Milli Arama Motoru: YAANİ’yi 8 Soru/Cevap İle Anlattık

Milli Arama Motoru: YAANİ’yi 8 Soru/Cevap İle Anlattık

Turkcell geçtiğimiz aylarda YAANİ isimli arama motoru servisinin tanıtımını yapmıştı. Yüze yakın mühendis tarafından geliştirilen YAANİ ‘milli arama motoru’ olarak anılmaktadır. Önceleri sadece IOS ve Andorid üzerinden kullanıma açık olan YAANİ arama motoru artık web site üzerinden de arama özelliğine kavuştu ve haliyle hakkında merak edilenler tekrar gündeme geldi.

YAANİ uygulamasını tüm Android 4.1, iOS 10 ve üzeri işletim sistemlerine sahip mobil cihaz kullanıcıları indirip kullanabilirsiniz.

İçindekiler

YAANİ Nedir? Nasıl Kullanılır?

YAANİ, Turkcell tarafından geliştirilen ve Türkçe diline özel algoritmalar içeren bir arama motorudur.
YAANİ, Turkcell'in diğer servisleri ile uyumlu çalışarak, arama sonuçlarında yerel içeriklere öncelik verecektir.

Son Yapılan açıklamalara göre;

 • YAANİ’nin 2 milyon aktif kullanıcısı var.
 • YAANİ üzerinden şimdiye kadar 125 milyon arama gerçekleştirildi.
 • YAANİ 5 ay önce kuruldu.
 • YAANİ uygulaması yayınlandığı ilk 9 günde 1 milyon kez indirildi.
 • YAANİ uygulaması toplamda 4.5 milyon kez indirildi.

 

İPUCU
YAANİ’yi; Masaüstü veya mobil web tarayıcınız üzerinden https://www.yaani.com.tr adresine girerek ya da mobil cihazlarınıza YAANİ uygulamasını Google Play ve App Store üzerinden indirerek kullanılabilirsiniz. YAANİ, tüm operatör aboneleri tarafından kullanılabilir.

YAANİ ile şuan için yapabilecekleriniz;

 • İstediğiniz bilgiyi arayın;
 • Güncel haberleri okuyun;
 • Anında bulunduğunuz lokasyondaki hava durumunu öğrenin;
 • Size yakın restoranları arayın;
 • En yakın sinemada oynayan filmleri ve seansları öğrenin;
 • Aradığınız müziği Fizy’de dinleyin;
 • Favori sitelerinizi kaydedin, arkadaşlarınızla paylaşın

Milli arama Motoru: YAANİ

Başka Bir Arama Motorunun Alt Yapısı Kullanıldı Mı?

Geçtiğimiz yıl çıkan haberlerde Turkcell'in Yaani isimli arama motoru için Yandex ile çalıştığına dair haberler ortaya çıktı. Bu durum üzerine Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada Yandex ve Google gibi başka bir arama motorunun alt yapısının kullanılmadığını, sadece teknik anlamda bazı tavsiyeler aldıklarını açıklamıştı. Yaani'nin Turkcell tarafından geliştirildiği bilgisini paylaşarak, bu haberleri yalanladı. Turkcell herhangi bir arama motoru ile çalışmadığının belirtti.

 

YAANİ’'nin kodlarını incelediğimizde NTENT isimli Amerikalı şirketin kodları ile karşılaşıyoruz. NTENT, çalıştığı firmaların yazılımlarına dil yapısının öğretilmesi ve arama işlemini anlamlandırılması gibi alanlarda hizmet veriyor.  Buda yapılan açıklamada teknik konularda destek alındığı ifadesini doğruluyor.

Aradığınız her şeye YAANİ arama moturunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

YAANİ’yi Farklı Kılan Nedir?

YAANİ, diğer arama motorlarından farklı olarak anadili Türkçe olarak tasarlandı. 
Türkçe’nin diğer dillerden farklı yapısı göz önüne alınarak arama algoritmaları hazırlandı. Öğrenen algoritmalar sayesinde YAANİ kullanıldıkça sistem daha fazlaya bilgiye sahip olacak.
YAANİ Turkcell müşterilerine birtakım ayrıcalıklar sunuyor. YAANİ  Turkcell'in Fizy, lifebox, BiP, TV+ ve Paycell gibi servisleri ile uyumlu çalışacak. Ayrıca Turkcell müşterileri YAANİ’yi ilk defa telefonlarına yüklediklerinde 1 hafta geçerli 1 GB internet paketi hediyesi kazanıyorlar.
Hediyeyi kazanmak için Turkcell data bağlantılarından (LTE - 3G - Edge - GPRS) sadece bir kere uygulamayı kullanmaları yeterli oluyor.

YAANİ'yi Google Play ve App Store uygulamalarından indirebilirsiniz.

İnternet Kullanımım Kotadan Düşecek Mi?

YAANİ uygulaması üzerinden yapılan aramalar ve sonuçların gösterildiği sayfalardaki data kullanımı, Turkcell kullanıcılarının internet kotasından düşmeyecek.  Arama sayfasında çıkan sitelere yapılacak olan ziyaretler ise internet kotasından düşecek.

Turkcell haricindeki tüm mobil operatör kullanıcıları uygulama içerisindeki tüm internet kullanımları mobil tarifelerini etkileyecek.

Peki Veriler?

Veriler Turkcell'in kurduğu ve Türkiye'nin en büyük veri merkezi olan Gebze Veri Merkezi'nde saklanacak. Özetle Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalacak.

Türkiye Sınırları Dışına Bir Yönelim Olacak mı?

YAANi’nin Türkiye'de başarılı olması durumunda yeni pazarlara adım atması bekleniyor. Şimdilik hedef bölgeler arasında Ortadoğu ve Rusya pazarının bulunduğunu biliyoruz. İsim tercihinde de bu bölgelerin etkisi olmuştur. Yani kelimesi Arapça'da benzer anlama geliyorken Rusça'da da söylenmesi oldukça kolay bir kelime.

 

Turkcell’in Ulaşmak İstediği Pazar Payı Ne Kadar?

Şuan arama motorlarının ülkemizdeki pazar payına baktığımızda Google'ın %97, Yandex'in ise yaklaşık %3 pazar payı bulunduğunu görüyoruz. Turkcell'in hedefinde ise şuanlık yüzde %25 pazar payına ulaşmak bulunuyor.

 

Turkcell’in Bir Sonraki Adımında Neler Mevcut?

Turkcell'in gelecek planlarında bir sonraki adımı navigasyon servisi ve e-posta hizmetini kullanıma sunmak olacağını biliyoruz. Oluşturulacak olan e-posta servisini hem bireysel  hem de kurumsal alanda kullanabileceğiz. Bu iki servis, YAANİ ile uyumlu olarak çalışacak.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(2 Oy . Ortalama Puan : 4,5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

380d43 Captca Değiştir