İş Dünyasının En Büyük Sosyal Ağı Olarak ‘’Linkedin’’

İş Dünyasının En Büyük Sosyal Ağı Olarak ‘’Linkedin’’

Her sektörden çalışan, iş veren, stajyer ve öğrencinin yer aldığı Linkedin platformu üyeleri için birçok imkan sunmaktadır. Linkedin’de bireysel hesaplar ya da şirket hesapları için birçok profesyonel detaylar mevcut bulunmaktadır. Fakat bu detayların imkana dönüştürülerek etkili bir şekilde kullanılması için verilmesi gereken önem bilinmemektedir.

Diğer sosyal platformlarda olduğu gibi Linkedin hesabınızda da bireysel ya da şirket olarak yararınıza kullanabilmeniz için belirli yöntemler bulunmaktadır . Siz de Linkedin pazarlama yöntemleri yardımıyla profilinizi geliştirebilirsiniz.

İçindekiler

Linkedin sponsorlu güncellemelerden faydalanın!

Linkedin sponsorlu güncellemeler pazarlamacılar için oldukça önemli bir kaynaktır. Sponsorlu güncellemeler içeriğinizin sektörü etkilemekte olan ve yetkili kişilerin karşısına çıkmasını sağlamaktadır. Böylece işinizdeki uzmanlığınızı kanıtlayabilme şansını yakalayabilir, uzmanlığınızı kanıtlayarak ağınızda olmayan insanların da içeriğinizle karşılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Güncellemelerinizin ulaşacağı hedef kitleyi kontrol altında tutabildiğiniz için bu içerik yatırımlarından tahmin ettiğinizden daha fazla verim elde edebilirsiniz.

Linkedin güncellemelerinizin ne derece etkili olduğunu test edebilmeniz için detaylı analizler sunmaktadır. Bu ölçütlerden en önemli olanları sırayalabiliriz:

 • Etki
 • Tıklama
 • Tıklama oranı
 • Tıklama başı maliyet
 • Toplam harcama
 • Kampanyanın sosyal eylemleri
 • Kampanyanın hedef kitlesi bilgileri
   

Şirketinizin analiz sayfası, sponsorlu ve sponsorsuz güncellemelerinin etkilerini kıyaslama imkanı sunmaktadır. Sponsorlu ve sponsorsuz güncellemelerinizi kıyaslayarak özellikle aldığınız genel etkiye, tıklama oranlarına, etkileşime ve takipçi sayınıza oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

İçerik yatırımınızdan etkili bir geri dönüş sağlamak istiyorsanız özellikle hedef bağlantılarınız açısından değerli olan içeriğinize sponsor olduğunuzdan emin olmalısınız. İnsanların gereksiz bir içeriğe değer vermeyeceğini aklınızda bulundurmalısınız. İyi planlama ve kaliteli içeriğin birleşmesiyle, sponsorlu güncellemelerinizi, firmanıza ait sayfanın trafiğini büyük ölçüde artırmak ve sektörde uzmanlığınızı kanıtlamak amacıyla kullanabilirsiniz.

Linkedin profilinizde zengin görsel içerik bulundurun

Profesyonel Portfolio özelliğini kullanarak Linkedin profilinize fotoğraf, video, görsel içeren makaleler, ekran resimleri ve infografik ve SlideShare sunumları ekleyebilmeniz mümkündür. Bu özelliklerin kullanımı çoğu kişi tarafından hala bilinmemektedir. Bu yüzden, yalnızca var olan özelliklerin kullanımı dışına çıkarak diğer profiller arasında farklılık yaratabilirsiniz.

Yapmanız gereken şey yalnızca profilinize görsel ögeleri eklemekten ibaret değil, bu ögeleri belirli aralıklarla düzenli olarak güncellemeniz de gerekmektedir. Profilinize konuşmacı videoları, güncel sunumlardan bölümler, özel etkinliklerde çekilmiş görüntüler, iş örnekleri, uzmanlığınızı kanıtlayan ekran resimleri gibi ögeler eklemeniz sizin için faydalı olacaktır.

