Nöro Pazarlama (Neuromarketing) Nedir?

Nöro Pazarlama (Neuromarketing) Nedir?

Nöro pazarlama henüz aşırı yaygın bir sistem olarak kullanılmasa da müşterilerin istek ve taleplerini öğrenmek adına pazarlamacılar için son derece büyük ve önemli bir fırsattır.

İçindekiler

Nöro pazarlama müşterinin ilgisini çekmek isteyenler için önemli bir değerdir.

Nöro Pazarlama Nedir?

Nöro pazarlama veya diğer adıyla Neuromarketing, tüketicilerin bir şeyleri satın alırken neleri göz önünde bulundurduklarını ve altında yatan nedenlerin araştırılması anlamına gelmektedir. Yazılanlar okunduğunda insanın aklına gelen ilk soru ne istediğimizi nasıl bilebilirler? olmaktadır. Elbette ki tam olarak her şey bilinemese de bilimsel açıdan değerlendirildiğinde bir çok şey tahmin edilebilir seviyeye gelmiştir.

Nöro Pazarlama ile Tanışın!

Pupilametre olarak adlandırılan cihaz bir alışveriş mağazasında iken gözle yapılan tercihler izlenilerek gözbebeğinin küçülmesi ya da büyümesiyle ilgili olarak müşterideki fiziksel değişim hakkında bilgiler vermektedir. Bir başka yöntem olan deri iletkenliğinde ise duygusal bağlamda reklamlardan ne derece etkilenildiğini ortaya koymaktadır. Elbetteki insan vücudundan bir düşünce ya da bilgi edinilecekse bunu en kesin söyleyen organ beynimizdir.

Beyinden bilgi alma konusunda ise en etkili olan iki yöntem FMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme)  ve EEG (Elektroensefalografi)’dir. Bu yöntemlerle birlikte kişiler reklamları izlerken beynin hangi bölümünde canlandığı ve istek gerçekleştiği tespit edilebilmektedir. Çok tanıdık bir örnekleme yapılacak olursak;

TV reklamlarındaki Coca Cola ve Pepsi karşılaştırmasının olduğu reklamı gözümüzün önüne getirelim. Öncelikle denek olarak kabul edilen kişiye günlük hayatta hangi marka kola içtiği sorulur. Sonrasında hangi marka olduğu söylenmeden denek kişiye 2 adet kola uzatılır. Sonraki durumda markaları gösterilerek tekrar içmeleri istenilir. Bütün bu olaylar sırasında FMRI kullanılarak deneklerin beyinlerinin belli bölümlerindeki hareketler tespit edilir.

Yapılan araştırmalarla elde edilen sonuçlara göre insanların markalarını bilmeden kola içtiklerinde Pepsi markalı kolanın tadını daha çok beğendiklerini ancak günlük hayatta Coca Cola’yı tercih ettikleri anlaşılmıştır. Bu da tad alma, koku alma gibi duyguların ilerisine geçmiş ve beynimizin ‘’al’’ komutuna itaat ettiğimizi göstermektedir. İşte çoğu zaman da müşteriler alışveriş yaparken de beyinden gelen ‘’al’’ komutu ile hareket ettiğinden dolayı müşterilerin tercihleri önceden belirlenebilir hale gelmiştir.

Nöro Pazarlama Çalışmaları

Nöro pazarlama çalışmaları kullanıcıların istekleri açısından önemli fayda sağladı.

  1. Rossiter 2000 yılında arkadaşları ile birlikte insanlar televizyon reklamlarını seyrederken onların beyin dalgalarını incelediler ve 1 hafta sonra insanların hangi sahneleri hatırlayabildiklerini tahmin ettiler. Reklamları izlerken insanların beyin dalgalarındaki hareketlenmenin, beynin sol tarafındaki aktiviteyle meydana geldiğini anlamışlardır.
  2. Arnold Worldwide şirketi 23-36 yaşları arasında olan erkek deneklerden viski içmeleri istendi ve farklı görüntülere olan duygusal tepkileri FMRI ile gözlenmiştir. Jack Daniels firması 2007 reklam kampanyası için bu deneklerin tepkilerini gözlemleyerek oluşturmuşlardır.
  3. Münih’te bir üniversitede popüler markaların beyindeki kalıcı etkilerini incelemek için FMRI çalışması yapmışlardır. Beyne 3 saniye içerisinde bir logo gösterildiğinde daha fazla tanınan markaları beynin daha çabuk yer edindiğini görmüşlerdir. Bu da  tanınan markaların beyni daha az yorduğunu ve tanınan markaların logo tasarımlarını insanların daha çok benimsediği görülmüştür.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

cf2f27 Captca Değiştir