Logo Tasarımı

(2 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 3)
Bu Sayfa 11306 Kez Görüntülenmiştir.

Logo Nedir?

Logo kelime anlamı olarak bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran markanın, harf, simge (görsel veya çizim) ya da hepsinin aynen kullanıldığı özgün çizimlerdir. Ürün ve marka sayılarının hızlıca artması bu markaların diğer markalarla ayrışması önemli bir hal almıştır. Bu ayrım yalnızca marka ismi ile yapılmamakta olup, görsel olarak da logo tasarımının ayrı yapılmasıyla olmaktadır.   Logo kavramında şu iki terimin de incelemesinin yapılması gerekir:  

a)Amblem: Amblem kelime anlamı olarak logo içerisinde kullanılan görsellerdir. Yerine göre ister sadece amblem istenirse de logo olarak kullanılabilir.

b)Logotype: İşletmenin ya da marka isminin yazı form kısmından yola çıkılarak hazırlanmış olup fontların çeşitli formlara dönüştürülmesiyle yapılmış logodur.  

Logo Tasarımı
Hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Logo Nasıl Yapılır?

logo tasarımıBilinen bir harfin üzerinde yapılmış olan değişik değişimler ile elde edilmiş olan logolar şu şekilde yapılır:  

Logolarda yazılara somut ve soyut unsurlar eklenerek hazırlanır. Bu logolar firmanın kişiliğine hitap edecek simgelerle hazırlanır. Bunu hazırlanırken yazının ana bütünlüğünün bozulmamasına dikkat edilip, lekelerle ya da çizgilerle hazırlanabilir.

Logolar yeni bir yazı türü ile elde edilmelidir. Ayrıca her yazının karakterinde ortak özellikler ve harfler bulunmalıdır. Buna örnek verecek olursak italik yazı tipinde yazılmış olan yazıda logo hazırlanırken belirli bir açıdan sağ tarafa yatık olacak şekilde yazılmalıdır. Bu yazı şeklinde bir harfin de dahil olmak üzere dik yazılmamış olması bütünlüğü ortadan kaldıracaktır. Bunlara ek olarak yazılacak olan kelime kolaylıkla okunabilmelidir.

Logo konusunda da defalarca denemeler yapılmalı ve bu denemeler arasında fark yaratan tercih edilmelidir.

Logonun Kurumsal Firmalar İçin Önemi

  Bir firmanın temsil edilme biçimlerinin tamamına kurumsal kimlik tasarımı adı verilmektedir. Kurumsal kimlik bir firmanın sektörel varlığını oluşturur ve güçlendirir. Yani kendi rakiplerinden farklı olmasını sağlaması için kullanılan bir tanıtım aracıdır.

Kurumsal kimlik kurum içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır;

logo tasarımı Kurum İçi Kurum içinde Antetli kağıt, Amblem / Logotayp kullanım standartları oldukça önemlidir. Haberleşme formları, devam kağıdı. Kurumsal kimlik kullanım standartları kılavuzudur. Kartvizit, Dosya, Zarf, Bloknot tasarımı Muhasebe dokümantasyonlarının tasarımı, Kurum içi yönlendirmeleri de oldukça önemli bir detaydır. Dijital materyallerin tasarımı, Şirket giyim ve davranış kuralları gibi unsurlara dikkat etmelisiniz.

Kurum Dışı Kurum dışın da ise Gazete, dergi ve diğer tanıtım materyalleri, Araç / filo tasarımları, Tanıtım materyalleri, Bina cephesi ve iç tasarımı, Kurumsal web projesi, gibi konulara oldukça dikkat etmek gerekir.   Kurumsal kimlik oluşturma süresi ise 5 adımdan oluşmaktadır. Bu adımlar; Sunum, Planlama, Zamanlama, Düzeltmeler, Baskı ve uygulama süreci gibi adımlardır.  

İyi Hazırlanmış Kurumsal Bir Kimliğin Firmaya Katkıları

profesyonel logo tasarımıRakiplerden önde olma imkanı verir. Kurumun markalaşmasını ve popülerleşmesini sağlar. Firma içeriğinin görsel aktarımını sağlar. Ürün ve hizmetler hakkında bilgi aktarma imkânı verir. Grafik tasarım da bu konuda oldukça önemlidir.  

Logo ve Kurumsal Kimlik Arasındaki İlişki

Kurumsal kimlik tasarımının yapılmasında en önemli adım logo tasarımlarının sağlam bir şekilde yapılmış olmasıdır. Bu tasarımlar hazırlanırken şirketin özelliklerini iyi derecede yansıtmalıdır. Tasarıma başlanmadan baskıya alınacak olan ürünlerde her matbaanın farklı renk ve farklı kağıt tipinde baskılar yaptığı unutulmamalıdır. Bundan dolayı öncelikle kurumsal bir logo çalışması yaptırılmalıdır. Biz de Adtorium olarak sizlere bunlar başta olmak üzere Seo gibi birçok alanda kaliteli hizmetler sunmaktayız.

Yorumlar
    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..
Yorum Formu
7 + 8  Captca Değiştir