Başlangıç aşamasında görsel seçiminde zorlanmanız oldukça normal ancak bir süre sonra profilinizin güncel ve zengin görsellerle dolu olduğunu fark edeceksiniz.

Paylaşımlarınızda bağlantı kurduğunuz kişileri etiketleyebilirsiniz

Linkedin’de içerik paylaşımında bulunurken  bağlantılarınızı etiketleyebilirsiniz böylece  uzun zamandır Linkedin’i ziyaret etmemiş olan kişiler bile email yoluyla paylaşımınızdan haberdar olacaktır. Bağlantınızın adının önüne “@” sembolünü koyarak istediğiniz kişiyi etiketleyebilirsiniz. Bu durumda etiketlenen kişi bağlantınız hakkında bir bildirim alacaktır.

Kişileri eklemek yerine bağ kurmaya özen gösterin

Daha iyi tanımak isteyeceğiniz bağlantıları belirleyin ve düzenli bir şekilde kişisel profiliniz üzerinden onlarla iletişime geçme yoluna başvurun. Bilgi paylaşın, sorular sorun ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi deneyin. Bu yöntemi bir şirket için de kullanabilirsiniz. İçeriğinizi kimlerin paylaştığına ve sayfanızı kimlerin ziyaret ettiğine dikkat etmelisiniz.

İnsanlarla ve gruplarla nasıl bağ kurduğunuzu oldukça iyi bilmeniz gerekmektedir. Böylece iyi bir ilişkinin temelini oluşturmuş olacaksınız. Bu bilgiyi edindiğiniz ve uygun şekilde hareket ettiğiniz zaman bağlantılarınızla uzun soluklu ilişkiler geliştirirsiniz. Bu bağlantılarınızı müşteriye dönüştürebilmeniz için oldukça iyi bir yöntemdir.

Linkedin üzerinden ilişki kurmak özellikle pazarlamacılar için çok önemlidir. Hem müşterilerinin kendilerini tanımalarını sağlar hemde güvenilir bir danışman görevi görürler. Linkedin üzerinden ilerleteceğiniz ilişkiler arkadaşlık, ortaklık ve hatta yeni kurulan iş olarak size geri dönüş sağlayabilir.

İPUCU
Etki alanı, Linkedin pazarlama çalışmalarınıza insani bir dokunuş getirmeyi başardığınız anda ortaya çıkabilir. Bunu yapmanın yolu ise ağınızdaki kişilerle kurduğunuz bağın kişiselleştirmenizdir.

Herkes Linkedin'de standart içerik oluşturmayı tercih ederken siz bağlantılarınızla daha farklı bir etkileşime girmeyi tercih edebilirsiniz.

Etki alanı oluşturmayı göz ardı etmeyin

Linkedin’de dijital etki yaratabilmek için bağlantılarınızla gerçek ilişkiler geliştirmeniz gerekmektedir. Herkes Linkedin’de standart içerik oluşturmayı tercih ederken siz bağlantılarınızla daha farklı bir etkileşime girmeyi tercih etmelisiniz. Buna da kısaca etki alanı diyebiliriz. Bu alanı oluşturduğunuz zaman, bağlantılarınız Linkedin’de paylaştığınız içeriklerle çok daha fazla ilgilenir.

Linkedin profilinizde doğrudan pazarlama yapmak yerine bağlantılarınızla geliştirebileceğiniz bu özel ilişki, potansiyel müşterilerin gerçek müşterilere dönüşmesini ve referansa dayalı yeni ilişkilerin kurulmasını sağlar. Etki alanı, Linkedin pazarlama çalışmalarınıza insani bir dokunuş getirmeyi başardığınız anda ortaya çıkabilir. Bunu yapmanın yolu ise ağınızdaki kişilerle kurduğunuz bağın kişiselleştirmenizdir.

