Pinterest SEO: Hesabınızı Optimize Edebileceğiniz 8 İpucu

Pinterest SEO: Hesabınızı Optimize Edebileceğiniz 8 İpucu

Görsel paylaşımın ağırlıklı olarak kullanıldığı Pinterest, üzerinde paylaştığınız görsellerin her türlü özelliğine dikkat edildiği takdirde  arama motorları ve birçok kullanıcı tarafından fark edilir ve bu şekilde optimize edilebilir.

İçindekiler

Pinterest uygulaması ilerleyen zamanla birlikte en az İnstagram, Facebook, Twitter gibi bir platform haline gelmiş ve sürekli artış gösteren bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

İPUCU

Pinterest ile alakalı SEO optimizasyonu aşırı karmaşık bir yapıya sahip değildir. Pinteres optimizasyonunu sağlayarak iğnelenmiş görsellerinizin keşfedilmesini sağlayabilirsiniz.

1.     Profili Optimize Edin

İlk olarak profilinizi düzenleyerek en verimli hale getirmeniz gerekmektedir. En doğru kullanıcı adını belirlemeniz ve değiştirmeniz gerekmektedir. Bunu ayarlar bölümünden değiştirebilirsiniz.

Bu şekilde keşfedilmeniz ve varlığınızı göstermeniz daha kolay olacaktır çünkü URL bunu anahtar kelime olarak sunacaktır. Profil adınız o yüzden en çok geri dönüş alacak şekilde belirlenmelidir. Aynı şekilde gerçek adınızı da doğru girmelisiniz çünkü Pinterest uygulamasındaki kimliğiniz belirlenmiş olacaktır.

2.     En İyi Duruma Getirin

Profil paneliniz hem başlıklarınızı hem de panonuzda bulunmakta olan görselleri vurgulayacak ve ilgi görecek şekilde düzenlenmelidir. SEO açısından bakıldığı zaman, başlıklarınızı belirlerken kullanıcı gibi düşünmeniz ve kullanıcıların aratabileceği popüler anahtar kelimeleri kullanarak başlık oluşturmanız gerekmektedir.

Sıralama almak ve daha fazla görüntülenmek istiyorsanız mutlaka kullanıcıların keşfedecekleri başlıklar üretmeli ve kullanmalısınız. Yalnızca  anahtar kelimeleri kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun yanında yaratıcılığınızı ön planda tutarak ilgi görebilecek başlıklar da oluşturabilirsiniz.

3.     Pinleri Optimize Edin

Her iğnelediğiniz görsel profilinizi temsil edecek bir ayrıntıdır. Bu yüzden mümkün olduğunca pinlerinizi optimize edin ve güncel tutun. Betimleyici olmaktan çekinmeyin. Bu durum arama motorlarının iğnelerinizi keşfetmesini sağlayacaktır.

4.     Açıklamalarınız Betimlensin

İğnelediğiniz görsellerin altına yapılan açıklamalarınız her kelimesiyle  resmi inceleyecek şekilde olmalıdır. Resminizi tanımlayan tüm ayrıntıları açıklamalarınıza eklemelisiniz. Pinterest’te paylaştığınız görselleriniz açıklamalarıyla ilgi çekmeli ve başkalarının keşfetmesini sağlayabilecek bir metin akışı oluşturmalısınız. Görsellerde resme ait her detayı anlatan betimleyici ve dikkat çekici bir dil kullanmalısınız. Bu sayede pano görselleriniz daha görünür olacak ve SEO açısından da olumlu etkileri olacaktır.

Pinterest en doğru şekilde kullanıldığında SEO açısından faydalı sonuçlar doğuracaktır.

5.     Anahtar Kelime Araştırması Yapın

İğnelediğiniz görselleriniz için doğru anahtar kelimeleri bulmanın en iyi yolu kendi araştırmalarınızı yapmanızdır. Pinterest içerisinde araştırmalar yapın. Diğer insanlar başlıklarında ve açıklamalarında ne tür kelimeler kullanıyor açıklamalarını nasıl düzenliyor bunları araştırın.

Daha sonrasında kendi içeriklerinizi oluşturun ve ilk geri dönüşleri takip edin. Bu şekilde deneme yanılma metotlarını kullanarak doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Haricinde Google’da  anahtar kelime arayışına, trend kelimelere bakabilirsiniz. Elbette ki içeriğinizle alakalı olacak şekilde.

[iliskiliyazi id=107]

 

6.     Zengin Pinleri Kullanın

Zengin pinler, pin hakkında daha fazla bilgi sağlayan düzenli pinlerin geliştirilmiş versiyonudur. Uygulama, film, tarif, makale, ürün ve yer gibi 6 farklı metotta kullanılabilmektedir. Zengin pinlerin etkinlikleri normal pinlerden çok daha önemlidir. Zengin pinlerde ürünlerin fiyatını, detaylı tarifine makale oluşturulup oluşturulmadığına bakabilirsiniz. Zengin pinler arama sonuçlarında sıralama olarak çok daha iyi performans göstermektedir.

7.     Kaliteye Önem Verin

İğnelediğiniz resimlerin kaliteli ve detaylı olması her zaman sizin için avantajlı olacaktır. Kullanıcıların dikkatini çekmek,  açıklamaların haricinde ilk etapta görsellerinizin güzelliği kalitesi ve detaylarıyla yapılacak bir iştir. Bunun dışında olabildiğince yüksek boyutlu görseller kullanın. Kaliteli, ayrıntılı konunuza ilişkin net fotoğrafları kullanmanız her zaman sizi bir adım önde tutacaktır.

8.     Dikey Görüntüleri Sabitleyin

Görüntülerin hepsi Pinterest üzerinden sabitlenebilmektedir, ancak dikey görüntüler neslemede daha fazla yer işgal ettikleri için fark edilmeleri daha olanaklıdır.

Dikey pinler mobil cihazlarda görüntülenebilmek için daha idealdir. Bu yüzden pinlerin dikey versiyona sabitlenmesi gerekmektedir. Fazla yer işgal etmemesi adına bir dikey pin boyutu 736*200 boyutlarına yakın olmalı ve tıklama yapıldığında gerekli ayrıntıları ortaya çıkarabilmelidir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

98fa2c Captca Değiştir