Kurumsal Logo Tasarımı

Kurumsal Logo Tasarımı

Logo tasarımları, markaların kimliğini ifade etmektedir. Markaya ait logolar, o markanın iş tanımını yapmalı ve akılda kalıcı nitelikte olmalıdır.

İçindekiler

Logo Nedir?

Logo kelime anlamı olarak bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran markanın, harf, simge (görsel veya çizim) ya da hepsinin aynen kullanıldığı özgün çizimlerdir. Markalar veya işletmeler için Logo çok önemli bir yere sahiptir. Logo firmaların yüzüdür, betimlemesi kullanılabilir.

İnsanlar veya müşteriler herhangi bir alanda firmaya ait Logoyu gördüklerinde firma ismini hatırlamasalar bile Logo tasarımından firmanın hangi alanda hizmet verdiğini, içeriğini, yapılan işleri gibi birçok detay akla gelmelidir. Ürün ve marka sayılarının hızlıca artması bu markaların diğer markalarla ayrışması açısından önemli bir hal almıştır. Bu ayrım yalnızca marka ismi ile yapılmamakta olup, görsel olarak da Logo tasarımının ayrı yapılmasıyla olmaktadır.

Logo bir firmanın yüzüdür.

Logo kavramında şu iki terimin de incelemesinin yapılması gerekir:  

a)Amblem: Amblem kelime anlamı olarak Logo içerisinde kullanılan görsellerdir. Yerine göre ister sadece amblem istenirse de Logo olarak kullanılabilir. Amblemler firma içerisinde yapılan işi anlatmalı, samimi olmalı ve müşteri odaklı olmalıdır.

b)Logotype: İşletmenin ya da marka isminin yazı form kısmından yola çıkılarak hazırlanmış olup fontların çeşitli formlara dönüştürülmesiyle yapılmış Logodur.  

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Logo Nasıl Tasarlanır?

Logo tasarımı şirketin müşteri kazanması açısından çok önemlidir.

Bilinen bir harfin üzerinde yapılmış olan farklı değişimler ile elde edilmiş olan Logolar şu şekilde yapılır:  

  • Logolarda yazılara somut ve soyut unsurlar eklenerek hazırlanır. Bu Logolar firmanın kişiliğine hitap edecek simgelerle hazırlanır. Bunu hazırlanırken yazının ana bütünlüğünün bozulmamasına dikkat edilip, lekelerle ya da çizgilerle hazırlanabilir.
  • Logolar yeni bir yazı türü ile elde edilmelidir. Ayrıca her yazının karakterinde ortak özellikler ve harfler bulunmalıdır. Buna örnek verecek olursak italik yazı tipinde yazılmış olan yazıda Logo hazırlanırken belirli bir açıdan sağ tarafa yatık olacak şekilde yazılmalıdır. Bu yazı şeklinde bir harfin de dahil olmak üzere dik yazılmamış olması bütünlüğü ortadan kaldıracaktır. Bunlara ek olarak yazılacak olan kelime kolaylıkla okunabilmelidir.
  • Logo tasarımları özgün tasarımlar olmalıdır. Örneğin bir emlak şirketini temsil ederken herkesin yaptığı gibi çatı logosunu kullanmak yerine ortaya evi anlatabilecek daha farklı tasarımlar çıkarılmalıdır.
  • Markaya ait bir harf etrafında tasarım yapılırken dış tasarımın ve renklerin göz yormaması, çok fazla karışık olmaması, müşterinin ilgisini çekecek ve hafızasında yer edinecek tasarımlar olması gibi unsurlara dikkat edilmelidir.
  • Starbucks: Denizkızı

           Redbull: Güneş altında dövüşen boğa

           Hyundai: Anlamı herkesçe bilinmese de el sıkışan iki ortak anlamına gelmektedir.

Logo tasarımlarında sadelik ön planda olmalıdır.

Burger King firmasının tasarımına bakacak olursak ilk etapta Logo içerisinde satış yaptıkları menüyü anlatan herşey ve tüketici bulunmakta ve biraz karışık bir Logo tasarımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonraki süreç içerisinde değiştirmiş oldukları Logo tasarımlarıyla hem firmanın adını hem de satış yaptıkları ürünün ne olduğunu Logo ismine bakarak anlayabilmekteyiz. Bu tip büyük firmalar Logo tasarımı yaparken içeriklerine ve tasarımlarının ilgi çekici olmasına çok önem vermişlerdir.

Logonun Kurumsal Firmalar İçin Önemi

Bir firmanın temsil edilme biçimlerinin tamamına kurumsal kimlik tasarımı adı verilmektedir. Kurumsal kimlik bir firmanın sektörel varlığını oluşturur ve güçlendirir. Yani kendi rakiplerinden farklı olmasını sağlaması için kullanılan bir tanıtım aracıdır.

Kurumsal kimlik kurum içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır;

 Kurum İçi: Kurum içinde Antetli kağıt, Amblem / Logotype kullanım standartları oldukça önemlidir. Haberleşme formları, devam kağıdı. Kurumsal kimlik kullanım standartları kılavuzudur. Kartvizit, Dosya, Zarf, Bloknot tasarımı Muhasebe dokümantasyonlarının tasarımı, Kurum içi yönlendirmeleri de oldukça önemli bir detaydır. Dijital materyallerin tasarımı, Şirket giyim ve davranış kuralları gibi unsurlara dikkat etmelisiniz.

Kurum Dışı: Kurum dışın da ise Gazete, dergi ve diğer tanıtım materyalleri, Araç / filo tasarımları, Tanıtım materyalleri, Bina cephesi ve iç tasarımı, Kurumsal web projesi, gibi konulara oldukça dikkat etmek gerekir.  Kurumsal kimlik oluşturma süresi ise 5 adımdan oluşmaktadır. Bu adımlar; Sunum, Planlama, Zamanlama, Düzeltmeler, Baskı ve uygulama süreci gibi adımlardır.

Markaların tanıtımı açısından Logo tasarımına dikkat edilmelidir.

İyi Hazırlanmış Kurumsal Bir Kimliğin Firmaya Katkıları

Rakiplerden önde olma imkanı verir. Kurumun markalaşmasını ve popülerleşmesini sağlar. Firma içeriğinin görsel aktarımını sağlar. Ürün ve hizmetler hakkında bilgi aktarma imkânı verir. Grafik tasarım da bu konuda oldukça önemlidir.

İPUCU

Müşteri açısından da hafızada kalması, farklı bir ortamda karşılaşıldığında ne olduğunun hatırlanması, beğeni alması ve bu beğeni sonucunda firmanın kişiyi müşterisi haline getirme ihtimali de iyi hazırlanmış kurumsal kimliğin firmaya olan faydası olarak da gösterilebilir.

Logo ve Kurumsal Kimlik Arasındaki İlişki

Kurumsal kimlik tasarımının yapılmasında en önemli adım Logo tasarımlarının sağlam bir şekilde yapılmış olmasıdır. Bu tasarımlar hazırlanırken şirketin özelliklerini iyi derecede yansıtmalıdır. Tasarıma başlanmadan baskıya alınacak olan ürünlerde her matbaanın farklı renk ve farklı kağıt tipinde baskılar yaptığı unutulmamalıdır. Bundan dolayı öncelikle kurumsal bir Logo çalışması yaptırılmalıdır. Biz de Adtorium olarak sizlere bunlar başta olmak üzere SEO gibi birçok alanda kaliteli hizmetler sunmaktayız.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

b21fdd Captca Değiştir