Neden B2B Kullanılmalıdır?

Neden B2B Kullanılmalıdır?

İnternette yeniden oluşturulan iş kurallarından sonra şirketlerin kendi aralarında yapmış oldukları satışlar değişikliklere uğramıştır.

İçindekiler

B2B Nedir?

İngilizcede Business to Business kelimesinin kısaltması olarak karşımıza çıkan B2B şirketlerin kendi aralarında gerçekleştirmiş oldukları satış, ticaretlerin ve pazarlamaların geneline verilmiş olan isimdir. En basit örnekle B2B’yi açıklayacak olursak bir yazar ve yayınevi ilişkisi B2B ilişkisine örnektir. Yazar ortaya çıkarmış olduğu kitapları yayın evlerine pazarlar.

Yayınevleri de insanlara kitap satışı yapmak için yazarlardan eserlerini satın alırlar. Bu durumda iki ayrı pazarlamacı arasında gerçekleşen satış durumu B2B anlamına gelmektedir. Başka bir örnek ise yiyecek firmalarıdır. Restoranlar veya Avmlerde gidilen yiyecek restoranları müşterilere satmış oldukları gıda ürünlerini marketlerden veya toptancılardan satın almaktadırlar. Bu durumda kısaca satılan bir ürünün satın alınmasına B2B denilebilmektedir.

B2B’nin Dijital Pazarlama İçin Önemi

  • B2B kullanılarak satışlarınızı karmaşık ürünler veya hizmetlerinizi daha doğru ve aktif bir biçimde pazarlama şansınız olacaktır.
  • B2B’nin dijital pazarlama ile kullanımı geleneksel diğer pazarlama metotlarına göre daha başarılı sonuçlar vermektedir.
  • B2B dijital pazarlama olsa da alıcı ve satıcılar bir araya gelerek maliyetin düşürülmesi konusunda anlaşabilmektedirler.
  • Müşterilerine kulak veren B2B kullanıcısı olan şirketler müşteri memnuniyetini daha yüksek seviyelere çekebilmektedirler.

B2B kullanımı ünlü ve büyük firmalarla etkileşime girmenizi sağlamaktadır.

Müşteriler artık internetin kullanımının artmasıyla birlikte satın almayı belirlemiş oldukları ürünleri veya hizmetleri arama motorlarının arama satırlarına yazarak elde etmeye çalışmaktadırlar. Bununla beraber müşteriler internet üzerinde rakipleriniz ve sizin hakkınızda her türlü bilgiye ulaşabilmektedirler. E-ticaret sitenizin kalitesinin rakiplerinizden bir adım önde olması burada anahtar rol oynayacaktır.

İPUCU

B2B dijital pazarlama fonksiyonlarının kullanılması ile birlikte müşteri potansiyelini arttırarak satışların kapasitesini de arttırmanız mümkün olacaktır. B2B dijital pazarlama ile satış yaptığınız ürün veya hizmetlerin kategorilerine göre de büyük firma ve markalarla da iletişim kurarak o firmalara satış yapma imkanınız olacaktır.

B2B Pazarlamasını Etkin Kullanmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  1. Site üzerindeki ürünlerin güncel bir şekilde sistemle entegre halinde tutulması gerekmektedir. Yani siteye giriş yapmakta olan müşteriler ilgilendikleri ürünlerin stoklarda olup olmadığına ve ürünlerin bilgilerine kolayca ulaşabilmelidirler.
  2. E-ticaret siteniz üzerindeki ödeme işlemlerinin mümkün olduğunca seçeneğinin arttırılması müşteri potansiyeli taşıyan herkes için çekici ve kolaylık sağlayıcı nitelikte olmalıdır.
  3. Kargolama ve Lojistik sistemi de B2B dijital pazarlama platformu ile uyumlu olmalıdır. Ürünlerin kargolama ve teslimat aşamalarının müşterilerle paylaşılması müşteriler açısından önem teşkil eden bir durumdur.
  4. Yeni ve daha fazla müşteri kitlelerine ulaşabilmek için sistemin tanıtılabileceği bir pazarlama bütçesi oluşturulmalıdır. Sosyal medya kullanımıyla da markanın tanıtılması ve büyütülmesi önemli bir durum olmaktadır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

ff5dbb Captca Değiştir