Ağınızdaki en önemli kişileri belirleyerek işe başlamalısınız. Bu kişilerin nelere önem verdiklerini, hedeflerinin neler olduğunu anlamak için ise profillerini gözden geçirmelisiniz. Daha sonra Linkedin bağlantılarınıza yardımcı olabilir, onları bilgilendirebilir, başarıya ulaştıklarında tebrik edip, tanıtabilirsiniz. Böylelikle onlarla kişisel boyutta bir iletişim kurmuş olacaksınız.

Etki alanı konusunu göz ardı etmezseniz:

 • Rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz çünkü onlardan farklı bir şey yapmış olacaksınız.
 • Bağlantılarınız tarafından daha çok hatırlanırsınız ve daha değerli olursunuz çünkü onları dinlediğinizi ve onlara değer verdiğinizi göstermiş olacaksınız.
 • Oluşturduğunuz ve paylaştığınız içeriklere bağlantılarınızın daha güçlü bağ kurmasını sağlayabilirsiniz.
 • Linkedin’deki etki alanı hemen göze çarpmayan ancak oldukça etkili bir yöntemdir. Ona gereken önemi vermekten kaçınmazsanız karşılığında işinizi büyütmenize katkıda bulunacağına emin olabilirsiniz.

Kişisel profilinizi optimize etmeyi unutmayın!

Linkedin pazarlama profesyonellere yeni bağlantılar oluşturma imkanı sağlamaktadır böylece arama sonuçları, grup tartışmaları, doğrudan email gibi özellikler ile profesyonel ağınızı geliştirme fırsatı yakalamanıza yardımcı olur. Linkedin’de trafik ve potansiyel müşteri sahibi olabilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.  En başarılı ve tutarlı sonuçlar ise; ilgili anahtar kelimeler, eylem üzerinden bağ kurma, videolar, sunumlar ve  belgeler ile zenginleştirilmiş medya içeriği ile elde edilebilir.

Profilinizi düzenlerken dikkat etmeniz gerekenler:

 1. Profilinizin aynı anda kişisel ve profesyonel olmasına dikkat etmelisiniz. Şirketleşmemeye özen gösterin. İnsanlar sizinle ilgilendiği için kişisel profilinizi inceliyor unutmayın!
 2. Hakkınızda daha fazla bilgi edinebilmeleri için sonraki adımların olabildiğince net olmasını sağlamalısınız.
 3. Kendinizi olduğunuz gibi göstermelisiniz. Sahte veya abartılmış anahtar kelimeler kullanmaktan kaçının.
 4. Profil başlığınızda, tanım bölümünde ve özette anahtar kelimeler kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
 5. Düzenlemelerinizi sizin için en fazla öneme sahip hedef kitleyi baz alarak yapın.  Herkese hitap etmeye çalışmaktan kaçının.
 6. Farklılığınızı yansıtın.  Size benzer profilleri ve rakiplerinizin profillerini inceleyerek yeni fikirler edinmeye çalışın.
 7. Profilinizin münkün oldukça dolu olmasına özen gösterin ve gerektikçe yeni içerikler eklemeye devam edin.

Linkedin’in online özgeçmişten çok daha fazlası olduğunu unutmayın!

Linkedin’e online özgeçmiş gibi davranmaktan vazgeçerek şöyle bir şablon kullanmayı tercih edebilirsiniz:

Ne yaparım: Ürünlerim, becerilerim ya da hizmetlerim ile hedef kitlemin istediğine ulaşmasına yardımcı olurum.

Farkım nedir? Benzer becerilere, ürünlere veya hizmetlere sahip diğer kişilerden ayrı olan taraflarım nelerdir?

Diğerleri ne düşünür: Yaptığınız işten memnun kalan bir müşterinizin yorumunu kullanabilirsiniz.

Profilinizin açık ve net olduğundan ayrıca hedef kitlenize de hitap ettiğinden mutlaka emin olun.

Bu şablonu iş tecrübeleriniz ve geçmişiniz de dahil olmak üzere tüm profilinize uygulayabilirsiniz ancak hedef kitlenizin asıl önemsediği  kendilerine katkı sağlayabilecek olan bilgilerdir. Profilinizde bu gibi bilgilerin olmasına dikkat edin.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

03db00 Captca Değiştir