İçerik Pazarlamanın Önemini Gösteren Etkenler

İçerik Pazarlamanın Önemini Gösteren Etkenler

Makalenin içinde İçerik Pazarlama Nedir? İçerik Pazarlama Neden Önemlidir? İçerik Pazarlama Örnekleri gibi konu başlıklarını bulabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

İçindekiler

İçerik Pazarlama Nedir?

Markanız veya ürünlerinizin satışı ya da tanıtımı için belirlemiş olduğunuz hedef kitlenize, ilgi alanları doğrultusunda bilgi veren, ilgi çekici ve faydalı içerikler sunma işine içerik pazarlama denilmektedir. Müşterilerinize sunmuş olduğunuz içeriklerin geri dönüş olarak gelir sağlayabilmesi için kendi kafanızdaki reklam şeklini değil müşterinin istediği aradığı reklamı oluşturmalısınız.

İPUCU

İçerik pazarlama uygulaması markanıza katma değer sağlamalıdır. İçerik pazarlama uygulaması diğer geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine müşteride ekstra bir ilgi ve merak uyandırmalıdır.

İçerik pazarlama uygulaması yapılırken tamamıyla müşteri odaklı olunmalıdır.

İçerik Pazarlama Neden Önemlidir?

Reklam yapılması veya reklamları takip etmek hiçbir zaman müşterilerin ilgisini çekmemiştir. Müşteriler aradıkları şeylerin içeriğine önem verir ve ilgisini çekecek olan bilgilerin arayışına girecektir. Son dönemde dijital pazarlamanın yaygınlaşmasıyla birlikte her rakip firmanın ürün ve hizmet kalitesi birbirine yaklaşmaktadır. Bu nedenle firmaların müşterilerle daha fazla iletişim kurmaları ve samimiyet yoluyla etkilemeleri gerekmektedir.

Müşterilerin taleplerini dinleyen, o taleplere ilgi gösteren ve çözüm arayan, ilgilendikleri konularla ilgili müşterilere yardımcı olan markaların gelişmeleri ve kalitelerini bir üst seviye taşıma ihtimali de artmaktadır. Bunu yapabilmenin en iyi yolu da aslında müşterilerinize içerik göndermektir. Yalnız dikkat edilmesi gereken, nokta müşterilere ulaştırılacak olan içerikler sosyal medya çalışmalarıyla hazırlanmış reklamlar değil, müşterilerin marka ile olan ilişkisinden sağlayabileceği faydalar anlatılmalıdır. Pazarlamacıların hepsi satışları yüksek olsun ve sürekli alışverişlerini yapan sadık bit müşteri kitlesini hedeflemektedirler. Müşterilerinizin sadakatini sağlamanız için ise en önemli yöntem müşterilerinizle aranızda güçlü bir bağ kurmaktır.

Müşterilerin ihtiyaçlarına önem verilmesi gerekmektedir. İnternetin giderek güç kazanmasıyla birlikte pazarlamacılar sosyal medya üzerinde marka içeriklerini paylaşmakta ve müşteri kitlesi olarak gördükleri insanların da bu içerikleri paylaşmasını dilden dile yayılmasını ve hafızada kalmasını istemektedirler. Güçlü hazırlanmış, ilgi çekici ve ihtiyaca cevap veren içerikler her zaman müşteriler arasında konuşulur ve yayılarak büyür.

İçerik Pazarlaması Örnekleri

Özellikle son yıllarda markaların da ilgisini çeken bir uygulama olmuştur içerik pazarlama. Bildiğimiz ve sürekli kullandığımız markaların da içerik pazarlama kullandığına dair örneklere de gelin bir göz atalım;

  • Coca-cola müşterilerin aklına takılan veya merak ettiği soruları cevaplamaya başladı. Kullanıcılar siteye giriş yapıyor ardından konu hakkında merak ettiği soruları sitede sorma imkanı buluyor ve ardından yine site üzerinden soruların cevabını alıyorlar. Üretiminden içindeki maddelere ve satış aşamalarına kadar her türlü sorularınıza cevap bulabiliyorsunuz.  Bu durum gerçekten son dönemlerin en başarılı içerik pazarlamalarından biri olarak görülmektedir.

İçerik pazarlama yaratıcı ve müşterinin ilgisini çekecek şekilde hazırlanmalıdır.

  • Michael Kors içerik pazarlama konusunda çok fazla adından söz ettirmiş bir markadır. Kısa bir süre içerisinde çok büyüme gösteren bu markanın içerik pazarlama tekniği diğerlerinden biraz daha farklıdır. Michael Kors markası direkt olarak satış odaklı olmak yerine, önceliği müşteri memnuniyetine vermiş ve ardından satışlarını yapma amacı gütmektedir. Bu marka sosyal sorumluluk projeleri, uzman görüşleri, tavsiyeleri ile müşterilere fayda sağlamaktadır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

ca6d12 Captca Değiştir