Pazarlama Kararı Alırken Kaçınmanız Gereken 7 Hata

Pazarlama Kararı Alırken Kaçınmanız Gereken 7 Hata

E-ticaret hayatına atılırken herkes maliyetin düşük olmasından dolayı kendilerini güvende hissederler ve bir anda sektör araştırması, Pazar araştırması yapmadan bu hayata atılıverirler. Elbette ki sanıldığı kadar kolay olmadığını karşılarına bir engel çıktığında fark ederler. Bu durumda da kendilerine kurulmuş bir tuzak gibi hissederler.

İçindekiler

E-ticaret hayatında mutlaka kaçınmanız gereken 7 tuzak;

1. Pazar Araştırması Yapmamak

Mağazanızı açtığınızda ilk ürün satışınızın yapılmasının ardından fazla iyimser davranmamalısınız. İlk ürününüzü sattınız diye hemen borca girip gereksiz yatırımlarda bulunmanız anlamsız. Çünkü pazar araştırması yapmadan fazlaca yatırım yapmanız sizi zarara uğratacaktır.

Yeterli pazar araştırması yapılmazsa ürünler ve sektör hakkında yanlış tercihler yapılabilir.

Pazardaki ürünlerle ilgili araştırma yapmanız, hani ürün çeşitlerinin müşteriler tarafından talep gördüğü hakkında size bilgi verecek ve hata yapma riskinizi minimuma indirecektir. Müşteri taleplerini öğrenmeden ve değerlendirmeden, ürün yaratma çılgınlığına kapılmamalısınız. Çevrimiçi olarak daha iyi satılan ürünler hakkında araştırmalar yapıp rekabet ortamını tartmalı ve e-ticaret hayatına ona göre giriş yapmalısınız.

2. Her İşe Yetişmeye Çalışmak

E-ticaret mağazanızdaki baştan sona, yani ürün tasarımından pazarlama işlemine kadar her işe kendiniz koşturmaya çalışırsanız bir noktadan sonra mutlaka tıkanırsınız. Bu nedenle mutlaka bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Her işle kendiniz uğraşırken aklınızın kaydığı bir noktada mutlaka hata yaparsınız. Daha sonrasında hatanızı düzeltmeye çalışırken geri kalan işler aksayacaktır.

Bu durumda da hatalı üretim, geciken kargolar ya da yetişmeyen siparişler gibi birçok sorunla karşı karşıya kalırsınız. En can sıkıcı noktada ise müşteriler hatalardan hiç hoşlanmadığı için, hem sadık müşterilerinizi hem de potansiyel müşterilerinizi kaybetmiş olursunuz. Bu nedenle e-ticaret hayatına giriş yaparken hızlı ilerleyebileceğiniz ve sizi aksatmayacak, pratik düşünebilecek bir ekibe ihtiyacınız olacaktır.

[iliskiliyazi id=98]

3. Ar-Ge Çalışmalarınız Havada Kalıyor

E-ticaret hayatına atılacak insanların kafalarında tasarladıkları birçok fikir vardır. Bu fikirler ne yazık ki çoğu zaman soyut olarak kalmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır. Sürekli olarak soyut planların yapılması, size çokça zaman ve müşteri kaybı yaşatacaktır. Pazarlama işini bir kenara bırakıp, e- ticareti tamamen bir plan olarak düşünüyor ve bu planlarınızı somut hale dönüştüremiyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir.

Önceliğiniz ve odak noktanız tamamen müşteri talepleri ve pazar araştırmanız doğrultusunda pazarlama işini yapmak olmalıdır. Planlarınız, hayalleriniz gibi  e-ticaret hayatına dair ar-ge çalışmalarınız mümkün olduğunca gerçeğe dönüştürülebilmelidir.

Örnek olarak başlangıçta çok büyük bir şirket olmayı planlamak yerine, müşteriye daha fazla ürünü nasıl satabileceğinizin planlarını yapmanız gerekmektedir. Çünkü bu, daha gerçekçi bir plandır ve uygulandığında daha olumlu sonuçlar getirecektir. Satışlarınızı arttırmayı başardığınızda, doğrudan ikinci planınızı da gerçekleştirmiş olursunuz.

4. Ürünlerinizi Satarken Yanlış Platformlarda Çalışıyor Olabilirsiniz

E-ticaret hayatınızda ürünlerinizi satmaya çalışırken, tek bir platformda takılıp kalırsanız satışlarınız iyi bile olsa hiçbir zaman bir adım ileriye gidemezsiniz.

Ürün satışını yaparken birçok platform üzerinde markanızı tanıtmalı ve ürün satışı yapabilmelisiniz.

Ürünlerinizi satarken birçok platformda sergilemeniz hem prestijiniz ve marka değeriniz açısından hem de daha fazla müşteri kitlesine ulaşabilmeniz açısından oldukça önemli bir etkendir. Bu nedenle müşteriler nasılsa bu sitelere girmiyor demeyi bir kenara bırakarak tüm platformları araştırarak kendinizi göstermenizde fayda vardır.

5. Domain Adını Önemsemiyorsunuz

Birçok girişimci e-ticaret hayatına girerken içeriği önemsediği kadar domain adını önemsemez ve bu konuyla çok fazla ilgilenmez. Aklına gelen ilk domaini hızlıca alır ve geçer. Domain adının SEO ile olan bağlantısını, arama motorları tarafından önemi gibi etkenler aklına bile gelmez.

Domain adı, öncelikle SEO açısından arama motorları için çok önemli bir seçimdir. Bunun dışında müşterilerin doğru hatırlayabilecekleri, akılda kalıcı ve dikkat çekici bir domain adı oluşturabilmek tamamen sizin elinizdedir.

6. Müşterilerle İletişim Eksikliği

Ürün satışları yapılırken müşterilerle mutlaka iletişim halinde olmanız gerekmektedir. Müşteriler ürünlere çevrim içi halde dokunamayacağı ve yakından göremeyeceği için akıllarında bazı sorular mutlaka olacaktır.

Bu soruları sorabilmeleri için siz e-ticaret sahipleriyle iletişime geçeceklerdir. Onlara en tatminkar cevabı vermeli ve sürekli etkileşim halinde olmalısınız. Bunları yaparsanız müşteriler  de size ve sitenize daha sadık hale gelirler ve sürekli olarak ihtiyaçlarını sizden karşılamak isterler.

7. Ürün Fiyatlandırmasının Yanlış Yapılması

Ürün fiyatlandırmanızı yaparken, ürünün size olan maliyetini, vergilerini ve kârınızı düşünerek yapmalısınız. Bunun dışında ürün fiyatlandırması için geliş ücreti, gönderim kargo ücreti gibi birçok metrikleri içerisinde barındıran bir fiyat analizi yapmanız gerekmektedir.

Ürünleri fiyatlandırırken fiyat analizi yaparak o ürünlere ait en doğru fiyatları bulmalısınız.

İPUCU

Müşteri kaybetmemek için ürünlerinizi çok pahalı tutmamalısınız. Zarar etmemek için fiyatları çok ucuz da tutmamalısınız. Tam bir fiyat analizi yaparak ürünün ait olduğu doğru fiyatı bulmalı ve müşterilere sunmalısınız.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

f63f05 Captca Değiştir