Karmaşadan uzak, zamandan tasarruf : ‘‘İçerik Planlama’’

Karmaşadan uzak, zamandan tasarruf : ‘‘İçerik Planlama’’

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de içerik pazarlaması ve internet yayıncılığı ile uğraşanların sayısı her geçen gün artış göstermektedir.Bu durum beraberinde sosyal medya yönetimi gerekliliğini ortaya çıkarmakta.Bunun ise düzenli bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.Bu da ortaya içerik planlamasını çıkarmaktadır.

İçindekiler
 

İçerik planlama için çalışmaya hemen başlayabilirsiniz.

İçerik Planlama Nedir?

İçerik planlama süreci, markaların belirli planlama ve stratejiler doğrultusunda Facebook,İnstagram, Youtube ve Twitter benzeri platformlarda sosyal medya hesaplarının yönetme ve yürütme sürecinin belirli bir plan dahilinde yerine getirilmesidir.Fikir üretmenin en iyi yollarından birisi içerik planı hazırlamaktır.
Kendiniz her gün paylaşacak bir şeyler bulmaya çalışıyorsanız bu büyük bir problemdir ve sosyal medya hesaplarınızı bu durumda sağlıklı bir şekilde yönetemezsiniz.
Bunun önüne geçebilmek için bir içerik planlamasına sahip olmalısınız.
 

İPUCU
Sizin bu sosyal pazarlama alanında belli bir strateji ile belirli bir amaç ve hedef uğruna oluşturmuş olduğunuz içerik üretim süreciniz belirli bir planlama sistemine dahil olmalıdır ki gereken verimi elde etmeniz mümkün olsun.

İçerik Planlama Ne İşe Yarar?

Sosyal medya içerik planı, araştırmalarınıza odaklanmanıza yardımcı olur ve bir içerik bulduğunuzda onun iyi bir seçim olup olmadığını düşünme fırsatı verir size.

İçerik planlama yöntemlerini kullanarak işe başlayabilirsiniz.

İçerik Planlama Nasıl Oluşturulur?

 • Tablo oluşturma: Bu adımı yerine getirebilmek  için Google E-Tablolar ve Excel dokümanından yararlanabiliriz.
   
 • Paylaşım yapacağınız içeriğin sayısı: Sosyal medya hesaplarınızı işlevlerine ve konularına göre ayırarak günde veya haftada kaç paylaşım yapacağınıza karar vermelisiniz.
   
 • İçeriğin Türü ve Konusu: Ne tür paylaşımlarda bulunacaksınız? Öncelikle buna karar vermeli bir konu seçmeli ve bu konuyu alt başlıklara ayırarak devam etmelisiniz.
   
 • Oluşturacağı Duygu : İçeriğinizle oluşturmak istediğiniz duyguyu belirlemelisiniz ki içeriğinizin dilini oluşturabilin. Okuyucuya yansıtmak istediğiniz duygu hangisi buna karar verin.
  Eğlendirecek misiniz? Bilgi edinmesine yardımcı mı olacaksanız? Yoksa başka bir duyguyu yaşamasını mı sağlayacaksınız? Bunun seçimini yapmalı ve bununla paralel olarak yazınızı oluşturmalısınız.
   
 • Ne zaman yayınlayacağınıza karar verin: : Sosyal medya mecralarında paylaşım yapabileceğiniz en uygun saatleri, günleri genel araştırma ve istatistiklerden de yararlanarak kendi yönetmiş olduğunuz sayfaların istatistik ve raporlamasını göz önünde tutarak paylaşım saatlerinizi belirlemesiniz.
   
 • Hangi Platformlarda Yayınlanacak: Her bir sosyal medya platformu için ayrı ayrı içerikler üretmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla paylaşım yapmak için uygun gördüğünüz platformda size en çok faydayı sağlayabilecek içeriği seçmelisiniz. İçeriğiniz bulunduğu platforma uyumlu bir şekilde yer alırsa bu sizin için faydalı olacaktır.
   
 • Takipçi ve Etkileşimi Arttırma: Size veya markanıza ait olan tüm sosyal medya hesaplarınıza ücretli veya ücretsiz olarak etkileşim ile takipçi artırmanın yollarını bir plan dahilinde oluşturmalısınız.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

621d01 Captca Değiştir