Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur? Önemi nedir?

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur? Önemi nedir?

 Kurumsal Kimlik kavramı adından da anlaşılabileceği gibi şirketin, vakfın veya benzer nitelikteki kuruluşların imajını ve itibarını belirleyen, temsil eden kimliğidir. Kurumsal kimlik dediğimiz şey tıpkı bizim dış görünüşümüz gibi şirketlerin dış görünüşünü oluşturur. Kurumsal kimliğin oluşturulma sebepleri arasında firmanın, hitap ettiği kitlenin gözünde bir yer edinmek istemesi ve bu edindiği yerin saygınlığını arttırdığı gerçeği vardır.

İçindekiler

 Kendi Kurumsal Kimliğini Oluşturmak

  Akıllarda diğer firmalara göre daha fazla kalmak ve bu akılda kalmayı müşterilerin gözünde güven oluşturarak sağlamak istiyorsak ilk yapmamız gereken bu konuda profesyonel bir ekipten yardım almaktır. Kurumsal kimlik insanların kafasında, kurumla ilgili önemli ve edinilmesi zor bir yer kapladığı için kurumsal kimlik oluşturulurken, ihtimali olan her türlü kötü imajın önceden yok edilmesi gerekmektedir.

 Kurumsal Kimliğin Faydaları

 Kurumsal kimliğin oluşturulmasında baz alınması gereken en önemli imaj sağlayıcı etken farklılıktır. Siz kendinize özgü bir slogan veya imaj oluşturduğunuz zaman, müşterinin kafasında benzer firmalar arasında farklı bir yer edineceksinizdir. Bu farklılık hatırlanma değerinizi yükseltecektir.  Kurumsal kimlik oluşturma aşamasında kullanacağınız firma logo ve sloganları sizin uzun vadeli ve istikrarlı bir şekilde tasarımda ve reklamda kararlılık sağlamanıza sebep olacaktır.

 Kurumsal Kimlik Kavramının Kapsama Alanı

  Kurumsal kimlik dediğimiz zaman şirket içerisinde kullandığımız kalemden, mal taşımacılığında faydalandığımız kargo araçlarına kadar şirkete ait her şey girmektedir. Firma binası, duruma göre çalışanların üzerlerindeki kıyafetler, broşürler, karvizitler, promosyon ürünleri, takvim bloknot ürünleri vb. malzemelerin hepsi kurumsal kimlik kavramının bir parçasıdır. Bunların hepsinde firmaya özgü renk, desenler veya sloganlar bullunmalıdır. Dışarda bu firmaya ait bir kalemi gören müşterinin kafasında, gerek kalemin renginden gerek kalemin üzerindeki logodan doğruca firmanın tamamı canlanmalıdır. Tüm bunların birer reklam potansiyeli taşıdığı akıldan çıkmamalı.

 Kurumsal Kimlik Oluşmasında 5 Temel Aşama

Kurumsal kimlik oluşturulurken ilk yapılması gereken, bu oluşturma sürecinin bir eylem planının yapılmasıdır. Bu eylem planı doğrultusunda geçilecek olan aşamalar belirlenmeli ve hepsi plan çerçevesinde hatasızca geçilmelidir. Bu plan aşamasını da etkileyecek olan önemli bir yere sahip ikinci aşama ise zamandır. Her tasarımın oluşturulma sürecinde o tasarımın süresime sadık kalınılmalı, o süre içerisinde tasarım yetiştirilmeye çalışılmalıdır. Aksi takdirde bazı geç kalmalar diğer tasarımların süresinide etkileyecektir ve bu etkilemeler tüm sürece yansıyacaktır.

İPUCU
Kurumsal kimlik oluşturmanın üçüncü aşaması oluşturulan tasarımların sunumu aşamasıdır ve bu sunumlar firma yetkililerine kabul edildikten sonra onaylanan tasarımların basılması ve dağıtılması aşamasına geçilmektedir.

 

Tüm bu aşamalardan sonrada geriye son aşama olarak tasarımların korunması ve bu tasarımların ağının gittikçe genişletilmeye çalışılması vardır. Tüm bu aşamalardan sonra firmalar kendilerine uygun ve özgün bir kimliğe sahip olacaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

7d03f3 Captca Değiştir