Sabırsız Olmayın!: Müşterilerin SEO Ajanslarından Beklentileri

Sabırsız Olmayın!: Müşterilerin SEO Ajanslarından Beklentileri

SEO çalışmaları bir işin başından sonuna kadar yapılan tüm süreçleri kapsamaktadır. Müşteriler de ajanslardan genel olarak SEO hizmeti aldıkları zaman bir an önce sonuca ulaşmak istemektedirler.

İçindekiler

Bazı durumlarda müşterilerin hızlı beklentileri anlayışla karşılanabilse de SEO konusunda bilgisi olmayan birçok kişinin bu konu hakkındaki ekstrem talepleri bazı durumlarda da ilgili çalışanları son derece yıpratabilmektedir.

İPUCU

SEO çalışmalarını gerçekleştiren kişiler ya da ajanslar  süreç içerisinde genel olarak zamanı kontrol etmeye çalışıyor bunun yanında da hem müşteriyi hem de arama motorlarını memnun etmeye çalışıyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi bu durum hayli zor bir hal almaktadır.

Müşterilerin, SEO uzmanlarından ya da SEO ajanslarından ne tür beklentileri olduğuna gelin birlikte bakalım;

Google Web Sitemi Ne Zaman 1. Sırada Gösterir?

Müşteriler SEO hizmeti alırken onlara edilen vaatler doğrultusunda, site oluşturulduğunda ya da anlaşma aşamasında ne kadar süre sonrasında web sitelerinin arama motorlarında ilk sırada yer alacağını merak etmektedirler.

SEO çalışmaları düşünülenden çok daha uzun bir sürede planlanır ve uygulanır.

SEO ajansları ya da SEO uzmanları tarafından bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü arama motorlarının indexleme hızına ve değişkenlik göstermesine bağlı olarak bu süreç farklılık gösterebilmektedir.

Arama motorlarının dışında, web sitenin teknik olarak altyapı uygunluğu, web sitesinin ne kadar süredir yayında olduğu, web standartlarına uyumlu ya da uyumsuz içeriklerinin belirlenmesi, sektördeki sitelerle rekabet düzeyi, müşterinin proje için yatırım bütçesi, backlinkler gibi çok sayıda farklı etken web sitesinin sıralama sürecini etkileyebilmektedir.

SEO hizmeti alacak müşteriler olarak süreci ya da ilk sırada yer almayı 2. plana koyarak, gerçekçi çözümlerin üretildiği, gerçek ve dolu içeriklerin yer aldığı profesyonel çalışmaların yapıldığı ajansları tercih ederek en doğru web sitesinin oluşturulmasına odaklanmalısınız. Bunlar yapıldığında sıralama da ardından gelecektir.

Bize Son Ne Olur?

SEO hizmeti alacak müşterilerin çoğu bu işin maliyetine bakıyor ve ekonomik olan hizmeti tercih ediyoruz; ancak bilinmelidir ki SEO için ayırdığınız bütçeniz kadar kaliteli hizmet alabilirsiniz. Her sektör kendi arasındaki rekabete göre farklılık gösterir bundan dolayı da x TL fiyat gibi bir çıkarım yaplamayabilir.

SEO hizmeti emek isteyen, maliyetli ve olumlu sonuçlar doğuran çalışmalardır.

SEO hizmeti için ayırdığınız bütçeyle alakalı olarak web siteniz için harcanacak olan mesai saati ve çalışmaların kalitesi ve şiddeti aynı oranda değişiklik gösterecektir. SEO çalışmaları gerçekten zahmetli ve zor bir iştir. Web sitenizin oluşturulmasından itibaren, teslim edildikten sonraki kullanım sürecini dahi kapsayan uzun süreli bir hizmettir. Bu nedenle SEO için ajanslarla görüşürken ayırdığınız bütçeyle doğru orantılı olarak SEO hizmeti alacağınızı unutmamalısınız ve doğru ajansı bu mantıkla bulmalısınız.

Farklı Duyumlarla Size Gelirler

Müşteriler SEO hizmeti almalarının ardından ilerleyen süreç içerisinde konuyla alakalı daha fazla bilgi sahibi olacakları için farklı detayları görmeye başlayacaklardır. Bu sebeple de benzer içeriklere sahip olan ya da rakip olarak gördükleri web sitelerinde gördükleri detaylarla alakalı olarak size gelir ve “x sitesinde böyle bir şey gördüm biz de yaparsak güzel olur” gibi farklı tekliflerle size geleceklerdir.

Aslına bakılırsa bu durum doğru bir yaklaşım şeklidir. Müşterilerin alacakları hizmetle alakalı daha fazla bilgi sahibi olduğunu gösterir; ancak bu noktada SEO uzmanlarının müşterileri daha fazla bilgilendirmesi ve müşterinin kafasında oluşan olur ya da olmaz denilebilecek fikirleri detaylı açıklaması gerekir. Diğer sitelerden etkilenmemeleri gerektiğini tasarladığınız web site projesini ve sonuçlarında müşterileri nelerin beklediğinin anlatılması gerekmektedir.

Bu cümle site teslim edildikten sonra en fazla karşılaşacağınız cümlelerden birisidir. SEO hakkında çok fazla bilgiye sahip olmayan müşteriler için arama motorlarında yaşanan dalgalanmalar sonucunda müşteriler SEO hizmeti veren ajanslara giderek backlink alarak hız arttırma işlemini yapmak isteyeceklerdir. Müşterilere backlink hakkında her türlü teknik detayı anlatsanız bile onlar genel olarak işlevine değil miktarına odaklanacaklardır.

Web siteleri için oluşturulan SEO hizmeti elbette ki yalnızca backlink’ten ibaret değildir. SEO çalışmaları baştan sona bir süreç hizmetidir ve bu sürecin stratejik planlamasının yapılması gerekir. Planlamanız ne kadar uzun vadede yapılırsa ani sıçramalardan ve dalgalanmalardan da o derecede korunmuş olursunuz. Çalışmalarınızdan bir ay sonra ortaya çıkma ihtimali olan bir güncellemede siteyi filtreye sokabilecek şekilde backlink sayısının artmasının yerine başka yöntemlerle sıralama kaybını engellemek en doğru  karar olacaktır.

Ara Verelim, Düşersek Devam Ederiz

SEO hizmetinin uzun vadede bir süreç olduğundan ve planlamasının, stratejisinin uzun süreçler için gerçekleştirilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Bütçe ayarlamalarını tam olarak yapmadan SEO hizmeti almak isteyen müşteriler genel olarak bir noktada tıkanırlar ve ajanslardan ara verme talebinde bulunurlar.

SEO çalışmaları uzun vadede planlanan stratejilerle yapılmaktadır.

SEO hizmetinin en verimli şekilde yapılabilmesi için müşterilerin istedikleri zaman bu işi durdurmamaları gerekmektedir. Çünkü SEO çalışmaları başından sonuna kadar ritmik bir şekilde devam etmelidir. Aksi durumda arama motorlarını memnun etmek hayli zorlaşacak ve istenilen sonuçlar elde edilemeyecektir. O nedenle ajanslarla müşteriler arasında işin süreci ve maliyeti hakkında kesin sözleşmeler yapılmalıdır. Bu şekilde iki taraf için de sorun çıkaracak durumlar ortadan kaldırılmış olur.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

07c97b Captca Değiştir