Mobil SEO Temelleri: 5 İpucu ile Mobil Site Tasarımınızı Geliştirin

Mobil SEO Temelleri: 5 İpucu ile Mobil Site Tasarımınızı Geliştirin

Mobil web tarama masaüstünün web trafiğindeki payını düzenli olarak aşmaya devam ettiği için bu eğilim kesinlikle devam edecektir. Bu nedenle, web sitenizin trafiğini arttırmak ve rekabetinizde bir adım önde olabilmek için mobil tasarımınızı optimize etmeniz gerekmektedir.

İçindekiler

1. Intrusive Pop-up’ları Ortadan Kaldırın

Web üzerinde sorun yaşadığınız zamanları düşünün. Bunlar çoğu zaman yalnızca web siteniz içeriğindeki can sıkıcı pop-up’lardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Mobil dostu algoritma 2015’te güncellendiğinden Google, mobil pop-up’larla web sitenizin değerini ve sıralamasını düşürüyor haklı olarak.

Google’a göre rahatsız edici geçiş reklamları, daha küçük mobil ekran boyutlarından dolayı kullanıcı deneyiminin zayıflamasına neden olmaktadır. Bu nedenle, web sitenizde çok fazla açılır pencere bulunmamalıdır.  Bu nedenle SEO çalışmalarınıza zarar vermeden pop-up’ları kullanmayı öğrenmelisiniz.

2. Açılış Sayfalarını Hızlandırın

Site hızı çok önemli bir sıralama faktörüdür. Açılış sayfalarınız ne kadar hızlı yüklenirse, o kadar çok etkileşim elde edersiniz. Web sitenizde açılış sayfalarının yüklenme hızı, mobil cihazlarla erişildiğinde daha da fazla önemli.

Açılış sayfalarının hızlı olması kullanıcıları sitede daha fazla vakit geçirmeye teşvik edecektir.

Web sayfanızın içeriği ne kadar değerli olursa olsun yüklenmesi uzun zaman alıyorsa, kullanıcılar uzun süre sitede kalmazlar. Bunun için;

  • Sitenizdeki görselleri TinyPNG ya da ShortPixel gibi araçları kullanmalısınız.
  • Her JavaScript ve CSS parçasını analiz etmelisiniz ve ihtiyaç duyduğunuzda minify edin.
  • Mümkün olduğunca yönlendirmeyi en aza indirmelisiniz. Bu yönlendirme, sayfanızın yükleme süresini arttıran ek http istekleri oluşturmaktadır. Google, mobil kullanıcı temsilcileri olan kullanıcıları ara yönlendirmeler olmaksızın mobil eşdeğer URL’ye göndermenizi önermektedir.

3. Yazı Boyutunu Ayarlayın

Web sitenizdeki yazı tipi boyutu çok küçükse, okumak için yakınlaştırmak zorunda kalabilirsiniz. Mobil site için ideal yazıyı bulmanız, hatanın önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bununla ilgili web sayfalarınız için bir görünüm alanı belirtin. Yazı tipi boyutlarınızı, görüntüleme alanı içinde doğru ölçeklendirilecek şekilde ayarlayın.

4. Oynatılmayan İçerik Sorunlarını Çözün

Flash veya mobil cihazlarda desteklenmeyen diğer oynatıcıları gerektiren deneyimler gibi bazı video veya içerik türleri oynatılabilir değildir.

Oynatılamayan içerik, herhangi bir web sitesinin bir sayfasında yer aldığında, bunun gibi mesajlar alabilecek mobil kullanıcılar için sinir bozucu olabilmektedir. Kullanıcılara daha iyi bir mobil deneyim sağlamak için;

  • Tüm kullanıcılarınıza daha iyi bir mobil deneyim sağlamak ve animasyonlar için HTML5 standartlarını kullanmalısınız.
  • Tüm cihazlarda oynatılabilen videoları mobil sitenize yerleştirmelisiniz.
  • Video transkriptini hazır bulundurmalısınız. Bu, sitenizi tescilli bir video formatı oynatamayan tarayıcıları kullanan kişiler tarafından erişilebilir hale getirir.

5. CTA ile Tasarımınızı Basitleştirin

Web sitenizin tasarımını sorunsuz ve basit tutmak için 3 eylem vardır;

  • İkincil görevleri menüde tutarken ya da “alttaki katmanı” izlemek için harekete geçirici mesajlarınızı öne ve merkeze tutun.
  • Menülerinizi kısa ve tatlı tutun. Mobil kullanıcıların, istediklerini bulmak için uzun bir seçenek listesinde gezinmek konusunda sabrı yoktur. Menünüzün kullanılabilirliğinden ödün vermeden, mümkün olduğunca az öğelerle yeniden düzenleyin.
  • Son olarak, tüm iletişim formlarınızın mobil cihazlar için tasarlandığından emin olun.

Kullanıcı deneyimini en yüksek seviyeye çıkarmak için mobil site tasarımınızı son derece basit tutmalısınız.

İPUCU

Sonuç

Cep telefonları masaüstü web sitelerine göre daha fazla trafik almaktadır. Web sitenizin mobil tasarımınızı iyileştirmek için yukarıdaki ipuçlarını uygulayarak başlayın ve ileride yapılacak değişiklikleri proaktif olarak yapmak için en iyi SEO eğilimleri üstünde kalmalısınız.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

a27488 Captca Değiştir