Marka Bilinirliği ile SEO’yu Güçlendirebilecek 3 Yol

Marka Bilinirliği ile SEO’yu Güçlendirebilecek 3 Yol

İçinde bulunduğumuz çağda bile, markalaşma çevrimiçi pazarlama çabalarını desteklemektedir.

İçindekiler

İş sahipleri ve pazarlamacılar marka bilinirliğini nasıl kullanacaklarını bildikleri sürece marka adı ve ilgi alanı, arama motoru optimizasyonunu da farklı şekillerde arttırmaktadır. Markalaşma çabalarınızı tutarlı ve güçlü tutarak, daha fazla trafik, potansiyel satış elde etmek için markanızı nasıl kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Markanızı Oluşturmak İçin Doğrudan Trafik

Bazı kullanıcılar web sitenize yazdıkları soruları ya da bir sosyal medya kanalından bağlantı yoluyla doğrudan trafiği getirmektedir. Diğerleri ise sitenize farklı backlink sitelerinden gelir.

Örnek olarak küçük bir işletmenin trafik kaynağını inceleyecek olursak aşağıda görüldüğü gibi işletmeye en fazla organik trafik gelmekte ve bunun en yakın takipçisi doğrudan web site trafiği olmaktadır. İşletme sahipleri ve pazarlamacılar sosyal içeriklerine, blog yazılarına ve dizin listelemelerine marka kimlikleri ve değerleri ile ulaştıklarında, çevrimiçi web kullanıcılarına kendilerini hatırlatır ve bu yolla doğrudan trafiği arttırmış olurlar.

Küçük bir işletmenin trafik grafiği

Bir ürüne ihtiyacınız olduğunu düşünün ve bu ihtiyaca yönelik bilinmeyen bir marka olduğunu hayal edin. Bu marka birkaç farklı noktada müşterinin gözünün önüne gelirse, müşterinin hafızasında kalma ihtimali de o oranda yükselecektir. İlerleyen süreçte ise müşteri, ilgili alanda ihtiyaç duyduğu her şey için Google’da bu markayı aratacaktır. İlgili anahtar kelimeler ya da doğrudan URL Google’a yazıldığında Google’da müşteriyi doğrudan web sitesine yönlendirecektir.

Google Dolaylı Marka Değerlendirmesini İzlemektedir

Tüketiciler tutarlı bir mesajlaşma yoluyla bir markayı tanırken, Google bir markanın ne sunduğunu ve kime hitap ettiğini anlamak için algoritmalarını kullanır. Web sitenizi belirli arama terimleriyle dolduran kullanıcılar, arama motorlarının dikkatini çeker. Belirli sorgular ve anahtar kelimeler arasında pozitif bir korelasyon, arama motorunun siteyi zenginleştirilmiş “marka yetkisi” olarak belirlemesini ister. Sağlam ve etkili bir marka, diğer web sitelerinden backlink çekmektedir.

İPUCU

Backlinkler, PageRank’ı belirlemede en önemli faktördür. Markanızın internette yayınlanması, diğer web sitelerinden backlink kazanmasına yol açmaktadır.

Bir web sitenin sahip olduğu makul otoriteden daha fazla, çeşitli geri bildirimler ve daha yüksek sıralamalar kazandırmaktadır. Google’ın bir web sitesinin sıralamasını belirlemesinin tek yolu backlink değildir. Google’ın Panda algoritmasının bir parçası, gelen backlinklerin sayısını tıklanma oranına bölerek marka sıralamasını belirlemeyi amaçlamaktadır. Daha sonra elde edilen veriler rakiplerle karşılaştırılır. Buna göre de sıralama oluşturulur.

Doğal backlink alınması, marka bilinirliğini arttırarak SEO çalışmalarını da güçlendirecektir.

Markalaşma Backlinkleri Çeken İtibar Sağlar

Google, Nisan 2012’deki Penguen güncellemesinde doğal olmayan, özgün olmayan ve yapılandırılmış bağlantılar yayınlamıştır. Arama motoru, bir siteye gelen herhangi bir backlinkin kaliteli ve kullanışlı içerikle kazanılması gerektiğini açıkça belirtmiştir. İlgili web sitesi, kaliteli içeriği ile kullanıcı deneyimini arttırmak istemektedirler.

[iliskiliyazi id=179]

Backlink almak, kaliteli içeriklere sahip blog yazıları oluşturmak ve web kullanıcılarından yorum yazmalarını istemek ve tüm bunları yaparak kaliteli bir web sitesi oluşturmak markalaşmayı geliştirmek için yapılması gereken çalışmalardan bazılarıdır. Web sitenize backlink kazandırırken aldığınız backlinkin doğal olması çok büyük önem taşımaktadır. Para ile satın alınan ya da satın alındığı bariz olarak belli olan backlinkler arama motorları tarafından hiç hoş karşılanmazlar. Bu nedenle her durumda markalaşma için doğal backlinkler alınmalıdır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

d27cbf Captca Değiştir