İçeriklerinizi Nasıl Kullanacağınıza ve Nerede Yayınlayacağınıza Dikkat Edin!

İçeriklerinizi Nasıl Kullanacağınıza ve Nerede Yayınlayacağınıza Dikkat Edin!

SEO uzmanlarının birçoğu, içerik oluşturma, içeriklerle alakalı en iyi kaynaklar ya da bu içeriklerin nerede paylaşılmasının en verimli olacağı konusunda tartışmalar ve kararsızlıklar yaşamaktadırlar. Bununla ilgili en doğru kararı sizler için değerlendirmeye aldık;

İçindekiler

İçeriklerinizi yayınlayacağınız yeri iyi seçin

İçeriklerinizi web sitelerinde mi yoksa farklı sosyal mecralarda mı yayınlamalısınız öncelikle buna karar verilmesi gerekmektedir. İçerikleriniz, kullanıcılar için faydalı bilgiler sunuyorsa ve gerçekten içeriklerinizin yüksek kaliteye sahip olduğunu düşünüyorsanız, bu içerikleri mutlaka web sitelerinde yayınlamanız gerekmektedir. Elbette ki sadece web sitesinde yayınladığınız için diğer mecralardan uzak durmanızı söylemiyoruz. Farklı alternatif platformlar  her zaman doğal trafik ve takipçi anlamına gelmektedir. Peki yazılarınızı yayınlayacağınız web siteleri size mi ait olmalı?

İçeriklerini kendi web sitelerinin dışında farklı web sitelerinde yayınlayan ve bunu tavsiye eden birçok SEO uzmanı bulunmaktadır. Bunu yapmanız aslında 2 yönlü bir iştir. İçeriklerinizi farklı web sitelerinde paylaştığınızda Google açısından sıralamada gerilere düşme olasılığınız artacaktır ancak buna rağmen içerikleriniz farklı sitelerde birçok insan tarafından görüneceği için tanınabilirliğiniz ve trafiğiniz artış gösterecektir. Bu konuda tercih tamamen kullanıcıya aittir. Konuyla alakalı en doğru kararı verebilmeniz için yaptığınız işteki en kalabalık trafiği hangi yöntemle alabileceğinizi belirlemek olacaktır. Daha iyi açıklamak için bir örnek verecek olursak;

Üretiminizle alakalı kullanıcıya sunulan bilgi ve fikirler ışığında ihtiyacınız olan, en güçlü hissettiğiniz kısım organik trafikteyse içeriklerinizi yalnızca kendi web sitenizde yayınlamanız gerekmektedir. Bu konunun bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

İçeriklerinizi kendi web sitenizde ya da başka sitelerde yayınlama konusu tamamen ihtiyacınıza yönelik vereceğiniz bir karardır.

İçeriklerinizi başka sitelerde yayınlamanızın avantajları

 • Paylaştığınız içerikleri farklı sitelerde paylaşırsanız, sadece kendi kitlenize değil birçok farklı kitleye ulaşarak yeni takipçilere ulaşabilirsiniz.
 • Sadece web sitelerinden değil, farklı sosyal mecralardan da tanınırlığınız artar.
 • Farklı kitlelerin sizi tanıması, kullanıcıların size ulaşabilirliğini arttırır.
 • Kendi web sitenizde ortaya çıkabilecek olası bir problem sonucunda, yayınlarınız kaybolmamış ve kullanıcılar tarafından hala ulaşılabilir olur.

İçeriklerinizi başka sitelerde yayınlamanızın dezavantajları

 • İçeriklerinizi başka web sitelerinde yayınlarsanız, yayınladığınız web sitesine trafik aktarmış olursunuz.
 • İçeriklerinizi yayınladığınız web sitesinin bir süre sonra içeriklerinizi yayından kaldırılma riski bulunmaktadır.
 • Kendi web sitenizde yakaladığınız online prestijinizi başka web sitelerine kaptırmış olursunuz.

İçeriklerinizi başka web sitelerinde yayınlamanızın avantajları ve dezavantajları olduğu gibi sadece kendi sitenizde yayınlamanızın da avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

İçeriklerinizi kendi sitenizde yayınlamanızın avantajları

 • Hiçbir web sitesine bağlı kalmaksızın kendi trafiğinizi çekmiş olursunuz.
 • Web sitenizdeki içeriğinizin kontrolü tam anlamıyla sizdedir ve dışarıdan müdahale edilemez.
 • Backlinklerinizle alakalı çalışmalar yaptığınızda, bu durum yalnızca sizi ilgilendirir ve gelecek başarı da sadece size ait olur.
 • Siteniz üzerindeki otoriteniz artmış olur.

İçeriklerinizi kendi sitenizde yayınlamanızın dezavantajları

 • Web sitenizde Google’dan ceza herhangi bir ceza alırsanız sitenizin trafiği çok fazla düşüş yaşayacaktır.
 • Web siteniz herhangi bir sebepten dolayı sıralama kaybı yaşarsa bu durumdan tek başınıza etkilenirsiniz (satış, gelir, zarar)
 • Hitap ettiğiniz kitle daha dar olur. Web siteniz yeterli popüleriteye sahip değilse, backlink şansınız azalır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

cdb2e2 Captca Değiştir