Mobil Dönüşümler İçin 6 Alternatif Yol

Mobil Dönüşümler İçin 6 Alternatif Yol

Mobil kullanıcılar genellikle alışveriş yapmaktan çok internette gezinmeyi tercih etmektedirler. Monetate’de yapılan bir araştırmaya göre, mobil dönüşüm oranları hala masaüstü bilgisayarlara oranla yarısından az olarak görülmektedir.

İçindekiler

Her durumda mobil dönüşümler, e-ticaret sitelerinin mobil cihazlar sayesinde çevrimiçi satışlarını arttırmaları için bir fırsat olsa bile, bunun önüne geçebilecek bazı engeller bulunmaktadır.

Uygulama ve mobil web istatistikleri

Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarla ödeme yapmak mobil cihazlara göre daha kolaydır ve mobilde işlem yapılacak bile olsa firmaya ait web sitesinden değil de uygulamalar sayesinde gerçekleştirilmektedir. Mobil ticari sitenizi yeniden optimize etmek ve geliştirmenin zamanı kullanıcıları için gelmiştir. Mobil dönüşüm oranınızı iyileştirebilmeniz için uygulamanız gereken bazı yöntemler bulunmaktadır;

1. Hıza Öncelik Verin

Google, kısa bir süre önce mobil sayfa hızının 2018 yılının Temmuz ayından itibaren önemli bir sıralama faktörü olacağını duyurmuştur. Sayfa hızı, kullanıcı deneyimi ve hemen çıkma oranı açısından çok önemlidir.

  • Kissmetrics’e göre sayfa hızındaki bir saniyelik gecikme bile dönüşüm oranınızı %7 oranında azaltabilmektedir.
  • DoubleClick ise kullanıcıların %53’ünün girdikleri mobil siteler 3 saniyeden daha geç bir sürede yüklenirse, kullanıcıların siteye girmekten vazgeçtiğini gösteren bir rapor yayınlamıştır.

Mobil sayfa hızını arttırmanın ilk adımı, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web tasarımı oluşturmaktır. Bu, ayrı bir mobil alan, duyarlı web tasarımı (RWD) , aşamalı web uygulaması (PWA) veya Google AMP kodu oluşturmayı içermektedir. Tek başına  tasarım oluşturmak elbette ki yeterli olmayacaktır. Mobil sayfa hızınızı arttırmak için şu aşamaları uygulamalısınız;

  • JavaScript’i ve basamaklı stil sayfalarını (CSS) küçültün.
  • Önbelleğe almayı etkinleştirin.
  • Hızlandırılmış mobil sayfa (AMP) kodunu uygulayın.
  • Görselleri daha küçük piksellere ve .jpeg biçimine göre optimize edin.
  • Sunucu yanıt süresini azaltın.
  • Gezinmeyi ve yönlendirmeleri azaltın.
  • Pop-up reklamları ortadan kaldırın.
  • CSS ve Hypert metin işaretleme dili (HTML) dosyalarında gezip  sıkıştırmayı etkinleştirin.

2. Ödeme İşlemini İyileştirin

İnsanların mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapmaktan kaçınmasının başlıca nedenlerinden birisi, ödeme işleminin son derece zor olmasıdır. Ödeme işleminin ortaya çıkardığı zorluğu engellemek adına, müşterilere cihaz değiştirme seçeneği sunmalısınız. Mobil web siteniz üzerinden ödemelere teşvik etmenin başka bir yolu da, PayPal gibi güvenilir ve güvenli ödeme hizmetlerini entegre etmelisiniz.

Öncelikle ödeme ekranına ulaşmanız için gereken tıklanma sayısını sınırlandırmanız gerekmektedir. Bu, mobil açılış sayfasının avantajlarından birisidir. Web siteniz için ödeme sayfası, tüm ödeme bilgilerini, adreslerini içermelidir. Bunun dışında mümkün olduğu kadar ağır olmayan bir şekilde check-out işlemleri yapılmalıdır.

3. İçerik ve Görselleri Küçültün

Mobil kullanıcılar için belirli bir içerik sunmak üzere içerik yönetim sisteminizi (CMS) optimize etmelisiniz. Bu, tamamıyla yeni içerikler yazmanızı gerektirmez ancak mobil tüketim için meta etiketleri ve içerik uzunluğunu ayarlamayı gerektirmektedir.

Kullanıcıların dikkatini sosyal haber beslemeleri ya da mobil arama motoru sonuçları sayfası (SERP) üzerinden çekme olasılığı daha kısa olan başlıkları yazmalısınız. İçeriklerinize kısa harekete geçirici mesajlar (CTA) ekleyin. Web sitenizde içerik düzenlemenin bir yolu da modüler tasarım kullanmaktır. Temel olarak, modüller, web sayfanızın farklı bölümlerine seçici olarak yerleştirilebilen blog içeriği, alışveriş araçları gibi sitenizin farklı parçalarıdır.

4. Mobil Cihazlar İçin Optimize Edilmiş Mesajlaşma

Tüketici davranışları ve mobil cihazlar üzerindeki alışkanlıkları hakkında araştırmanızı yapmalısınız. Kullanıcılar video görüntülemelerin yarısından fazlasını mobil cihazları üzerinde yapmaktadırlar.

Bu nedenle içeriklerinizi kanallara ve üzerinde oluşturduğunuz biçimlere göre kategorilere ayırmanızda fayda vardır. Ayrıca daha fazla tıklama elde edebilmek için metin reklamlarınızı mobil cihazlarınız için ayırmanız gerekmektedir. Basit ve öz açıklamalarla müşterilerinizi etkilemelisiniz.

5. Dokunma Reaksiyonlarına Yanıt Verin

Müşteriler web siteleri üzerinde mobil cihazlarıyla dokundukları her şeyden bir karşılık almak isteyeceklerdir. Bir yere dokunduklarında ve sitenizden geri reaksiyon alamadıklarında, web sitenizin düzgün çalışmadığı hissine kapılabilirler. Bu nedenle web sitenizde tıklanabilir olan her bölgeyi belirginleştirebilirsiniz.

Büyük butonlarla müşterileri dokunmaya ikna edebilirsiniz. Mobil deneyiminizi iyileştirmek adına ödüllendirici bir mikro düzlem sağlamayı düşünmelisiniz. Mikro parçaların da sayfa hızınızı etkilemesine izin vermemelisiniz.

Web sitesi tasarımınızı mobil uyumlu olarak oluşturmalısınız.

6. SMS ve Push Bildirimleri ile Pazarlama

Push bildirimleri ve sms mesajları isle müşterilere yeninden pazarlama yapabilmek için mobil cihazların özelliklerini kullanmalısınız. Sınırlı promosyonları, sıkça her zaman kullanıcılara tanıtmak için push bildirimlerini kullanabilirsiniz. Potansiyel müşterileri reel müşterilere dönüştürmek, işinize ait potansiyelinizi yükseltmek için zamana duyarlı promosyonları kullanmalısınız. Bunu dulunda da ücretsiz teklifler alabilirsiniz.

Sonuç

İPUCU

Mobil arama ekonomisi gün geçtikçe üzerine katarak büyümeye devam etmektedir. Ne yazık ki mobil teknoloji buna oranla henüz sınırlıdır. Mobil dönüşüm oranlarınızı iyileştirmek için birçok alternatif pazarlama stratejilerini kullanarak sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

3f7be7 Captca Değiştir