Hangi Sayfalar Noindex veya Nofollow Olmalıdır?

Hangi Sayfalar Noindex veya Nofollow Olmalıdır?

Web siteniz için indexlenmesini istemediğiniz sayfalarınız ya da linkleriniz için Google'a bunu bildirmeniz gerekmektedir.

İçindekiler

Noindex - Nofollow Nedir?

Noindex ve Nofollow, her ikisi de robots meta etiketinize ekleyebileceğiniz ayarlardır. Kısacası;

Çoğu durumda şu şekilde görünmektedir:

<meta name="robots" content="[DEĞER1, DEĞER2]">

DEĞER1 ve DEĞER2, index, follow varsayılan olarak ayarlanır, yani eldeki sayfanın dizine eklenebileceği ve bu sayfadaki tüm bağlantıların, bağlantı verilerini dizine ekleyebilmeleri için arama motoru örümceklerinin takip edebileceği anlamına gelmektedir.

Noindex, sayfanın arama motorları tarafından dizine eklenmemesi gerektiği anlamına gelmektedir, ancak arama motorlarının sayfadaki bağlantıları takip etmemesi gerektiği anlamına gelmez.

Nofollow ise, arama motorlarının bağlantıları takip etmemesi anlamına gelmektedir.

Noindex Olması Gereken Sayfalar

Bir blog’da içerik arşivleri

Blogunuz için içerik hazırlayan bir kişi iseniz, içerik sayfalarınız muhtemelen blog ana sayfanızla aynıdır. Bu, Google için geçerli değildir ve yinelenen içerik olarak kabul edilebilmektedir. Bunları arama sonuçlarının dışında tutmak için noindex kullanabilirsiniz.

İade Sayfaları vs.

Örnek olarak iade şartları, gizlilik sözleşmesi gibi sayfalar tarama bütçesinden yiyebilmektedir. Bu nedenle de e-ticaret sitelerinin ilgili sayfaları belirtilen türde işaretlemesi önemlidir. (Bknz: Tarama Bütçesi Optimizasyonu)

Teşekkür sayfaları

Bu sayfalar müşterilere teşekkür etmekten başka hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Genellikle satış sonrasında yapılmakta olan bir jesttir. Arama motorları ile alakalı hiçbir katma değeri bulunmadığından arama sonuçlarının dışında tutulmalıdır.

Yönetici ve giriş sayfaları

Giriş sayfaları ve yönetici sayfaları noindex olması gereken sayfalarıdır. Kullanıcıların ya da müşterilerin yönetim panelinizi ya da giriş sayfalarınızı görmesine ve Google arama motorunun bu sayfaları indexlemesine gerek yoktur. Hiçbir katma değeri olmadığından noindex olarak belirlenmelidir.

Nofollow Olması Gereken Sayfalar

Google kabaca linkleri takip etmenin üç ana nedeni olduğunu savunmaktadır;

  1. Güvenilmeyen içerik
  2. Ücretli bağlantılar
  3. Taramayı ölçeklendirme

Nofollow uygulanması gereken bazı durumlar vardır.

Normal bir web sitesinde çok fazla sayfanın nofollow olması doğru değildir. Google’ın da belirttiği gibi, bağlantılar içeren ve Google’ın bunları takip etmemesi gerektiğine karar veren bir içeriğiniz varsa  bunları kendiniz kontrol etmelisiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(3 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

35d93e Captca Değiştir