Organik Aramalarda Hızlı İndeks Alma Yöntemleri

Organik Aramalarda Hızlı İndeks Alma Yöntemleri

Google açısından en önemli SEO etkenlerinden bir tanesi yazıların indekslenmesidir. Arama motorları tarafından web siteleri belirli aralıklar ile taranarak arama sonuçlarında gösterilir. Taranma süresi siteden siteye farklılık göstermektedir. İki farklı siteden bir tanesi anında index alabiliyorken diğer site günlerce index almayabilir.

Bu Google botlarının sizin sitenize verdiği puana göre değişkenlik göstermektedir. Bunu belirleyen ise sitenizde yapmış olduğunuz değişiklikler. Örneğin, sitenize içerik girme sıklığınız, güncelleme sıklığınız, kullanıcıların sitenize yaptıkları yorum sıklığı gibi durumlar.

Ücretli arama sonuçları yani Adwords kampanyaları ile sürekli olarak görünür olabilirsiniz. Ancak bunun için düzenli olarak icret ödemeniz gerekmektedir. Bu sebeple organik aramalarda hızlı index alma yollarını bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

İçindekiler

Site geç indeksleniyorsa elle müdahale ederek Google botlarını çağırabilirsiniz. Bot çağırma işlemini sürekli hale getirmeniz ise zararlı olacaktır. Her yazıya ayrı ayrı bot çağırmaktansa anasayfaya günde bir kere bot çağırmak yeterli olacaktır. Google Search Console bu konuda size yardımcı olacak en önemli araçtır.

Arama Motorları Nasıl Çalışmaktadır?

Google, 4 temel madde ekseninde sitenizin index süresini belirleyerek arama sonuçlarında göstermektedir. Bu maddeler ise;

  • Tarama ve İndeksleme
  • Algoritmalar
  • Makine Öğrenme
  • Kullanıcı Niyet

olarak sıralayabiliriz.

Tarama ve İndeksleme

İndeksleme arama motorlarının birinci aşamasında yer almaktadır. Bir siteye sahipseniz ve organik trafik istiyorsanız öncelikli olarak arama motorlarında indeks almanız gerekmektedir. İndeks almanın işe çeşitli yolları vardır. Hiçbir şey yapmasanız bile Google botları sitenizi bir süre sonra mutlaka ziyaret edeceklerdir. Fakat bu süre belirsizdir özellikle de siteniz yeni oluşumlu bir siteyse. Bu sebeple bazı yöntemler ile arama motorlarında hızlı bir şekilde indeks alabilirsiniz.

İPUCU
Web siteniz geç indeksleniyorsa elle müdahale yöntemi olarak Google botlarını çağırabilirsiniz. Google Search Console bu konu hakkında sizlere yardımcı olabilecek en önemli araçtır.

Google Search Console hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

1.Site Haritası: Site haritanızı Google Google Webmaster Tools aracılığıyla Search Console’a ekleyerek, Google botlarını sitenize çağırabilirsiniz. Oldukça çok tercih edilen ve doğal olan yöntem budur.

 Site haritanızı Google Google Webmaster Tools aracılığıyla Search Console’a ekleyebilirsiniz.

2.Google Gibi Getir: Bu yöntem genellikle güncelleme dönemlerinde, sitenize uzunca bir sürenin ardından içerik girdiğiniz ve güncellediğiniz dönemlerde tercih edilmektedir.

Bu yöntem çoğunlukla sitenize uzun bir sürenin ardından içerik girdiğiniz ve güncelleme yaptığınız zamanlarda tercih edilmektedir.

3.Google’a Gönder: Anlık olarak yayınladığınız içeriği, bir sayfayı bu araç aracılığıyla Google’a gönderebilir ve oldukça kısa bir süre içerisinde indeks alabilirsiniz. Aracı Kullan.

 

4.Google Plus: Google’ın kendi sosyal medyası olarak sayılan Google Plus aracılığıyla paylaşacağınız içerikler, sitenizin oldukça hızlı indeks almasını sağlayacaktır.

Google Plus Google'ın kendi sosyal medyasıdır.

Bu adımların ardından web siteniz 2 saat veya en geç 2 gün içerisinde indekslenmeye başlayacaktır. SEO açısından faydası ise yazınızı kopyalayanlara karşı aldığınız tedbirdir. İlk siz dizine eklediğiniz için sizden sonraki her kopyalama girişimi Google tarafından cezalandırılmaktadır.

 

Diğer bir bot çağırma yöntemi ise pingleme yapmaktır. Pingleme başka bir adresten veri yollama işlemidir. Düzenli aralıklarla güncelleme yaptığınızda bunu Google'a bildirmek gerekmektedir. Pingleme yaparken de abartmadan 1 kere yapmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde hızlı indeks alabilirsiniz.

  • Pingomatic
  • Googleping
  • Pingler
  • Blogsearch/ping

Yukarıdaki pingleme siteleri yardımıyla botlara kendinizi duyurabilirsiniz. Arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak ve hızlı indeksleme için botlar sayfanızı tararken yazılarınızın içeriğine ve başlıkla olan uyumuna bakmaktadır. Anahtar kelimeler doğru kullanılmış mıdır? Konu ile alakalı kelimelerin kalınlaştırılması ve öne çıkarılması vb. faktörler oldukça etkilidir. Sitenize yeni içerikler girerken düzenli aralıklar halinde bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Her gün bir içerik girmek veya 2 günde bir içerik girmek gibi belirli bir düzen dahilinde yaparsanız bu işlemi botlar her geldiğinde bunu kaydeder ve yazıların indekslenmesinde yardımcı olur.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(2 Oy . Ortalama Puan : 3 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

4b825c Captca Değiştir