Kullanıcı Yorumlarının Satışlara Etkileri

Kullanıcı Yorumlarının Satışlara Etkileri

Müşterilerin ilgilendikleri ürünlerle ilgili diğer müşteriler tarafından yapılan yorumlar alıcılar açısından çok önemlidir.

İçindekiler

Kullanıcı Yorumlarının Önemi

Satıcılar e-ticaret sitelerinde aldıkları reklamlarla, site tasarımlarıyla, ürün kaliteleriyle her ne kadar müşterileri ticari sitelerine çekmeyi başarsalar da satın alma noktasına gelindiğinde müşteriler kullanıcıların yaptıkları yorumlara önem verirler. Müşteriler satıcılardan çok diğer müşterilere güvenirler bir nevi ağızdan ağıza pazarlama oluştururlar. Müşterilerin aldıkları ürünler hakkında beğenilerini, görseldeki ürünlerle elindeki ürünlerinin aynı olduğunu, diğer müşterilere tavsiyelerini yorum olarak belirtmeleri diğer müşterilerin o ürünleri satın almalarında çok önemli bir rol oynamaktadır.

kullanıcıların yorumları diğer kullanıcılar için çok önemlidir.

Siteniz ile aynı kategoride ürün satışı yapan bir e-ticaret sitesi yani rakibiniz varsa, sizleri bir adım öne çıkaracak en önemli etkenlerden birisi de başlangıçtan satın alma evresine kadar olan kaliteniz olacaktır. Kaliteli ticaret yapıp yapmadığınız da diğer müşteriler için kullanıcı yorumlarından belirlenecektir. Her müşteri satışlarınızın kalitesi için bir diğer müşteriye referans durumunda olacaktır.

İPUCU

Satıcı için müşteri memnuniyetini ve yapılan işin kalitesini ölçümlemek, satış işlemlerini doğru adımlarla yapıp yapamadığını test etmek amacıyla kullanıcı yorumlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ürünlerden ve satışlardan memnun müşteriler için sitenize olan güven zirve noktasına taşınabilir. Öyledir ki müşterilerden kazanacağınız olumlu yorumlar ve güven duygusu, satın alma işlemi gerçekleştirilirken indirim ve kampanyalarınızın da önüne geçebilmektedir.

E-ticaret Sitesindeki Olumsuz Yorumların Önüne Geçebilmek için Yapılması Gerekenler

  1. Siteniz için yapılan olumsuz yorumları kabul edin ve gerçekçi olun.
  2. Yapmış olduğunuz hataları mutlaka düzeltin ve müşteri yorumlarına geciktirmeden cevap verin
  3. E-ticaret sitenizin gücünü ve kalitesini hedef kitlenize duyurun.
  4. Müşterilerinize halk arasında kullanılan ‘’esnaf ağzı’’ değil, müşterilerle aynı dili konuşmaya özen gösterin.
  5. Satış yaptığınız ürünlerin bir garanti kapsamı var ise sorgusuz iade almaya özen gösterin.
  6. Sürekli olarak satış yaptığınız sadık müşterileriniz var ise deneyimlerini yorum olarak aktarmalarını ve diğer müşterilere referans olmalarını talep edebilirsiniz.
  7. Satışlarınızda ürünlerinizin arkasında durduğunuzu belirtin ve tutarlı bir yaklaşım sergileyin.
  8. Değerlendirme ve derecelendirme yapan sitelerin çalışmalarını öğrenin ve bunlardan faydalanın.
  9. Satılmış ve müşteriye ulaştırılacak olan ürünlerin, tedarik edilme ve kargolanma hızlarına önem gösterin. Unutmayın ki müşteriler satın aldıkları ürünlere bir an önce kavuşmak isteyecektir.
  10. Sitenizde bulunan tüm ürünlerin altına Google, Instagram, Twitter gibi paylaşım butonları bırakın. Müşteriler sizin ürünlerinizi paylaştıkça kullanıcı yorumlarınız ve ürünleriniz diğer müşteriler tarafından daha hızlı görülebilir hale gelecektir.

kullanıcı yorumlarını olumluya çevirmek satışların artmasında önemli rol oynar

E-ticaret Sitelerindeki Olumsuz Yorumlar

Bazı e-ticaret site sahipleri hem olumlu hem de olumsuz yorumların tamamını ürünlerin altında sergilerken, bazıları ise olumsuz yorumları ürünlerin altından kaldırarak yalnızca olumlu yorumları sergilemektedir. Bu durum ise müşteriler tarafından sahte ve yapmacık algısı oluşturmaktadır. O nedenle yapılmış olan olumsuz yorumları sitenizden kaldırmak yerine o yorumları olumlu hale getirmek ve satış kalitenizi arttırmak e-ticaret siteniz için her zaman daha faydalı olacaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

5078b5 Captca Değiştir