İndeksleme Hızını Etkileyen 10 Etken

İndeksleme Hızını Etkileyen 10 Etken

İndekslenme hızını arttırmanın yolları arasında en can alıcı kısım içeriktir. Sitenize hangi sıklıkla içerik giriyorsanız arama motoru botları sitenizi bu girişlerle doğru orantılı olarak indeksler. Örneğin sitenize her hafta 2 kez yaz yazı girişi yapıyorsanız, arama motoru botları sitenizi yorumlayarak haftada 2 kez içerik yayınlandığını tespit edip haftada 2 kez sitenize uğrar. Bu sebeple sitenize ne kadar sıklıkla içerik girerseniz sitenizin indeks hızı da o kadar artar.

İçindekiler

Yazılarda Değişiklikler

Arama motoru botları sitenizi her ziyaret ettiğinde sitenizi bir önceki ziyaretindeki durumu ile kıyaslar. Bu kıyaslama sonucunda sitenizde bir farklılık tespit ederse bu farklılığı indeksler. Sitenizde bulunan içeriklerde küçük bir değişiklik yapmanız durumunda bile arama motorları yapılan değişikliği fark edecek ve sitenizi daha sık ziyaret edecektir. İndeks hızını arttırma yolları arasında yazılarda değişiklik yapmak özellikle haber sitelerinin çok sık tercih ettiği bir yöntemdir.

Ana Sayfa Güncelliği

Ana sayfa ne kadar güncel olursa sitenizin indeks hızı o kadar artacak demektir. Arama motoru botları en çok ana sayfanızı ziyaret edecektir. Her indeksleme sırasında fark edilen değişiklikler sitenizin indekslenme hızını arttıracaktır. Ana sayfanızı güncel göstermenin en kolay yolları ise, ana sayfanıza sürekli güncellenebilecek alanlar eklemektir. Bu alanlar; son yapılan yorumlar, en çok okunan yazılar, en son yazılar gibi alanlardır.

Sayfa içi Benzer Yazılar

Oluşturduğunuz içerik içerisinde benzer yazılarınızın listelendiği bir kısım kullanırsanız, arama motoru botları sitenizi indekslemeye geldiğinde oluşturduğunuz diğer içerikleri de inceleyecek ve indekslenmeyen sayfalarınızı çok daha kolay fark edecektir.

Sık Güncellenen Sitelere Yorum Yapmak

Yazılara yapılan yorumlarda, yazılarda değişiklik yapılması durumunda olduğu gibi arama motoru botları siteyi ziyaret ettiğinde içeriğin güncellendiğini görecek ve yeniden içeriği indeksleyecektir. Bu durum yine sitenizin indekslenme hızının artmasını sağlayacaktır.

İPUCU
İndekslenme hızını arttırmanın yolları arasında en can alıcı kısım içeriktir. Sitenize hangi sıklıkla içerik giriyorsanız arama motoru botları sitenizi bu girişlerle doğru orantılı olarak indeksler.

Yazılara Yorum Yapılması

Yazılara yaoılan yorumlarda aynı şekilde yazılarda değişiklik yapılması durumundaki gibi, arama motoru botları siteyi ziyaret ettiğinde içeriğin güncellendiğini görecek ve yeniden içeriği indeksleyecektir. Bu durum ise sitenizin indekslenme hızının artmasını sağlayacaktır.

Yazılarda Kullanılan Etiketler

Yazılarda kullanılan etiketler, arama motoru botlarının aynı etiketi kullanan diğer içeriklere de göz atmasına sebep olacak ve sitenizdeki içerikler çok daha kolay indeks alacaktır.

Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya platformları( sosyal imleme) temelde imleme siteleri içinde olsalar da, temel imleme sitelerinden ayrılan yanları vardır.’’Etkileşim’’ gibi.
 Facebook, Twitter, LindekIn, Pinterest gibi sosyal medya platformlarında oluşturduğunuz içerikleri paylaşmak, hem sitenizin indeksleme hızının  artmasını sağlayacak hemde etkileşim almanızı ve ziyaretçi kazanmanızı sağlayacaktır. Takipçilerinizin yaptığı her bir paylaşım veya yorumlarda sitenizden bahsetmeleri, sizin yapmakta olduğunuz imlemeye ekstra olacaktır. Bunu göz önünde bulundurmalısınız.

İmleme Siteleri

İndekslenme hızını arttırma yolları arasında diğer önemli olan madde ise imleme siteleridir. İmleme sitelerine sürekli ve sık sık içerik girilmesi sebebiyle arama motoru botları bu siteleri sık sık indekslemeye gelir. Oluşturduğunuz içeriğin linkini bu sitelere eklemek, neredeyse 1 haftayı bulabilecek olan indeksleme işleminin oldukça kısa bir süreye indirmenizi sağlar.

Ping Siteleri

Arama motorlarını yeni içerik oluşturulduğunda uyaran ping siteleri, girilen içerik hakkında arama motorlarına bilgilendirme yapar. WordPress gibi hazır sistemlerde desteklenen otomatik ping sistemi  sizin siteniz tarafından desteklenmiyor ise ping sitelerine kendiniz sitenizi ekleyebilirsiniz.

Sitemap Oluşturma

Sitemap, sitenizin içersisindeki içerikler hakkında arama motorlarına harita rolünü üstlenerek, yol gösterir. Örneğin, Google Webmaster Araçları’nı kullanarak sitenizin Sitemap’ını eklediğinizde, Google’da sitenizin indekslenme hızı otomatik olarak artacaktır. Özellikle WordPress gibi hazır sistemlerde kullanılan Sitemap sürekli güncellenmektedir. Hazır sistem kullanılmayan sitelerdeyse siteye yapılan her yeni içerik girişi veya güncellemeden sonra Sitemap güncellenmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 1 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

105f42 Captca Değiştir