Herkesin Yapabileceği 7 SEO Taktiği

Herkesin Yapabileceği 7 SEO Taktiği

Web sayfalarının bileşenlerini iyileştirmekten, güçlü SEO analitik platformlarına kaydolmaya kadar, yeni başlayanlar SEO uzmanlarıyla aynı teknikleri ve araçları kolayca kullanabilirler.

İçindekiler

Bu makalede herkesin yapabileceği 8 SEO taktiğini açıkladık;

1. Anahtar Kelime Araştırması ve Rakipler

Anahtar kelime araştırması, sitenizin SEO’yu ve rakiplerinizi analiz etmeniz için önemlidir, ancak hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı bilmeniz için de SEO uzmanı olmanıza gerek yoktur. Mevcut ve potansiyel anahtar kelimelerle ilgili ürün ve hizmetlerinizi, hedef kitlenizin ilgi alanlarını veya SEO’nun diğer özelliklerini araştırmak için SEM Rush gibi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz.

Her gün ücretsiz olarak yapılan anahtar kelime aramaları için bir sınır olsa da SEM Rush, hedeflenen anahtar kelimeler için aylık arama miktarı ve öbeklerle ilgili rekabet derecesi gibi anahtar kelime istatistiklerini görmek için kullanışlıdır.

Bazı SEO taktiklerini kullanabilmeniz için SEO uzmanı olmanıza gerek yoktur.

Ayrıca içerik fikirleri almak için aradığınız ifadelerle ilgili kelimelerin listesini görüntüleyebilirsiniz. Organik anahtar kelimelerin araştırmasını yapmak istediğiniz anahtar kelime türünü seçin; bu siteleri anahtar kelime, arama motoru sonuç sayfalarındaki pozisyonları v.b karşılaştırmaları göreceksiniz. Rakiplerinize karşı nasıl bir adım attığınızı bilerek, bir adım önde olabilmek için anahtar kelime araştırmalarını yapmanız gerekmektedir.

2. Sayfanın En Önemli Bölümlerinde Anahtar Kelimeleri Kullanın

OnPage SEO olarak bilinen, web sayfanızın belirli bölümlerini optimize etmek, sayfa sıralamanızı yükseltmenin anahtarıdır. Aşağıdakileri içeren sayfa öğeleri için sayfa içi SEO’nuzun geliştirilmesine odaklanın;

  • Sayfa başlığı
  • Meta description
  • H1, H2, H3 v.b etiketler
  • URL
  • Sitenizdeki sayfalara bağlantı oluşturan metin

İPUCU

Arama motorlarına, içeriğinizin anahtar kelimelerle alakalı olduğunu belirtmek için, seçtiğiniz anahtar kelimeleri yukarıdaki belirttiğimiz gibi kullandığınızdan emin olmalısınız.

OnPage SEO’yu optimize etmenin bir yolu, BrightEdge gibi bazı araçlar bu sayfa öğelerindeki anahtar kelimeleri kullanma konusunda öneriler sunmaktadır. BrightEdge, anahtar kelimelerin sayfa başlıklarından ve meta descriptionlarından eksik olup olmadığını ve hatta hangi anahtar kelimelerin kullanılacağını önermektedir.

3. Sosyal Medya İletilerinizi Otomatikleştirin

Otomasyon, SEO uzmanlarının hayatlarını kolaylaştıran bir başka yoldur. Sosyal medya için, takipçilerinin radarında olmaya ve katılımı takip etmeye devam etmek için sık sık yayınlar düzenlerler.

