Hackerlar Neden WordPress Siteleri Hedefliyor?

Hackerlar Neden WordPress Siteleri Hedefliyor?

Ne yazık ki WordPress zayıf yönleri bol ve hackerlar bunun ne olduğunun farkındadır. WordPress sitenizin etrafında iyi bir savunma yapmak istiyorsanız, bir hacker gibi düşünmeniz gerekecektir.

İçindekiler

Sitenizin en zayıf noktalarının neler olduğunu belirleyin ve bunları geliştirmenin yollarını düşünün. Bu şekilde saldırıları düzgün bir şekilde savuşturabilirsiniz.

 

WordPress Sitenizdeki En Zayıf Noktalar Nerede?

Çoğu zaman, bilgisayar korsanları özellikle web siteniz için çevrimiçi arama yapmıyor. Birçok bilgisayar korsanı, güvenlik açıklarını botlarla arama sürecini otomatikleştirir. Bu botlar giriş yolunu tespit eder ve hackerlar da bu yoldan siteye giriş yaparlar. Bunun için herhangi bir web sitesi kurban seçilebilir.

İPUCU

Bilgisayar korsanlarını engellemek ve durdurmak açısından WordPress’deki en zayıf noktaları öğrenmek son derece önemlidir.

1. Şifreler

Wordpress sitenizin arka planında ya da girişinde bir oturum açma ve şifre gerektiren herhangi bir nokta, hedefleme için en önemli noktadır.

Hackerlar, kullanıcıların çevrimiçi oldukları her hesap için her zaman benzersiz ve güçlü bir şifre yaratma eğiliminde olmadığını biliyorlar. O yüzden WordPress sitenizdeki ilk hedeflerden biri bu olmalıdır.

2. Yorumlar

Yorumlar, oturum açma öğesi nedeniyle yalnızca bir güvenlik sorumluluğu değildir. Yorumlar da spamlar yüzünden sıkıntı oluşturabilir. Bu nedenle bazı insanlar WordPress’te yorumları tamamen devre dışı bırakmayı tercih etmektedir.

3. İletişim Formları

İletişim Formları, abonelik formları, ödeme formları sitenizin kullanıcıların ayrıntılarını girmelerini isteyen herhangi bir kısmi bilgisayar korsanlarının hedef alması için belirgin bir noktadır.

Tabi ki, arka planda önemli kırılma noktaları var ve bu alanlara girilen hassas verileri korumalısınız. Bilgisayar korsanlarının keylogging kötü amaçlı yazılımları kullanarak siteye girebilme ihtimalleri bulunmaktadır.

4. WordPress Veritabanı

WordPress’in tüm sitelerde dosya ve veri tabanı yapılarının adlandırılmasını basitleştirmesi kullanışlı da olsa, her birimiz “wp” önekinin hemen hemen her şeyi etiketlemek için kullandığını bildiği için büyük bir sorun olmaktadır. Bu, WordPress veri tabanınızı değişime uğramadığı takdirde saldırıya açık hale getirmektedir.

5. WordPress Çekirdeği

Önceki WordPress kurulumlarının %73’ünden fazlasının bilinen güvenlik açıklarına sahip olduğunuzu biliyor muydunuz? WordPress çekirdeği yönetmek sizin sorumluluğunuzda olmamasına rağmen, WordPress’in güvenlik ekibi, çekirdeğin günvelliğini korumakla görevli olduğu için, WordPress geliştiricilerinin kendi sitelerine aynı şeyi yapmak durumundadırlar.

6. WordPress Eklentileri

WordPress çekirdeğinden güvenlik açıklarına karşı daha duyarlı eklentilerdir. Aslında, WordPress eklentileri web sitelerindeki tüm güvenlik saldırılarının %50’sinden fazlasını oluşturmaktadır.

Tabi ki bu yüzden WordPress eklentilerini kullanmaktan vazgeçmemelisiniz. Kitleniz için etkileşimli ve ilgi çekici web siteleri oluştururken, işinizin vazgeçilmez bir parçası olacaktır. Bununla birlikte, mevcut eklentiler sitenizde olup bitenlere dikkat etmenizin yanı sıra siteniz için yeni eklentileri incelerken de dikkat etmeniz anlamına gelmektedir.

7. Web Hosting

Ne yazık ki, tüm web hosting şirketleri eşit değildir ve bu genellikle aldığınız sunucu güvenliği düzeyini ve kalitesini etkileyebilir. Tabi ki, bir web planı seçtiğinizde şunları gözlemlemelisiniz;

  • Sunucu tarafında güvenlik duvarı şifreleme
  • NGINX veya Apache web sunucuları
  • Antivirüs ve anti-malware yazılımı
  • SSL sertifikaları

Bir sunucudaki aynı alanı paylaşan birden fazla alan varsa, alanlar arası kontaminasyon riski de vardır. Bu senaryo doğrudan sitenize uygunsa, sunucu düzeyinde ek güvenlik önlemleri almak zorunda kalabilirsiniz.

Hackerların web sitenize zarar vermemesi için bazı önlemler almanız gerekmektedir.

Hackerlar WordPress Sitenizden Ne İstiyor?

Hackerların istediği yalnızca büyük şirketleri dağıtmak değildir. Sadece istismar edebilecekleri herhangi bir güvenlik açığı aramaktadırlar.

  • Kötü Amaçlı İçerik Girin

Bazı durumlarda, saldırı ziyaretçilerin yanlış bağlantıları tıklaması umuduyla WordPress sitenizin önüne kötü niyetli kod koyabilir. Bu yorum spam’ı sitenizin e-postasını çalıp takipçilerinize spam mesajı göndererek veya gerçek içerik gönderimleri yoluyla olabilmektedir.

  • Virüs Yaymak

Hackerların ziyaretçilerinizi terörize etmeyi amaçladıkları bir başka yol, WordPress sitenizi kullanarak virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları yaymaktır. Bunu arka planda yazdıkları kötü niyetli kodları kullanarak veya ön planda indirmek üzere yolladıkları dosyalar kullanılarak yapmaktadırlar. Ziyaretçiler web siteleriyle etkileşime girdiklerinde hackerlar ziyaretçilerin bilgilerini çalmakta ya da bilgisayarları kullanarak diğer web sitelerine virüs yaymaktadırlar

  • Web Sunucunuza Aşırı Yüklenilmesi

Hackerların web sunucunuza aşırı yüklenmesi durumuna dağıtılmış suspend denilmektedir. Hackerlar bu eşiğe ulaştığında web siteniz düşer ve hackerlar kazanmış olurlar. 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

23113d Captca Değiştir