Haber Editörleri İçin 5 SEO Taktiği

Haber Editörleri İçin 5 SEO Taktiği

Haber sitelerinin birçoğu, haber yazımlarında en temel SEO taktiklerini kullanmaktadırlar; ancak bunun dışında yapılması gereken birçok önemli noktadan habersizdirler.

İçindekiler

Haber editörlerinin uygulaması gereken SEO taktiklerinin çok geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Amaç, bir haber editörünün günlük iş akışına dahil edeceği temel taktikleri vurgulamaktır. Bu taktiklerden bazılarını sizler için derledik;

1. Alakalı Popüler Anahtar Kelimeler İçin Optimize Edin

Çoğu haber merkezinin genellikle odaklanması gereken bir taktiktir. İlk içeriğin oluşturulmasının ardından ana sayfa öğeleri, başlık, URL, resim öznitelikleri gibi anahtar kelimelerin odağını arttırmak için optimize edilmektedir. Google AdWords anahtar kelime aracı ya da WordTracker gibi anahtar kelime araştırma araçları, en iyi, kaliteli ve popüler kelimeleri belirlemek amacıyla kullanılabilir. Bu haber editörlüğünün bir parçasıdır, ancak yalnızca bir başlangıçtır!

Haber editörlerinin konuya ilişkin her türlü anahtar kelimelerin araştırmasını iyi yapmaları gerekmektedir.

[iliskiliyazi id=97]

2. Trend Konulardan Yararlanın

Arama ve sosyal medya trendlerini düzenli olarak izleyin. Kullanıcıların sürekli olarak arattıkları bilgileri araştırmaya ve paylaşmaya özen gösterin. Çeşitli ücretsiz arama ve sosyal trend araçları bulunmaktadır. Veriler hem anahtar kelime hedefleme hem de içerik fırsatlarını keşfetmek için faydalıdır. Bu taktik, en son haberlere, spor ve eğlence gibi popüler konuları kapsayan sitelere de uygulanabilmektedir.

3. Sosyal Medya ile Bütünleşin

Arama motorları sıralama algoritmalarına daha fazla sosyal sinyaller eklediğinden sosyal medya arama motoru görünürlüğü üzerinde artan bir etkiye sahiptir. Belirli bir içeriğin etrafında sosyal etkinlikteki hızlı artış, doğrudan ve dolaylı olarak arama konusunda daha fazla bilgiye sebep olmaktadır. Bu nedenle, sosyal medya aracılığıyla haber üretimi ve içerik promosyonunu koordine etmek önemli bir etkendir.

4. İçerik Fikirleri ve Planlaması için Araçlar Kullanın

Anahtar kelime ve araştırma araçları sadece önceden oluşturulmuş içeriği optimize etmek anlamına gelmemektedir. Bunun dışında yeni fikirler için de etkili bir kaynaktır. Bir editör, anahtar kelime evrenini belirli bir konu ya da haberin etrafında düzenleyebilir ve tüm fikirleri etkili bir şekilde site odaklı olarak uygulayabilmelidir. Bu daha sonrasında kısa ve uzun vadeli bir planlamayı hazırlayabilir. Bu alanda Google Insights for Search ve SEMRush’ın yanı sıra, Hitwise ve ComScore gibi kuruluş düzeyinde seçenekler yararlı ücretsiz ve ücretsiz araçlar bulunmaktadır. Ayrıca Google Search Console arama sorgularının kapsam ve performansın yanı sıra genişletme ve iyileştirme fırsatları hakkında daha fazla bilgi sağlayacaktır.

İçerik planlamaları için ücretli ve ücretsiz birçok seçenek bulunmaktadır.

5. İç Linklemeyi Kullanın

Birçok haber editörü çapraz veya site içi linklemede çekingen davranmamaktadır. Site içinde alakalı haberlere link verilerek görüntülenme sayısı arttırılabilir. Ayrıca bu tür linklemeler ziyaretçilerin sitede kalma sürelerin uzatılarak site içerisinde farklı sayfaları gezmesine de olanak tanıyabilir.

Sonuç

Tüm bu ipuçlarının merkezinde kaliteli içeriklerin olması vardır. Bu taktiklerin hiçbiri önem taşımaz. Yalnızca kaliteli içeriklerin yaratılması da yeterli değildir.

İPUCU

Günümüzde başarılı bir haber editörü olabilmek için içeriğin etkili bir şekilde hedeflenmesi, SERP'te ve sosyal medyada da optimize edilmesi gerekmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

a41622 Captca Değiştir