Facebook’ta “Yayıncılık Araçları” sekmesine gidin ve kenar çubuğundaki “Yayınların” altında, zamanlanmış yayınlarınızı görüntüleyebilirsiniz. İletileri, fotoğrafları ve videoları göndermek için “Oluştur” düğmesine tıklayın ve aşağıdaki seçenekleri ekleyin;

  • Takvim yayınlamak için bir tarih ve saat seçin
  • Yayınla-Mesajları hemen yayınla
  • Geçmiş-Yayınlarınız zaman çizelgenizde önceki bir tarihte görünür hale getirilir.
  • Taslak Kaydet-Postayı kaydedin ve yayınlamaya hazır olana kadar daha sonrasında geri dönün.

Bu araçlar, sosyal medya takviminizi oluşturmak ve yayınlanan-yayınlanmamış gönderilerinizin kaydını tutmak için mükemmeldir.

4. Performansı İzleyin

Pazarlama stratejiniz SEO’ya veya sosyal medya pazarlamasına odaklansa da, SEO analiz araçları kullanarak pazarlama planınızın içerisinde mevcut performansınızı ve sonuçlarınızı takip edebilirsiniz.

Yeni başlayanlara ücretsiz ve kapsamlı bir SEO analiz platformu Google Analytics'tir. Bu araç, trafiğin nereden geldiğini, aldığınız trafik miktarını ve hangi sayfalarınızın en popüler olduğunu anlamak için kategorilere ayırmaktadır. SERP, sosyal medya ağları veya diğer kaynaklar gibi kaynaklardan gelen ziyaret sayısını görebilirsiniz. (ÜCRETSİZ SEO Analizi)

[iliskiliyazi id=95]

Backlinkler, sayfalarınızın Google’ın ilk sayfasında yer alıp almadığına veya rakiplerinizin arama sonuçlarında gizli kalmasına ilişkin büyük bir faktördür. Doğal olarak, en çok dışarıdan sitelerle bağlantılı olan sayfaların (tabiki doğal ve kaliteli) , arama motorları tarafından en alakalı ve önemli olarak görülebileceği düşünülmektedir.

Sayfalarınızın popülerliğini backlink sayısına göre belirlemek için, sitenize olan bağlantı sayısına ve sitelerin yetkili olup olmamasına bağlı olarak alanlar için sonuçlar sağlayan Ahrefs gibi araçlara kaydolun. Siteniz ayrıca, saygı gören alanlarında yüksek yetkiye sahip sitelerin bağlantılarını kazanmalıdır. (Bknz: OFF PAGE SEO)

6. İçerik veya Ürünleri Teşvik Etmek için Bağlantı Kurun

Büyük ve küçük şirketler, etkileyici pazarlamalara katılabilirler. Zaten ürünleri veya hizmetleri tanıtmak için binlerce ya da milyonlarca takipçiye olan güvenini veya saygısını kazanan etiketleri kullanmak, onların erişimlerini genişletmek isteyen şirketler için etkili olabilir.

Herkese açık olarak kullanılabilen SEO taktiklerini kullanarak sitenizi üst sıralara çıkarabilirsiniz.

Pazarlama bütçeniz ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtan etiketlerin sayısını ve popülerliğinizi etkileyecektir. Instagram’daki gibi bazı sosyal medya yıldızları, gönderi başına binlerce lira ödenmektedir. Ancak, bu Instagram etkileyenler için bütçeniz yoksa, inceleme veya sponsorlu yayınlar karşılığında ücretsiz ürünler veya hizmetler sunarak hala diğer yüksek profilli sosyal medya hesaplarının ilgisini çekebilirsiniz.

7. Özel Paylaşılabilir Resimler Oluşturun

Doğru görüntüler, pazarlama içeriğinizin anlaşılabilir olmasını sağlar ve sosyal medyadaki takipçi sayılarınızı, sitenize olan backlink sayısını arttırır; ancak takipçilerinize içeriğinizi paylaşacak bir grafik tasarımcı olmak zorunda değilsiniz. Afiş, resim ve İnfographics gibi görüntüleri oluşturmak için Photoshop, Canva ve diğer grafik tasarım yazılımı gibi programları kullanmalısınız.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0bfc7e Captca Değiştir