Hiçbir Google Güncellemesinden Etkilenmeyecek Olan 5 SEO Kuralı

Hiçbir Google Güncellemesinden Etkilenmeyecek Olan 5 SEO Kuralı

Google’ın yılın belli aralıklarında getirdiği algoritma güncellemeleri bazen web sitelerinin sıralamalarının değişimini etkileyebilirken bazen de arama sonuçlarının görünümünü etkileyebilmektedir. Genel olarak bu tip güncellemeler web sitelerinin yukarı veya aşağı doğru ivmelenmesiyle sonuçlanmaktadır.

İPUCU

Google’ın getirdiği güncellemeler ne olursa olsun SEO ile alakalı sıralamayı etkileyen temel bilgiler ve kurallar hiçbir zaman değişiklik göstermemiştir.

Peki şu zamana kadar hiçbir Google güncellemesiyle değişkenlik göstermeyen SEO kuralları nelerdir?

1. Google botlarının web sitenizi görmesi gerekir?

Öncelikli olarak Google botlarının web sitenizin varlığından haberdar olabilmesi ve bir sıralama sunabilmesi için sitenizi görmesi ve taraması gerekmektedir. Google’ın her zaman ilk önceliği, internet üzerindeki tüm içerikleri kullanıcılara en doğru şekilde sunabilmektir. Bu nedenle de web sitelerini taramak için örümceklerini kullanır. Bu da durumun SEO açısından ilk kural olmasına neden olur.  Web siteniz için SEO danışmanları, sitenizin en düzgün şekilde yüklendiğinden emin olacak çalışmalar yapar ve siteniz örümcekler tarafından taranırken gerekli görünürlüğün sağlanması, doğru içeriklerin ve görsellerin sunulması gibi çalışmaları yürütürler.

Web sitenizin içeriği Google sıralaması açısından çok önemlidir.

2. Web sitenizin yapısı aynı zamanda temelidir.

Web sitenizin kullanıcılarına ve botlara görünürlüğünü sağlayan kod yapısı, Google’ın sitenizi değerlendirmesinde ve değerlendirmesine göre yapacağı sıralamasıda son derece önemli bir etkendir. Yapısal işaretleme tarzındaki özel yapılar, kullanıcılar aramayaptıkları zaman belirli içerik türlerini sunmak için de kullanabilmektedirler.

3. İçerik kalitesi önceliğiniz olmalıdır.

Google, her zaman ve her durumda kullanıcılarına faydalı olabilecek en iyi içeriği sunmayı ve arama motorlarında aradıkları kelimelerin tam karşılığını sunmayı amaçlamaktadır. O nedenle web sitenizde oluşturduğunuz içeriklerin mümkün olduğunca kusursuz olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Google, web sitelerinde yer alan içerikleri değerlendirmek için kullandığı yöntemleri net olarak açıklamamış olsa da  arama sonuçlarının sıralanması ve aranan kelimenin, sonuçlarla olan alaka derecesine göre içeriğe verdiği önem tahmin edilebilmektedir.

4. Kaliteli backlinkleriniz olsun.

Kaliteli ve özgün içerikleriniz Google için son derece önemli bir etken olsa da yalnızca içerik oluşturarak arama sıralamasında üst sıralarda yer alamayabilirsiniz. Sitenizde oluşturduğunuz içeriklerin tanıtılabilmesi ve görünürlüğünün arttırılabilmesi için kaliteli sitelerden alacağınız backlinklerle desteklemeniz gerekmektedir. Kaliteli web sitelerinden alacağınız backlinkler, içeriklerinizle bir araya geldiğinde sıralama rekabetinin en önemli adaylarından birisi olacağınıza hiç şüphe yoktur.

Kaliteli backlinkler web sitenizin sıralama alabilmesi için son derece önemli bir etkendir.

5. SPAM yapmaktan kaçınmalısınız.

Google, sürekli olarak karşılaştığı spam tehditlerine karşı durabilmek ve bunlara engel olabilmek için bir savaş vermektedir. Ortaya çıkarmış olduğu birçok algoritma güncellemesinin temelinde de bu spamları engellemek yatmaktadır. Birçok SEO uzmanı da durumun farkında olmasından kaynaklı olarak belirli programlar sayesinde backlink ağı oluşturma, anahtar kelime doldurma ya da gizli anahtar kelimeler gibi hilelere başvurmaktadırlar. Google da bu algıyı ortadan kaldırabilmek adına sürekli olarak yenilenme çalışmaları yaparak illegal olarak kabul edilen her türlü yönteöi ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

Sonuçta...

Asla unutulmamalıdır ki SEO tanım olarak, bir süreç dahilinde izlenen yolların bütününe verilen bir stratejidir. Eğer siz de kendi web siteniz için bir SEO stratejisi oluşturmak istiyorsanız, mutlaka yukarıda bahsettiğimiz 5 faktörü dikkate almanız gerekmektedir. Tüm bu kuralları dikkate alarak sağlam temeller üzerine web sitenizi oluşturursanız, Google’ın çıkarabileceği tüm algoritma güncellemelerine karşı oluşabilecek sıralama kaybını minimize etmiş olursunuz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

188a73 Captca Değiştir