İnstagramda Sponsorlu Reklamlar Nasıl Verilebilir ?

İnstagramda Sponsorlu Reklamlar Nasıl Verilebilir ?

Bir reklam verilebilmesi için herhangi bir şirket yada ticari site sahibi olunmasına gerek yoktur. Talep edilen ücret karşılandığı takdirde dileyen herkes İnstagram üzerinden reklam verebilir.

İçindekiler

Neden Sponsorlu Reklam Verilmeli ?

Türkiye’nin en büyük 3. platformu olan İnstagram  insanların günlük yaşamlarında geçirdikleri süre açısından çok büyük  önem taşımaktadır. Elbetteki bu durum da internet üzerinden iş yapma imkanı olan pazarlamacı ve reklamcılar için büyük bir fırsat anlamına gelmektedir. İnstagram’ın Türkiye’deki 3. Büyük platform olmasına karşın, reklam geri dönüşlerinin sağlanması  bağlamında bakıldığı zaman diğer sosyal medya geri dönüşlerine göre 3 kat daha fazladır.

Sponsorlu reklam verilmesine karşın bu reklamlar herhangi bir satın alma teklifi sunmamaktadır. Sponsorlu reklamların şu anki amacı yalnızca markaların bilinirliğini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle genellikle e-ticaret sitelerinin isimlerini duyurabilmek, marka değerlerini arttırabilmek ve daha fazla satış yapabilmek adına Sponsorlu Reklamlar büyük önem arz etmektedir.

İnstagramda sponsorlu reklam vermek online pazarlamacılar için büyük bir fırsattır.

Reklam Verme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Öncelikle İnstagram’da sponsorlu reklam verilebilmesi için bulunduğu bölgede reklam hizmetinin açılıp açılmadığında dikkat edilmelidir. Reklam verildiği zaman profildeki gönderiler arasında sponsorlu reklam olarak görünmektedir ve bu reklamlar yatay ve dikey olarak konumlandırılabilmektedir.

Bu platformda sponsorlu reklam verilebilmesi için bir instagram hesabının bulunması mecburi değildir. Ancak yapılacak işlemleri kolaylaştırmak adına önemli bir etkendir. İnstagram’da reklam verilirken Facebook hesabı üzerinden ilerlenmesi gerekmektedir.

 • İnstagram’da reklam verebilmek için Facebook sayfası ile giriş yapılarak sağ üst kısımda bulunan ''Ayarlar'' sekmesi açılmalıdır.
 • Ayarlar sekmesi açıldığında karşılaşılan panelde sol tarafta ''İnstagram reklamları'' kısmına tıklanmalıdır.
 • Sayfada eğer ki İnstagram hesabı kayıtlı değil ise bir ekran açılacak ve bu ekranda ‘’Bir Hesap Ekle’’ komutuna tıklayarak İnstagram bilgileri kaydedilmelidir.
 • Son aşamada yapılması gereken tek şey Power Editor üzerinden reklam oluşturulmalı ve yayınlanmalıdır. Power Editor, Facebook’un reklam yönetim aracıdır.

Power Editor Nasıl Kullanılır ?

 • Bu programda sayfanın üst kısmındaki ‘’Reklamları Yönet ‘’ sekmesine tıklanılmalıdır.
 • Sayfanın sol üst kısmında bulunan 1  simgesine tıklanarak  ‘’Reklam Seti Oluştur’’ butonuna basılmalıdır.
 • Reklam seti oluşturma aşamasında var olan bir kampanyayı kullanmak veya yeni bir kampanya oluşturulma durumuna karar verilmelidir.
 • Oluşturulacak kampanyayı İnstagram reklamları desteklemek durumundadır.
 • Reklam setine isim verilir ve ardından ‘’Oluştur’’ butonuna tıklanır.
 • Yeni reklam seti seçilir ve ardından sayfanın sağındaki ‘’Düzenle’’ komutu ile plan, bütçe, hedef kitle gibi kriterler belirlenir.
 • Daha sonra İnstagram’da reklemların yayınlanabilmesi için Reklam Alanları kısmından İnstagram seçilir.
 • Her şey hazır olduğunda reklamın verilebilmesi için Değişiklikleri Yükle butonuna tıklanır.İnstagramda reklam vermek için Facebook altyapısı kullanılmalıdır.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(2 Oy . Ortalama Puan : 4 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

7290ff Captca Değiştir