Instagram Hikayelerini Daha Faydalı Kullanabilmek için 3 Taktik

Instagram Hikayelerini Daha Faydalı Kullanabilmek için 3 Taktik

Dijital pazarlamacılar her alanda müşteri çekmek için çalışmalar yaptığı gibi Instagram hikayelerinde de pazarlama amacı güden paylaşımlarda bulunmaktadırlar.

İçindekiler

E-ticarette Instagram Hikayelerinin Kullanımı

Instagramda insanlar anlık hikaye paylaşımlarında bulunarak diğer takipçileriyle bir nevi sıcak temas kurmaktadırlar. Instagram uygulamasına giriş yapan herkes görsellere bakmadan önce hikaye kısmındaki paylaşımları incelemektedir. Dijital pazarlamacılar Instagramdaki hikaye özelliğini kullanarak birçok müşteriye anlık olarak ürün tanıtımı veya marka tanıtımında bulunabilirler.

İPUCU

Hikaye paylaşımları 24 saat boyunca yayında kalmaktadırlar. Bu nedenle aslında tanıtımı yapılan ürünler hem müşteriler açısından hem de dijital pazarlamacılar açısından sürekli güncel olacaktır.

Instagram hikayeleri pazarlamacıların ürün tanıtımları için önemli bir fırsattır.

1. Farklı Tekliflerle İnstagram Hikayeleri Oluşturun

E-ticaret firmanızda oluşturduğunuz ürünlerin tanıtımını, hafızada yer etmek amacıyla markanızın logosunu, kampanyalarınızı, indirimlerinizi veya özel tekliflerinizi Instagramın hikaye özelliği ile hedef kitlenize güncel olarak aktarabilirsiniz. Bunun haricinde hikayelerde yapmış olduğunuz tanıtımlara link ekleyerek ticari sitenize yönlendirme yapabilirsiniz.

Örnek olarak hikayenizle aynı sürede başlayacak ve 24 saatin sonunda sona erecek bir indirim kampanyası müşterileri sitenize çekmek ve satış yapmak adına önemli bir fırsat olabilir.  Örnekte de belirttiğimiz gibi Instagram hikayelerindeki zaman sınırlaması müşterilerde hızlı davranmayı gerektirecek bir algı oluşturduğundan satışlarınızın artmasını tetikleyecek bir unsur olacaktır. Instagramda oluşturduğunuz hikayelere takipçileriniz mesaj yolu ile katılabilirler. Bu durumda gelen mesajları anlık olarak takip etmeniz ve müşterilere uygun cevapları vermeniz ve bu cevapları geciktirmemeniz gerekmektedir.

2. Ürünleri İlgi Çekici Nitelikte Tanıtın

Yakında sitenizde yer vereceğiniz ürünlerinizin önceden görsellerini veya videolarını sitenizde yayınlayın. Müşteriler üzerinde ilgi ve merak uyandıracak paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Örneğin teknolojik ürünlerle ilgili bir e-ticaret siteniz var ise en son çıkan ürünler elinize ulaştığında o ürünlerle ilgili bir tanıtım veya inceleme videosu çekerek müşteriler üzerinde merak edici bir algı oluşturabilirsiniz.

3. Sahne Arkasında Neler Oluyor?

Instagram hikayelerinin süresi 24 saat olarak sınırlandırılmış olsa da yapılmış olan paylaşımların müşteriler üzerinde bıraktığı etki kalıcıdır. Satıcıların firma ile alakalı gerçek paylaşımlar yapması da müşterinin bi hayli ilgisini çekecektir. Ürün tanıtımlarının haricinde firmanın çalışırken geçirdiği bir günü elinizdeki ürünleri tanıtım amaçlı değil de örneğin stoklarınızdaki halini gerçekliğini müşterilerinize Instagram hikayeleri aracılığıyla gösterirseniz firmanıza olan güven artacaktır. Ürün tanıtımlarının dışında arka planda yaşanan olayları da müşterilerinizle paylaşırsanız bu durum mutlaka olumlu geri dönüşler almanıza yardımcı olacaktır.

Instagram hikayeleri müşterinin ilgi çekebileceği nitelikte oluşturulmalıdır.

Instagram Hikayeleri Nasıl Oluşturulur?

Instagram uygulamasına giriş yapıldığında sol üstteki ‘’+’’ butonuna tıkladığınızda mobil cihazınızın kamerası aktif hale gelecektir. Klasik fotoğraf paylaşma şeklinde olduğu gibi fotoğraf veya videolarınızı çekebilirsiniz. Bunun dışında sağ üst kısımdaki seçeneklerden fotoğraflarınızı renklendirebilir, fotoğraflarınız üstüne yazılar yazabilir, konumunuzu paylaşabilir veya şehir etiketi gibi farklı özellikleri kullanabilirsiniz. Fotoğraflarda olduğu gibi videoların da süresi 24 saat yayında kalabilmektir. Hikaye özelliğinde 10 saniyelik videolar oluşturabilmeniz mümkün olmaktadır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

938836 Captca Değiştir