KPI Nedir ve Nasıl Belirlenmelidir ?

KPI Nedir ve Nasıl Belirlenmelidir ?

KPI firmaların belirlemiş oldukları hedeflere göre ortaya koydukları performansın göstergesidir. Hedeflere daha kolay ulaşabilmeleri için gerekli ve önemli bir uygulamadır.

İçindekiler

KPI Nedir?

KPI tahmin edilebileceği üzere bir kısaltmadır ve açılımı Key Performance Indicators’tür. Anahtar Performans Göstergesi olarak da Türkçe'ye çevrilebilir.

Her firma veya işletmenin, kuruluş amacı doğrultusunda piyasa üzerinde sağlam bir yer edinmek için belirlemiş olduğu hedefler vardır. Belirlenen hedeflere göre işletmenin şu an bulunduğu değeri gösteren bir terimdir yani işletmenin o andaki performans durum bilgilerini ölçer. Firma içerisinde neyin önemli olduğunu anlamak ve bu anlayışı iyileştirmek açısından KPI kullanımı önemli bir durum haline gelmektedir. 

KPI her firma için ayrı ayrı seçilmelidir.

Bir firma içerisindeki her departmanın hedefi farklı olduğundan bu departmanların her biri için ayrı KPI’ lar belirlenmelidir Çünkü KPI, hedefe göre performans ölçümü olarak tanımlandığından ve örnek olarak pazarlama ve teknik arıza departmanlarındaki hedeflerin birbirinden farklı olmasından dolayı her bölümün kendine göre performanslarının ölçülmesi gerekmektedir bu noktada KPI kullanımı doğru yapılmalıdır.

Biraz daha basitleştirilerek anlatılacak olursa, Öncelikli olarak bir firma içerisinde bir bölümün seçildiğini varsayalım. Bu bölümün firmanın kar oranını yükseltmek için belirlenmiş olan hedefleri bulunmaktadır. Bir aracın hız göstergesini göz önüne getirelim aracın çıkabileceği en yüksek hız, firma hedefi ve ibre ise bizim performans göstergemiz olmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda ibre hedefe yaklaşıyor mu yoksa uzaklaşıyor mu? işte bu ölçümün yapıldığı duruma KPI adı verilmektedir.

KPI Nasıl Belirlenir ?

KPI'ları hazırlamak ve daha iyi anlamak için kullanmak ve işin içinde olmak gerekmektedir. Öncelikli olarak firma içerisinde yöneticinin kendine sorması gereken bazı sorular bulunmaktadır.

 • Hedef işletmenin çalışma alanına ne kadar uygun?
 • Hedef işletmeye özel mi?
 • Hedef  işletme için ulaşılabilir mi?
 • Hedefe ne kadar zamanda ulaşılabilir?
 • Hedefe ulaşılması için geçen süreç ölçülebilir mi?

Bu soruların sorulmasının amacı, başlangıç olarak firma içindeki yapılan işin  KPI’lar ile alakasını görmek ve değerlendirmektir. Örnek olarak işe başlarken yıllık olarak bir kar hedefi belirlendiğini varsayarsak yıl sonuna gelindiğinde ise elde edilen karın hedeflenen değerlerin üzerinde olduğunu düşünelim. Değerlendirme yapılırken sene başında belirlenen hedef düşük mü tutuldu, yoksa farklı nedenler mi ortaya çıktı? gibi konular incelenmelidir.

Performans belirlenecek örnek konular olarak;

Firma içindeki yapılan işin KPI’lar ile alakasını görmek ve değerlendirmek için bazı sorular sorulmalıdır.

 1. Yıllık Gelir Artış Oranı
 2. İkna Edilen ve Elde Tutulan Müşterilerin Sayısı
 3. Yeni Kazanılan Müşterilerin Sayısı
 4. Kesintisiz Hizmet Süresi
 5. Beklemede Olan Tahsilatlar
 6. Arıza ve Çözüm Süresi
 7. Müşteri Verilerinin Sisteme Doğru Girilmesi Oranı

Yukarıda belirtilmiş olan KPI örneklerinin işletme içerisindeki performans ölçümleri doğru yapıldığında  işletme hedeflerine daha kolay bir şekilde ulaşma imkanına sahip olacaktır.

İPUCU

KPI’lar günümüzde insanlar arasında negatif düşünceler oluştursa da gerekli zaman ayırıldığında ve yeterli çaba harcandığında en yüksek verim şüphesiz alınacaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(4 Oy . Ortalama Puan : 3,25 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

a560c1 Captca Değiştir