İnternet Aleminin Yeni Çılgınlığı Twitch

İnternet Aleminin Yeni Çılgınlığı Twitch

Twitch üzerinde yalnızca oyun videoları yayınlanabilmektedir. Twitch üzerinden kişisel oyuncuların yayın yapabildikleri gibi oyun şirketleri de kendi kitleleri ile etkileşime geçebilmek adına yayın yapabilmektedirler.

İçindekiler

Twitch Neymiş Bir Bakalım..

Basit bir tanımla Twitch dünyanın en büyük oyuncu platformudur. Amazon şirketi tarafından 970 milyon dolara satın alınan Twitch oyun severlere ve oyun şirketlere hitap eden bir uygulamadır. Her ay ortalama 20 milyon insanın giriş yaptığı bu uygulama şimdilerde internet aleminin gözdesi olmuş durumdadır. 

Twitch yayını mantığında yayını yapacak olan insanlar veya şirketler beğendikleri, sevdikleri oyunları oynama esnasında Bilgisayar, Playstation, Xbox gibi birçok konsol üzerinden canlı yayın başlatıyor. Bu oyuna meraklı olan kitle ilerleyemediği bir bölüm olduğunda, oyun hakkında bilgi edinmek istediğinde ya da sadece oyunlara ilgisi olduğu için canlı yayına katılarak izleyici durumuna geçiyor ve keyifli zaman geçiriyorlar.

Twitch oyuncuların hedef kitleleriyle keyifli zaman geçirmek adına yaptıkları oyun içerikli yayınlardır.

Şimdilerde daha büyük işlere imza atan Twitch uygulaması oyun şirketlerinin yapmış olduğu bir çok turnuva ve oyun yarışmalarına da ev sahipliği etmektedir. Twitch üzerinde yapılan canlı yayınlar kaydedilebilir. Farklı platformlara yüklenilerek daha sonradan yeniden izletilebilme imkanına sahiptir. Her platformda da olduğu gibi Twitch uygulaması da izleyicilere belirli reklamlar sunmaktadır.

Twitch uygulamasının hem izleyicilere hem de yayıncılara sağladığı avantajları bulunmaktadır. Yayıncılar Twitch ile yaptıkları anlaşma sonrasında canlı yayın yaptıkları için bu durumdan gelir sağlayabilirken izleyicilerin de yayınlarını reklamları engelleyerek kesintisiz olarak takip edebilmeleri için Turbo paket sunulmaktadır.

Ben de Twitch Yayını Yapmak İstiyorum!

Twitch yayını yapmak için bir yere başvuru yapmanız ya da birileri tarafından seçilmiş olmanız gerekmiyor. Bu işi zevk için veya gelir sağlamak için isteyen herkes bu platformda yayın yapabilme özgürlüğüne sahiptir. Kaliteli bir Twitch yayını ortaya koyabilmek için öncelikli olarak yayın için kullanacağınız oyun makinenizin bazı minimum özelliklere sahip olması gerekmektedir.

  1. Playstation 4 ile yayın yapacaksanız, ön panelden oyuna girmenizin ardından PS4 kumandası ile “Paylaş” butonuna basmanız, sonrasında “Broadcast Gameplay” seçeneğini aktif ederek  en son aşamada da Twitch hesabınıza giriş yaparak canlı yayın oluşturabilirsiniz.
  2. Bilgisayar üzerinden bir Twitch yayını oluşturacaksanız kaliteli bir yayın için bilgisayarınızda en az 8 GB RAM ve İntel Core i5 Sandy Bridge ya da buna eş değer bir işlemci bulunması gerekmektedir.
  3. Twitch üzerinde yayın yapabilmek için FFSplit ve Open Broadcaster Software gibi ücretsiz yazılımları indirmeniz gerekmektedir.
  4. Gerekli şartların tamamını sağladıktan sonra yayıncı video kanalı sayfası veren bir hesaba üye olmanız gerekmektedir.
  5. Üyelik işleminden sonra yukarıda belirtilen yazılımlarla cihazınızı yayın yapılabilecek şekilde ayarlamanız gerekir.
  6. Video ve ses kayıt cihazı kurulduktan sonra yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

Twitch, yayın yapmak isteyen herkese açık bir platformdur.

Twitch Yayını İle Para Kazanmak İsteyenler!

İlk olarak Twitch ile anlaşma sağlanması gerekmektedir. Yayın oluşturduğunuz sayfanız Twitch uygulaması için yeterli beğeniye sahipse, güzel yorumlar alıyorsanız ve bunu ispatlayabiliyorsanız uygulama size para kazandırmaya başlayacaktır.

Yeterli beğeniyi kazandıktan sonra Twitch ortağı olabilmek için kaydolmanız gerekmektedir. Kullanıcılar sizin kanalınızda eğleniyorsa oyunlarınızı, oyunlarınızı yorumlayış şeklinizi beğeniyor ve yayınınızda keyifli vakit geçirebiliyorlarsa sizi destekliyor ve  kanalınıza bağışta bulunuyorlar. Eğer Twitch ortaklığını sağlamayı başarabilirseniz aylık olarak kanalınızı destekleyen her kullanıcı başına 3,66 € gibi korkunç bir rakamlık gelir sağlama imkanına sahip olabilirsiniz. Sizi destekleyen ne kadar kullanıcıya sahip olursanız geliriniz de aynı oranda artış gösterecektir.

Twitch uygulaması, yayın yapan oyunculara her bir saat içerisinde ortalama 3-4 adet reklam yapmalarını önermektedir. Yapılan reklamlar oyuncuların yayıncı kontrol paneli tarafından hesaplarında kontrol edilebilmektedir. Reklam yayın limiti 100 dolar barajını geçtikten sonra PayPal yoluyla Twitch, kullanıcısına reklam gelirini ödemektedir.

Twitch İle Ne Kadar Para Kazanılır?

Söylentilere göre ünlü bir Twitch yayıncısının aylık kazancı 60.000$ ile 300.000$ arasında değişkenlik göstermektedir. Türk yayıncılar arasında da aylık kazancı 30.000TL ile 80.000TL arasında geliri olan yayıncılar da bulunmaktadır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0d6d79 Captca Değiştir