Local (Yerel) SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Local (Yerel) SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternet kullanıcılarının arama motorlarında yaptıkları arama sonuçları günümüzde uygulanan filtreleme sistemi ile en doğru ve güvenilir bilgiler karşımıza çıkmaktadır.

İçindekiler

Çeşitli arama motorlarının da herhangi bir bilgiden ziyade işletme, mekân ya da herhangi bir arama sonucunda kullanıcı tarafından seçilen bölgeden kişilerin karşısına getirdiği detaylı filtrelenmiş arama sonuçları da internet kullanıcılarına daha çok tercih edilebilir bir seçenek olarak gelmiştir. Böylece birçok internet kullanıcısı da genel arama yapmaktansa yaşadığı bölgeyi seçerek daha elde tutulur bilgilere ulaşmayı hedeflemektedir.

Yerel işletmelerin Google sonuçlarında üst sıralarda yer alması local SEO ile mümkün.

Arama yapan kullanıcıların yanında işletmelerin ya da mekân sahiplerinin de sahip olduğu internet sitelerinin de arama motorlarında listelenmesi ve üst sıralarda yer alması için Local SEO ya da Yerel SEO olarak adlandırılan işlem gerçekleşmektedir. Firmaların ya da işletmelerin de arama motorlarının listelerinde üst sıralarda çıkması için de gerçekleştirilmesi gereken adımlar vardır.

Local SEO Sıralamasında Etkili Olan Faktörler

  • İşletmenin ya da yerel bölgede bulunan firma veya mekanın sosyal medyada yer bildirimi gerçekleştirilen uygulamalara kayıt ettirilmesi,
  • Google My Business kaydı,,
  • bu uygulamalarda işletme ile ilgili kaliteli ve alakalı görseller bulunması,
  • işletme hakkında uzun ve bilgilendirici açıklama yazısı,
  • iletişim bilgilerinin güncel ve doğru şekilde girilmesi,
  • Kullanıcı yorumlarının ortalaması ve sayısı.
  • işletmenin açık olduğu saatlerin ve bunun yanında tatil olduğu saatlerin yazılması
  • işletmenin türüne göre kategorilendirilmesi

Gibi faktörler herhangi bir yerel arama sonucunda işletmeyi listelerde ilk sayfalara sokabilir.

İşletmenin bilgilerini arama motorlarına tanıtmak büyük önem taşımaktadır. Böylece arama motorlarının yanında kullanıcıya da işletme hakkında bilgi verilmesi ve böylece kullanıcıların dikkatini çekip internet sitesine başvurması da gayet olası bir durumdur. Yerel SEO yapacak bir işletmenin internet sitesinin anlaşılabilir bir içeriğe sahip olması gerekir. Böylece internet sitesini merak eden kullanıcılar da işletme hakkında özgün ve güncel bilgilerin yanında açık ve net bilgiler de sunar.

Local SEO faktörleri haritalar sıralamanızı etkileyebilir.

Buna bağlı olarak arama motorlarında kullanıcıların işletme internet sitesini her ziyaret edişinde bir üst sıraya yükselme şansını da yakalayabilir. Diğer arama motorlarının da güvenini kazanmak için ve aynı zamanda kullanıcıların sayfayı daha sık ziyaret etmesine yol açan başka bir durum da internet sitesi tasarımıdır.

İPUCU

Günümüzde daha çok mobil uyumluluğu kullanan siteler bunun yanında sayfadaki başlıklar, açıklamalar, konu etiketleri ve görsel optimizasyonun tam hale gelmesini hedefler ve böylece internet siteleri, yerel arama sonuçlarında daha dikkat çekici bir hale gelebilir.

Arama motorlarının harita uygulamalarında da işletme konumunun yerinin doğru olması güvenilirliği artırabilir. Bununla birlikte internet sitesindeki bilgilerin de yerel arama için uygun ve ideal olması gerekmektedir. İşletmelerin şubeleri olması durumunda yerlerinin de haritalardaki konumları güncel ve doğru bir biçimde olmalı ve şubeler için oluşturulan kategorilerin ya da internet site içeriklerinin de aynı olmaması daha çok ziyaretçi anlamına gelebilir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Local (Yerel) SEO İle Google'da Yükselmek

Arama motorlarının haritalarındaki konumlara işletmenin tanıtım yazısını eklemek, rehber uygulamalarına işletmeleri, iletişim bilgilerini güncel ve doğru biçimde eklemek, bölgesel rehber sitelerinde yer almak, yerel SEO dizinlerinde mevcut sitelerin varlığını bulundurmak, işletmenin internet sitesinde konumu harita senkronizasyonu ile eklemek web sitenizi Google'da üst sıralara taşıyabilir.

Bunların dışında ise şubelere göre çeşitli alt sayfalar oluşturmak, işletmenin çalışma saatlerini site içinde belirtmek, sosyal medya uygulamalarındaki harita konumlarına ya da sayfalara doğru ve güncel bilgi bırakmak, internet sitesinin hızının yüksek olması, arama motorlarının Business uygulamaları arasında yer almak, güncel fotoğraflarla referanslar bulundurmak gibi yöntemler yine internet sayfasını arama motorlarında en üst seviyeye kadar çıkarmaya yardımcı olabilir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

2c8c23 Captca Değiştir