Pazarlamada Renklerin Önemini İhmal Etmeyin

Pazarlamada Renklerin Önemini İhmal Etmeyin

Müşterilerin dikkatini çekmek, algılarını değiştirmek ve onların psikolojik olarak markanıza yönelmelerini sağlamak için doğru renklerin kullanılması çok önemlidir.

İçindekiler

Hem markanıza ait logonuzda hem web site tasarımınızda hem de ürünlerinizde en can alıcı renkleri kullandığınız takdirde müşterilerin ilgisini daha çok çekecek ve potansiyel kitlenizi arttırabileceksiniz.

İPUCU

Satın alma alışkanlıklarımızı etkileyen renkler büyük firmalar tarafından önemsenmekte ve profesyonel bir şekilde kullanılmaktadır. Örnek olarak dijital reklam sektöründe renk kelimesi baş karakter olarak nitelendirilmeli ve kullanılmalıdır.

Renklerin İnsan Psikolojisindeki Önemi

Sokakta, caddede yürürken ya da evinizin camından dışarı bakarken bir sürü marka tabelası ya da reklamı görürsünüz. Tabelalarda kelimeler veya açıklamalar vardır. Elbette ki bunların hepsini aklınızda tutmanız mümkün değildir. Yalnızca Bazı logolar sürekli aklımızdadır. İsmi söylendiğinde logoları hemen kafamızda beliriverir.

Peki ya bu logoların anında aklımıza gelmesini sağlayan detaylar nelerdir? İsim mi? Rakamlar mı? Harfler mi? bunlardan hiçbiri değil. Logoların hafızamıza kazınmasını sağlayan en büyük faktör logoların renkleridir. Bu sebeple kalıcı olmak ve marke değerinin yükselmesini istiyorsanız müşterilere doğru renklerle hitap etmeniz gerekmektedir.

Renkler insan algısını değiştirmek adına pazarlamada kullanılan etkili bir yöntemdir.

Hangi Renk Ne İfade Eder?

Mavi: Mavi renk gözün retina tabakasının önünde oluşur. O nedenle mavi renge bakıldığında sanki sizden uzaklaşıyor ve daha derinleşiyormuş hissine kapılırsınız. Mavi renk bu nedenle huzuru ve güveni temsil eder. İnsanların bilinç altında sağlam ve kendinden emin bir duygu oluşturur. Mavi renk, sağladığı huzurdan dolayı genellikle konsantrasyon ve rahatlama istenilen ortamlarda tercih edilmektedir.

Kırmızı: Mavi rengin aksine kırmızı renk gözün retina tabakasının hemen arka kısmında oluşur. Kırmızı renge bakıldığında renk sizi sarıyor gibi hissedersiniz. İnsan psikolojisi üzerinde kuvvetli bir etkisi vardır. Kırmızı renk genel anlamda satışın rengi olarak tanımlanır. Kırmızı renk heyecan ve yüksek enerji anlamına gelmektedir. Kırmızı bilinç altını uyaran dinamik, tutkulu ve sıcak bir renktir ve daha çok iştah uyandırma sebebiyle gıda sektöründe çok sık kullanılmaktadır.

Yeşil: Yeşil renk genel olarak insanlar üzerinde şifa ve tazelik hissi uyandırır. Yeşil renk doğanın, doğallığın sağlığın rengidir ve insanlarda bu şekilde bir güven oluşturur. Yaratıcı düşünceleri kolaylaştırdığı söylenmektedir. Aynı zamanda yeşil renk paranın da rengi olduğu için prestij sağlamaktadır.

Turuncu: Turuncu renk insanlar üzerinde sağlık, canlılık, memnuniyet ve enerji hissi uyandırır. Turuncu renk bilindiği gibi kırmızı ve sarı rengin birleşiminden oluşur o yüzden her iki rengin özelliğini de yansıtmaktadır. Cana yakın, neşeli, mutluluk duygusu oluşturmaktadır.

Sarı: Sarı renk güneşi temsil eder. Bu nedenle de sıcaklık hissi uyandırır. Sarı renk altını temsil eder. Bu nedenle de  zenginliğin ve lüksün sembolüdür. Sarı renk dikkat ve uyarının sembolüdür. Genellikle sarı renk satış noktalarının kullanımı için uygundur.

Beyaz: Beyaz renk insan psikolojisi üzerinde temizlik, sadelik ve masumiyet hissi uyandırmaktadır. Genellikle çocuk ve sağlık ürünlerinde kullanılmaktadır. İnsan gözünün en parlak şekilde algıladığı renk beyazdır.

Siyah: Siyah renk, renkler arasında en güçlüsüdür. Karanlık ve geceyi temsil ettiği için esrarengiz, güçlü ve asil bir renk olarak bilinmektedir. Genellikle yüksek fiyatlı ürünlerde siyah renk tercih edilmektedir.

Büyük Markaların Renk Tespitleri

Büyük markalar müşterilerin dikkatini çekebilmek adına logo tasarımlarında kullandıkları renklere önem vermektedirler. Bu firmalardan birkaç tanesini örnekleyecek olursak;

TURKCELL

Turkcell mavi ve sarı renkleri bir arada kullanmaktadır.

Turkcell firması mavi ve sarı renklerin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Mavi rengin sonsuzluğu ifade etmesi ve denizin sonsuz olmasından çağrışım yapar. Mavinin sonsuzluğu Turkcell’in sonsuz erişim kapasitesini yansıtmaktadır. Sarı ise parlaklığı güneşi ifade eder. İnsanları bir aksiyona davet eder. Aynı zamanda da sarı renk özlem duygusunu sembolize eder. Uzakları yakın hale getiren ve özlediğiniz insanlarla konuşabilmenize olanak sağlayan Turkcell firması aslında renklerle hem teşvik etmekte hem de içeriğini anlatmaktadır.

BP

BP yeşil ve sarı renkleri bir arada kullanmaktadır.

BP firması bir benzinlik zinciridir. Normalde petrol kelimesi kullanıldığında koyu renkte paslı petrol varilleri insanın aklına gelir. Ancak petrol denildiğinde yine insanların aklına gelecek ilk renk yeşildir. Koyu renkleri doğaya uyarlamak insan beynindeki kötü algıyı yok etmek ve doğayla barışık olduklarını sembolize etmek amacıyla BP yeşil ve sarı rengi bir araya getirerek doğallığı ve parlaklığı simgelemektedir. Aynı şekilde sarı rengin kullanımı da BP firmasının logosunun güneşe benzemesiyle de alakalıdır.

PUMA

Puma kırmızı ve beyaz renkleri bir arada kullanmaktadır.

Puma firması bilindiği gibi spor malzemelerinin satışının gerçekleştirdiği bir firmadır. Puma’nın logosunda kullanılan ve ürünlerinde de sıkça tercih ettiği renk kırmızıdır. Kırmızı renk güçlü, kan akışını hızlandıran bir renktir. Kırmızı renk hareketi, tutkuyu ifade etmektedir. Dinamik bir renk olmasından kaynaklı olarak kırmızı renk insanların algısını spora ve spor ürünlerine çekebilecek bir renk olmasından dolayı kullanılmaktadır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

b4abe8 Captca Değiştir