Modanın Kalbinin Attığı Pinterest Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Modanın Kalbinin Attığı Pinterest Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Pinterest, başlangıçta ülkemizde çok fazla rağbet görmemiş ancak gün geçtikçe uygulamaya olan ilgi hızla artmaktadır.

İçindekiler

Modanın Kalbi Pinterest

Pinterest uygulaması, ilk olarak 2010 yılında diğer sosyal medya platformlarına göre farklı bir konsept ile kurulmuş olup zaman ilerledikçe popülerliğini arttırmaya başlamıştır. İlk zamanlarda Türkiye’deki kullanıcılar arasında çok fazla kendine yer bulamasa da ilerleyen zamanla birlikte ülkemizde de popülerliğini arttırmış ve kullanımı son derece yaygın bir hale gelmiştir.

İPUCU

Şu anda 70 milyonu aşkın bir kullanıcı sayısına sahip olan Pinterest son derece basit ve eğlenceli bir uygulamadır. İlk zamanlarında İngilizce dil desteği ile kullanıma sunulan Pinterest son dönemlerde artık Türk kullanıcılar için de Türkçe dil desteği ile de kullanılmaya başlanmıştır.

Pinterest genel olarak görsel paylaşım ağırlıklı bir sosyal ağ uygulamasıdır. Aslında adından da anlaşıldığı gibi Pin+interest kelimelerinden oluşan bu uygulama, ilgi alanlarınıza göre seçtiğiniz resimleri kategorilerine ayırarak panonuza iğnelemenizi sağlamaktadır. Ayrıca bu panonuza kaydedilen resimler yalnızca orada kalmıyor, istenilen  durumda Twitter, İnstagram, Facebook gibi diğer sosyal medya platformlarına aktararak paylaşım yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Daha basite indirgeyecek olursak fiziki yaşantınızda beğenilen veya ilginizi çeken bir resim, yazı gibi şeyleri dergilerden keserek duvarda asılı olan mantar panoya iğnelediğinizi betimleyin. İşte Pinterest uygulamasının konsepti de budur. Online ortamdaki panonuza beğenilen her türlü şeyi iğleneleme amacı güder. Pinterest uygulamasına akıllı telefon, bilgisayar, tablet v.b her türlü cihaz ile erişim sağlanabilmektedir.

Pinterest uygulaması ile hoşunuza giden herşeyi kolayca saklayabilirsiniz.

Pinterest Uygulaması Nasıl Kullanılır?

 • Bilgisayar ile kullanılıyorsa pinterest.com adresine girerek, akıllı telefon veya tablet ile kullanılıyorsa Pinterest uygulamasını indirerek başlangıç yapılmalıdır.
 • Uygulama içerisine girerek ister mail adresi ile ister diğer sosyal medya hesaplarıyla bağlantı kurularak kayıt işlemi tamamlanmalıdır.
 • Daha sonrasında her sosyal medya platformunda olduğu gibi Pinterest de kullanıcıdan profil düzenleme işlemi gerçekleştirmesini isteyecektir.
 • Profil düzenleme işleminin ardından kullanıcı ana sayfaya yönlendirilecektir. Ana sayfada üst köşede yer alan ‘’+’’ butonuna tıklandığında uygulamayla ilgili işlem seçenekleri görülecektir.
 1. Cihazınızdan resim yükleme
 2. Pano oluşturma
 3. İnternet sayfaları üzerinden resim yükleme
 • Yukarıdaki seçeneklerden herhangi birine tıklanarak gerekli işlem yapılır. Ardından yapılması gereken tek şey ‘’pin it’’ butonuna tıklamaktır. Böylece hoşunuza giden herhangi birşeyi iğnelemiş olursunuz.
 • İğneleme işlemi yapmak istenmiyorsa, kullanıcılar yalnızca paylaşımlar içerisinden beğeni de yapabilirler. Bunu yapabilmek için de yapılan paylaşımın altındaki kalp butonuna tıklamak yeterli olacaktır.
 • Uygulama içerisinde arkadaşlarınız yada tanıdığınız insanlarla da mesajlaşabilme imkanınız vardır.
 • Pinterest uygulaması içerisinde konum belirterek nerede olduğunuzu gösterebilirsiniz.
 • Pinterest ana sayfa bölümünde yukarıdaki arama çubuğu kısmına ilgi alanınızın olduğu kategori ismini yazarak bu alandaki paylaşımlara ulaşabilir ve onları pinleyebilirsiniz.
 • Oluşturmuş olduğunuz pinterest panolarını arkadaşlarınızla mail yoluyla da paylaşabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz panonuza sizin haricinizde diğer kişilerin de eklemeler yapmasına izin verebilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

e521b0 Captca Değiştir