Havadan Görüntüleme Nasıl yapılır?

Havadan Görüntüleme Nasıl yapılır?

Gelişen teknelojinin en güncel getirilerinden olan drone, kelime anlamı olarak erkek arı demektir. Bu isminin yanı sıra insansız hava aracı olarakda bilinmektedir. Hem boyutlarıyla, hem rahat kullanımlarıyla hem de sağladıkları çeşitli görüntü açısı ve kaliteleriyle yaptığımız çekimlerin vazgeçilmezi olmuş durumdalardır. Bu durum dünyaca ünlü film ve belgesel çekimleri içinde geçerlidir.

İlk başlarda bir oyuncağı andırsa ve kullanım imkanları kısıtlı gibi görülsede drone, 4K & Full HD kalitesindeki çekimleriyle size bir el kamerasını asla aratmayacaktır. Drone’lar çok farklı şekil ve yapılarda bulunabilmektedirler. Bu Drone’ların kullanım alanlarıda farklılık göstermektedir.

İçindekiler

Drone Kullanım Alanları

Dronelar, dizi ve sinema sektöründen extrem sporlara,pazarlama ve emlaktan mekan tanıtımlarına, seyahatten gazetecilik alanına kadar birbirinden farklı onlarca alanda kullanılabilmektedir. Bunlardan ilki olan dizi ve filmler bir çok dış çekim açısına ve sahnesine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu da berabeberinde yorucu ve uzun çekimleri getirmektedir. Drone’lar işte bu noktada yönetmen ve kameramanların imdadına koşmaktadır ve pratik kullanımlarıyla istenilen her açıda ve kalitede çekimi yapmaktadır.

Drone’un çok yükseklere çıkabilmesi ve kumanda vasıtasıyla pratik açılar yakalayabilmesi extrem spor, gezi ve seyahatlerde de çekimlerin vazgeçilmezi olmasını sağlamıştır. 500-600 metreye kadar çıkabilen dronelar sahip oldukları bu geniş açıyla hem şehirlerin hem mekanların hemde tarihi ve doğal güzelliklerin vazgeçilmez rehberleri olmaktadırlar. Günümüzde emlakçılarda bina,site veya arsa tanıtımlarında drone teknolojisinden sık sık yararlanmaktadırlar.

 

İPUCU
Düğün, mezuniyet ve evlilik tekliflerinde de kullanımı artan droneların, günübirlik kullanım seçeneğiyle de yaygınlığını git gide arttırmaktadır.

Drone Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Drone’ların çok geniş imkanları olan bir teknoloji sürümü olduğundan bahsetmiştik ama bu geniş imkanlarda beraberinde geniş sorumluluklar getirmektedirler. Hem yaptığınız çekimden hemde kullandığınız cihazdan yüksek verim almak istiyorsanız ve kötü sonuçlardan uzak durmaya çalışıyorsanız ilk yapmanız gereken bu droneların sınırını öğrenmeniz olacaktır. Bu sınırlardan kastedilen Drone’nun irtifası, iniş kalkışı sırasındaki hızı ve maksimum hızıdır. Elinizdeki dronun çeşidine göre yapabileceği manevraları öğrenmenizde de fayda vardır.

Drone kullanımlarında bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise hangi sıcaklıklarda veya hava şartlarında kullanılabileceğidir. Soğuk ve yağışlı havalarda Drone’nunuzu dinlendirmeniz cihazınız açısından faydalı olabilir. Bunun dışında drone kullanımları sırasında hangi yasal sınırları ihlal etmemeniz gerektiğini kesinlikle bilmelisiniz. Özel hayatın gizliliği ve askeri yüksek güvenlik bölgelerinde ki çekim yasaklarını ihlal ederseniz başınız belaya girebilmektedir. Bu sınırlar dışında havaalanlarının 2 km çapında drone kullanımı kesinlikle yasaktır.

Drone bakımlarınızı aksatmadan ve eksiksiz yapın. Yazılım güncellemelerini takip edin. Drone’nunuzun kalkış ve inişini yapacağınız zeminin güvenliğini kontrol edin. Ayrıca Drone’nunuzda geri dönüş özelliğini aktifleştirmeden önce konumu doğru belirleyip belirlemediğini kontrol edin.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

736bee Captca Değiştir