Reklam Metinlerini Yazarken Yardımcı Olacak 10 İpucu

Reklam Metinlerini Yazarken Yardımcı Olacak 10 İpucu

En iyi reklam metinlerinizi ortaya çıkarırken sizlere yardımcı olabilecek bazı ipuçlarına ihtiyacınız olacaktır.

İPUCU

Bazı şeyleri gerçekleştirmek için mutlaka reklama ihtiyacınız vardır. Karakter sayımı sınırları ve diğer sınırlamalar dahilinde kalırken ilgi toplamak, mesajınızı açıkça iletmek ve tıklama konusunda nitelikli müşteriler kazanmak istiyorsanız reklam metinlerine mutlaka önem vermeniz gerekecektir.

İçindekiler

Peki ya mükemmele en yakın reklam metni nasıl yazılmalıdır?

1. Hikayeyi Doğrudan İstemciden Alın

Müşterilerin web sitenizde geçirdikleri sürenin sonunda, kitlenizi daha iyi tanımak için her müşteriden, müşteri anketini doldurmalarını istemelisiniz. Anketleri kişisel bilgilerle doğru olarak doldurmaları bu noktada önem arz etmektedir. Yani hikayeyi doğrudan müşteriden almalısınız.

Genel olarak, müşterilerin kendi sözleri, yorumları bir ürünün en güzel ve doğru tanımını ortaya çıkarır. Reklam metinleri yazdığımızda etkili bir yöntem olabilmesi için müşteri dilini kullanmak ve müşteriye yine müşteri yoluyla hitap etmek, onlara ait cümlelerle ilgilerini çekmek her zaman daha etkili olacaktır.

2. Hedef Kitle Ne İster?

Reklam metinlerini yazmaya başlamadan önce hedef kitlenizin

  • isteklerini,
  • bakış açısını,
  • sorunlarını,
  • düşüncelerini iyice anlamanız gerekmektedir.

En iyi şekilde müşteriye hitap edebilmek için müşterilerinizin taleplerine ve beklentilerine hakim olmanız gerekmektedir. Müşterilerin düşünceleri ile alakalı ne kadar bilgili olursanız reklam metinlerinizi o kadar etkili oluşturmuş olursunuz.

3. Sizli değil Bizli Olun

Müşterilere reklam metinlerinde gösterdiğiniz hitap şekli önemlidir. Reklam metinlerini müşterilerle ilgili hale getirdikten sonra hitap ederken de samimiyeti arttırmak için kendinizi de müşterilerin içine dahil edin ve metinlerinizde siz kelimesi yerine biz kelimesini kullanmaya özen gösterin. Çok saçma olarak görünse de müşteriler için aslında aradaki fark çok incedir. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Reklam metinleri her zaman müşterilere hitap etmenin en önemli yollarından biridir.

4. Ürün/ Hizmet Faydalarını Ekleyin

Reklam metinlerinde ürün ya da hizmetlerinizi tanıtırken kendinize sormanız gereken ilk soru, müşterilere sunduğunuz ürün ya da hizmetinizi harika yapan nedir?, ürün ya da hizmetiniz müşterilerin hangi ihtiyacını karşılıyor? gibi soruların cevaplarını bulmanız gerekecektir. Bu sayede reklam metniniz daha etkili bir hal alacaktır.

5. Rakiplerinize Göre Önde Olun

Reklamlarınız, aynı sektörde bulunan rakiplerinizin reklamlarıyla aynı kulvarda yarışacaksa, sizi onlardan bir adım öne çıkaracak olan, reklam metinleriniz olacaktır. Müşterileri rakiplerinizden daha fazla etkilemek istiyorsanız reklam metinlerinizi müşteri odaklı ve kaliteli olarak hazırlamalısınız.

6. Bütünsel Düşünün

Reklam metinlerinizi oluştururken genel olarak büyük resmi görmeniz gerekir. Müşterilere reklam metnini hazırlarken her detayı gösteren bir mesaj oluşturarak yol göstermelisiniz. Bu durum müşterilerin kafasında ürün ya da hizmetinize dair herhangi bir soru oluşmamasını sağlayacaktır. O nedenle her zaman mesajınızı bir bütün olarak vermelisiniz.

7. Call to Action Mesajları Ekleyin

Reklam metinlerinizde ilgili yerlere “Şimdi satın alın”, “Hemen görüntüle”, “Alışverişe başla”, “Daha fazla bilgi alın” gibi  ziyaretçileri harekete geçirecek mesajlar eklemelisiniz. Harekete geçirici mesajların en büyük özelliği müşterileri psikolojik yönden etkilemesidir. O yüzden eklediğiniz mesajların da güçlü ve net olması gerekmektedir. Mutlaka bir eylem fiili kullanın ve onu ürün ya da hizmetlerinizle destekleyin. Ürün satışı yapıyorsanız, reklam metninizin içerisine “Bugün alışveriş yapın!” gibi cümleler ekleyebilirsiniz.

Reklam metinlerini yazarken müşteri odaklı ve müşteri dilinde oluşturmalısınız.

8. Anahtar Kelimeleri İhmal Etmeyin

Reklam metinlerinizi oluştururken müşterilerin reklam metinlerinize daha rahat ulaşabilmeleri için anahtar kelimeleri kullanın. Hedef kitlenizin internet ortamında kullandığı sizin konunuz ile alakalı popüler kelimeleri tespit etmeli ve kendi reklam metinleriniz içerisinde bu anahtar kelimeleri geçirmeniz gerekmektedir.

[iliskiliyazi id=97]

9. Başlıklar Çok Önemli

Reklam metninize ait olan başlıklar müşteriyi reklamınıza çekecek olan etkenlerdir. Eğer etkili ve ilgi çekecek başlık oluşturamazsanız, müşteriler de reklam metinlerinizi okumak istemeyeceklerdir. Bu nedenle müşterilerde ön yargı oluşturmamak adına reklam metninizin içeriğinde anlatılmak istenen mesajı kısaca veren ve normalin dışında, daha fazla dikkat çekici bir başlık oluşturmanız gerekmektedir.

10. Reklam Metninizi Test Edin

En iyi reklam metnini oluşturduğunuzu düşünüyorsanız bile yine de her ihtimale karşı yedeğiniz olmalı ve bu reklam metinlerini kullanıcı deneyimi ile sürekli olarak test etmelisiniz. Bu sayede de reklam metinlerinizde müşterilere hitap etmeyen ve geliştirilmesi gereken noktaları görmüş olursunuz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

1ada91 Captca Değiştir