyasi kampanyalar, alkol içerikleri, kumarla ilgili içerikler vardır.

 

 

Twitter Reklam Nasıl Yapılır?

  Twitter üzerinden reklam yapabilmek için bir twitter hesabınızın olması şarttır. Ancak bir hesabınız olduğunda reklam yapabilirsiniz ve bu hesap üzerinden reklam yapmak istiyorsanız http://ads.twitter.com adresine gitmeniz ve giriş yapmanız gerekmektedir. Bu aşamayı geçtikten sonra karşınıza reklam oluşturma aşaması gelmektedir. Reklam kampanyasına başlarken bir genel ad veya sloganınız olması şarttır. Bu sizin vermek istediğiniz mesajı en kısa yoldan vermenizi ve akılda kalıcı olabilmenizi sağlayacaktır.

 Bu kampanyanın bir süresinin olması ve bu sürenin ürüne ve içerik tanıtımına göre ayarlanması gerekmektedir. Tüm bu aşamaları geçtikten sonra reklamınızı vereceğiniz alanı ve reklam kitlenizi iyi ayarlamanız gerekmektedir. Reklamınızı ürün içerikleriyle bağlantılı arama, paylaşım veya sayfalarda yapmaya dikkat etmelisiniz.

Twitter üzerinden reklam yaparken dikkat edilmesi gereken bir başka fakör, reklam içerisinde ürün tanıtımıyla ilgili anahtar kelime ve göze çarpıcı içerik kullanımıdır. Bu kullanımlar gezinti yapan kullanıcının dikkatini çekmenizi ve bu dikkat çekme sonucunda tanıtımınızı yapabilme imkanı sunmaktadır.

Sponsorlu Tweet Nedir? Nasıl Faydalanılır?

 Sponsorlu tweetler, geniş takipçi ağına sahip kullanıcıların paylaşımlarına sponsor olmanız ve tweetlerinde keni reklam ve linkinizi ücret vererek bulundurmanızdır. Sizin bu sponsorluğunuzdan dolayı hesabın sahibi sizden veya ürününüzden bahsedeceği her tweet başına belirli bir ücret alacaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

776a1d Captca Değiştir