İşletmeciler, Google My Business’a Dikkat Edin!

İşletmeciler, Google My Business’a Dikkat Edin!

Google, Ağustos 2017’de “Sorular ve Yanıtlar” özelliğini kullanıma sunmuştur, ancak hem pazarlamacılar hem de küçük işletme sahipleri tarafından şaşırtıcı şekilde yetersiz kullanılmaktadır.

İçindekiler

1. Potansiyel Müşterileriniz Bu Özelliği Kullanıyorlar

Bu özellik başladığında işletme sahiplerinin (KOBİ’ler) çok duyarlı olacağı düşünülmüştür. Küçük işletme sahibi çevrimiçi yorumlarını gizliyor ve listelerinde yer alan soruları takip etmiyorlardı. Bu özelliği tam olarak göz ardı eden büyük şirketler ve KOBİ’ler ortaya çıkmaktadır.

ABD’de çok rekabetçi bir şehirde en iyi 10 sıralı kişisel yaralanma avukatlarına bakıldığında ilk 10’un dördünde toplam 11 adet soru vardı. Bu davadaki tüm sorular, ilgili müşteri/potansiyel soruşturmalar ile alakalıdır. Asıl ilgi çekici olan şey ise 11 farklı sorunun hiçbirisinin firmalar tarafından cevap alamamasıydı. Her ay SEO alanında binlerce dolarlık yatırım yapan firmalar My Business’ta müşterilerin yapmış oldukları yorumların hiçbirine cevap vermiyorlar. Bu da yapılan yatırımın büyük bir kısmını boşa çıkarmaktadır. Tüm bu hatalardan uzak durmanı ve işletmenizin çapına bakmaksızın aktif olarak müşterilerin My Business üzerinden yaptıkları yorumların tamamına cevap vermelisiniz.

My Business'ta  işletmenizin büyüklüğünü düşünmeksizin müşteri yorumlarına cevap vermeniz gerekmektedir.

2. Google My Business Kontrol Panelinde Bildirim Görünmüyor

Google My Business için işletmenize yöneltilen soruları takip etmeniz gerekmektedir. Bu konuda ilgili ve meraklı bir işletme sahibi ya da pazarlamacıysanız, temel olarak iki farklı seçeneğiniz bulunmaktadır;

Google Haritalar uygulamasını telefonunuza yükleyin ve bildirimlerinizin açık olduğundan emin olun. Google My Business’ı yönetmek için kullanmış olduğunuz hesabınıza giriş yapın ve işletmenizle alakalı yeni bir soru sorulduğunda anlık olarak push bildirimleri alabilirsiniz.

My Business’ı izleyen bir hizmet için ödeme yapın. Bu özellik yeni olmasından dolayı, bir hizmet olarak kaç şirket tarafından kullanıldığı tam olarak bilinmemektedir.

[iliskiliyazi id=95]

3. Müşterilerin Sorulara Cevap Vermeleri İstenir

Müşterilerinizin, kullanıcıların işletmeniz hakkında sorduğu sorulara yanıt vererek deneyimlerini paylaşmaları istenilmektedir. Olumlu ya da olumsuz tüm müşteri deneyimleri My Business’a aktarıldığında diğer potansiyel müşteriler de bu durumu değerlendirecek ve seçimini buna bağlı olarak yapacaktır.

Müşteriler işletmenizle ilgili deneyimlerini My Business üzerinde yorumlarıyla paylaşmalıdırlar. Bu durum çok etkili bir yöntem olabilirken bazı durumlarda da tam anlamıyla bir kabus halini alabilmektedir. İşletmenizin kalitesi müşteriler tarafından beğenilirse, My Business sizi zirveye taşıyabilecek bir araçtır. Aynı şekilde müşteriler işletmenizden memnun kalmazsa bu memnuniyetsizliği My Business üzerinde belirterek potansiyel müşterilerinizi de ortadan kaldırabilirler.

Müşterilerin yorumları olumsuz olsa bile onları cevapsız bırakmamalısınız.

4. Müşterileriniz Farklı İşletmelerden Etkilenebilirler

Müşterileriniz bazı durumlarda farklı firmalardan etkilenebilmektedirler. Örnek verecek olursak;

Bir restorana gitmek istiyorsunuz ve My Business üzerinde bir restorana yorum atarak işletme hakkında bilgi edinmek istediğinizi söylediniz. Daha sonrasında işletmeden gelecek yorumu beklerken sizin yorumunuza cevap olarak, farklı bir restoran işletmesi kendi restoranıyla alakalı ilgi çekici bilgiler vererek sizin ilginizi çekebilmektedirler. Bu nedenle işletme sahipleri son derece dikkatli olmaktadırlar ve müşterilerin tamamına hızlı cevap vermektedirler, yoksa potansiyel müşteriler farklı firmaları tercih edebilirler.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

1b0309 Captca Değiştir