Growth Hacking İle Büyümeye Hazır Olun!

Growth Hacking İle Büyümeye Hazır Olun!

Kelimeler ayrı olarak ele alındığında; growth, işletmenin büyümek için sarf ettiği çabaları, emekleri ve maliyetleri gösterirken hacking, sarf edilen çabaların, emeklerin ve maliyetlerin en verimli şekilde kullanılması sonucu alınan en iyi sonucu, maksimum verimi göstermektedir.

İçindekiler

Growth Hacking Nedir?

İnternet kullanıcıları arasında sıkça konuşulan ve ilk defa 2010 yılında ortaya atılan Growth Hacking kavramı, uygulamaya geçmeden önce bir projeyi test ederken projenin en kısa sürede doğru ve verimli analizler sonucu en yüksek performansı elde etmek anlamına gelmektedir.

Sınırlı maliyet bütçesi ile geniş kitlelere ulaşılan atılımlar için kullanılmaktadır. Bu süreçte analizler büyük bir rol oynamaktadır ve arama motorlarının analiz uygulamaları, optimizasyonları, sosyal medyada gerçekleştirilen testler, A/B testleri ve viral pazarlama stratejileri de kullanılmaktadır.

Türkçe'ye “büyüme korsanlığı” olarak çevrilen bu terim aynı zamanda yapılan yeni atılımların yanında mevcut firmaların da analizler kullanarak daha büyümesine yol açmaktadır. Bu büyüme aşamasında SEO başta olmak üzere başka pazarlama stratejileri de yer almaktadır ve ulaşılmaya çalışılan hedeflere en verimli şekilde kısa sürede gidilmesi ilke halini almıştır.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Growth Hackerlar

Bu yöntemi uygulayanlara verilen isim olan Growth Hackerlar ise bu büyüme stratejisini uygularken birçok yöntemi tercih ederler. Bunlar bahsedildiği gibi A/B testleri, sosyal medyada pazarlama, arama motorlarının analiz uygulamaları ve ölçüm tekniklerinin yanında SEO ya da SEM gibi yöntemlerdir. A/B testlerinde yeni uygulanan proje için ortaya atılan iki seçenek de uygulanır ve kullanıcıların tepkilerine göre internet ortamında analiz altında kolay bir şekilde ölçülmektedir.

Bunun yanında sosyal medyadaki pazarlama yönteminde de sosyal medyadaki en gözde sitelerden kendi internet adreslerine ziyaretçi çeken çok fazla kullanıcı mevcut ve doğru hamleler kullanıldığı taktirde growth hacking yöntemi ile umulmadık bir yükselişe geçme imkanını yakalamaktadırlar. Arama motorlarının verileri ve analiz uygulamalarından gelen sonuçlara göre internet sitelerindeki ziyaretçilerin de cihaz modelini, bulunduğu konumu ve nasıl internet sitesine eriştiği gibi bilgileri de öğrenebilen hackerler aynı zamanda ziyaretçilerin sitelerde ne kadar süreyle bulundukları gibi bilgileri de rahatlıkla ölçebilmektedirler.

Growth Hacking İle Büyüme Yolları

Bu pazarlama stratejisini oluştururken projenin büyümesi için izlenen yollar da oldukça önemli bir yer tutmaktadırlar. Yapışkan büyüme yönteminde internet kullanıcıları, proje ürününe bağımlı yapmaya odaklanır. Ödemeli büyümede gözde sosyal medya internet sitelerinden gelen ziyaretçileri sağlarken viral büyümede ise potansiyel yeni kullanıcı grubuna mevcut kullanıcılar üzerinden ulaşılmaktadır. Bir anda hızla yayılan oyunlar, internet siteleri ya da videolar da buna örnek olarak verilebilir. Hackerlar, büyüme korsanlığını büyümek için tekrarlayabilir ve stratejilerini ölçülebilir düzeyde tutar.

İPUCU

Bu stratejiler pazarlama tabanlıdır ve genel olarak verilen mesaj ürünün bilgisidir. Büyüme korsanlığının izlediği yollarda da genel olarak kabul gören adımlar mevcuttur. Kazanım, aktivasyon, elde tutma, davet ile kazanım ve gelir adımlarından birini seçerek yapılan büyümede birçok metot bulunmaktadır.

Bazı sosyal medya internet siteleri, diğer kullanıcıların ilgisini çeken kullanıcıları önerirken video barındıran siteler de embed kodu ile birlikte viral bir patlama gerçekleştirmiş oldu. Veri depolama siteleri de bu adımlardan davet ile kazanım seçeneğini izleyerek kullanıcının başka bir kullanıcıyı davet etmesi durumunda ücretsiz depolama alanı sundu ve böylece yayıldı.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

214c94 Captca Değiştir