Kurumsal Kimlik Tasarımı

(6 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 4)
Bu Sayfa 15461 Kez Görüntülenmiştir.

KURUMSAL KİMLİK NEDİR?

Kurumsal kimlik bir şirketin, kurumun vb. oluşumların içte ve dışta yaptığı işi, çalışmalarını, imajını, hizmet anlayışını, duruşunu temsil eden kavram bütünüdür. Kurumsal kimlik profesyonelce hazırlanmalıdır. Çünkü bu kimlik şirketin imzası niteliğinde olacaktır. Bu kimliği seçerken dikkatli ve şirketinize uyumlu bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde tekrardan bir kimlik oluşturmak ve bunu piyasaya kabul ettirmek oldukça zordur. Kurumsal kimlik nedir? Kurumsal kimliğin bir çok ögesi vardır; firma tarafından çıkarılan takvimler, ajandalar, raporlar, afişler, kurumsal yayınlar, promosyon ürünleri, firma tarafından düzenlenen konferanslar, fuarlar, sergiler kurumsal kimliği oluşturan bazı ögelerdir. Kurumsal kimlik firmanın dış görünüşü, imajı ile ilgilenir. Bu yüzden firma için en önemli reklam aracıdır. Dolayısıyla profesyonel bir reklam ajansı ile birlikte çalışılmalı ve hiçbir detay atlanmamalıdır.  

 

Kurumsal Kimlik Tasarımı
Hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

 

Kurumsal kimlik tasarımı yaparken 5 temel aşaması vardır;

  • Bunlardan ilki firmanın öncelikle ne istediğini karar vermesi, yapılan işlerin belirlenmesi ve onaylanması aşamasıdır.

  • İkincisi ise kimlik oluşturulurken belli bir plana ve zamana sadık kalınmalıdır.

  • Üçüncü aşama ise oluşma evresinde olan kimliğin taslaklarının sunumudur ve elbette ki firma yetkilisinin onayı gerekmektedir.

  • Dördüncü aşamamız düzeltme aşamasıdır. Yapılan sunumdan sonra yetkililer tarafından bulunan eksiklikler giderilerek son aşamaya hazır hale getirilir.

  • Son aşama ise oluşturulan kimliğin gerekli tüm alanlara yayımlanmasıdır. Bunu yaparken hedef kitlesi iyi seçilmelidir. Aksi takdirde yapılan yanlış seçim tüm emeklerinizin boşa gitmesi ve hatta firmanızın prestij kaybına yol açabilir.

 Kurumsal kimliği oluşturan iki ana öge vardır.  

1-Logo Ve Slogan Müşterinin ilk dikkatini çeken markanın logosudur ve ardından gelen slogan ile birlikte bir bütün halinde müşteriye verilmek istenen mesajı iletirler.

2- Kurumsal Renk Ve Font Kurumsal web site tasarımı müşteriye iletmek istediğiniz mesajı tam anlamıyla iletmelidir.  

Kurumsal Kimlik Tasarımında Önemli Noktalar

Kurumsal kimlik tasarımları Dünyada yaşayan her insanın kendine has bir tarzı vardır. Her insanın konuşma şekli, el hareketleri, giyim tarzı farklı olduğu gibi markalarında kendilerine has bir tarzları olmalıdır. Kurumsal kimlik de bir kurumun davranışını ve duruşunu temsil etmektedir. Kurumsal kimlik tasarımı aslında kurumun kendini ifade etme şeklidir. Bu konuda kurumsal kimlikler şirketin hedef kitlesi ile rahat iletişime geçmesi ve onların dikkatini kolayca çekebilmesi açısından oldukça önemlidir.  

Slogan ve Logo

Kurumsal kimlik yapılırken en önemli iki öğe slogan ve logo tasarımıdır. Tüketicinin bir marka da gözüne ilk çarpan şey logo tasarımıdır. Bu yüzden tasarımları iyi bir Grafik Tasarım uzmanına yaptırmakta fayda var. Ayrıca tüketicinin okuduğu slogan da oldukça etkili olmalıdır sadece birkaç kelimeden oluşan bu sloganlar markanın sundukları ve yaptığı işler hakkında oldukça bilgi verici olmalıdır.  

Kurumsal Font ve Renk

kartvizit Kartvizit tasarımları ile kendinizi daha iyi kısa sürede anlatabilirsiniz.[/caption] Kurumun kullandığı fontlar ve renkler kurumunu olduğu her yerde takip eder. Resmi evraklar, kartvizitler, zarflar, dosyalar ve web site tasarımı gibi alanlarda mutlaka bu fontların ve renklerin izi vardır. Bu yüzden marka renk ve font seçiminde oldukça dikkat etmeli ve özenli davranmalıdır. Ayrıca kurumsal renklerin her birinin temsil ettiği bir şey olmalıdır, müşterilerinize vermek istediğiniz mesajları bu renkler ile verebilirsiniz. Bu renkler tüketicilerde pozitif duygular uyandırmalıdır.  

 

Kartvizit

Kartvizitler markalar için oldukça önemli detaylardır çünkü bu kartvizitler kurumun uzun sunumlara ve anlatımlara gerek duymadan kendisini tanıtmasına yardımcı olur. Bir kartvizitte müşterinin firma ile ilgili ihtiyaç duyabileceği bütün bilgiler olmalıdır. Önceki yıllarda kartvizitler sadece belirli standartlar altında üretilse de günümüzde pek çok reklam ajansı bu algıyı yıkmış ve özgün kartvizit tasarımları ortaya çıkarmaya başlamıştır.  

Yorumlar
    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..
Yorum Formu
5 + 6  Captca Değiştir