Greenbox Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır?

Greenbox Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır?

Film, dizi ya da reklamlarda gördüğümüz tehlikeli sahneler veya çok pahalı görünen sahneler aslında nasıl çekiliyor? Gelin birlikte göz atalım…

İçindekiler

Greenbox Nedir?

Greenbox, ‘’kilit renk’’ denilen bir çekim hilesinin yapımcılar tarafından günümüzde en çok tercih edilen uygulamasıdır. Basit bir açıklama ile iki farklı görüntüyü birbiri üzerine oturtma işlemine yaramaktadır.

Greenbox uygulaması ile kişileri, yerleri, sahneleri dilediğinizce değiştime imkanınız bulunmaktadır. Ayrıca Greenbox uygulaması ile pahalı ya da tehlikeli sahneleri de en kolay şekilde çekebilirsiniz. Yani sizin de anlayacağınız gibi Greenbox teknolojisi tamamıyla bir çekim hilesi anlamına gelmektedir. Yeşil perde denildiğinde birçoğunuz aklından ‘’  haa bumuymuş’’ diye geçireceksiniz zaten.  Filmlerde kullanılan bu teknolojik uygulamaların çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar;

 • Greenscreen (yeşil ekran)
 • Bluescreen (mavi ekran)
 • Greenbox (yeşil kutu)

Greenbox istenilen şekilde sahneleri değiştirmeye yarayan bir uygulamadır.

Günümüzde daha çok yabancı bilimkurgu, fantastik, aksiyon türündeki filmlerde tehlikeli, olağanüstü sahneler görmekteyiz. Bu filmlerde görmüş olduğumuz yüksekten düşen insanlar, yıkılan köprüler, sihir ve büyüler, uzay araçları aklınıza gelebilecek her türlü olağan dışı sahneler Greenbox teknolojisi ile oluşturulmaktadır. Bazı popüler filmler ile sizlere daha örnekleyici olarak anlatacak olursak;

 • Harry Potter filmindeki Hogwarts Okulu aslında yalnızca el yapımı bir makettir. Greenbox teknolojisi ile sanki gerçekte böyle bir yer varmış hissi oluşturmuşlardır.
 • İnception filminde sokakların, binaların, köprülerin hareket ederek yer değiştirmesi yine Greenbox teknolojisinin bir hilesidir.
 • Avatar filmindeki mavi yaratıkları hiçbirimizin günlük hayatta görme şansı elbetteki yok. İnsanlar üzerine giydirilen farklı kıyafetler ve arka fonda kullanılan yeşil perdelerle Greenbox uygulaması kullanılarak film sahneleri hazırlanmaktadır.

Grennbox teknoloji uygulaması sayesinde prodüksiyon çalışmaları, sahne değişiklikleri, tehlikenin minimum seviyeye indirilmesi gibi farklılıkların yanında pahalı sahnelerin çekimleri de çok basit şekilde yapılmaktadır. Amerika’da başlayan bir filmin senaryo gereği İngiltere’de devam etmesi gerekiyorsa, bütün film ekibini toplayıp İngiltere’ye gitmek hayli masraflı olacaktır. Bunun yerine Greenbox teknolojisi kullanılarak İngiltere sokaklarını filminizin içine dahil edebilirsiniz.

Greenbox Nasıl Kullanılır?

Greenbox teknolojisi ile pahalı ve tehlikeli sahneler çok rahat bir şekilde hazırlanabilir.

 1. Greenbox teknolojisinin kullanılabilmesi için çekilecek olan sahne veya fotoğraf durumuna bağlı büyüklükte bir odaya ihtiyaç vardır.
 2. İkinci olarak oda içerisindeki ses yalıtımının sünger v.s ürünlerle sağlanmış olması gerekmektedir.
 3. Ses yalıtımı doğru şekilde oluşturulmuş olan odanın iç kısmı tamamen yeşil kumaş ile kaplanmalıdır. Yeşil rengin seçilmesinin nedeni insanların konsantre olmalarını sağlayan verimli bir renk olmasıdır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken şey ise arka fon yeşil iken oyuncu yeşil renkte bir kıyafet tercih etmemelidir. Bu durumda arka fonun mavi olması uygundur.  Dış çekim yapılırken arka fon mavi tercih edilmemelidir. Çünkü gökyüzü de mavi renkte olduğundan photoshop işlemi yapılırken karışma ihtimalleri ortaya çıkar. O nedenle dış çekimlerde arka fon genellikle yeşil tercih edilmelidir.
 4. Yeşil olarak belirlediğimiz arka fon içerisinde durağan veya hareketli olan çekimler doğru ışık açılarıyla gerçekleştirilir. Çekimlerin en iyi verimle yapılabilmesi için ışığın önemi çok büyüktür mutlaka ışıklar doğru açı ile yansıtılmalıdır.
 5. Son olarak çekimler bilgisayar ortamına aktarılır ve photoshop programlarında açılır. Çekimlerde kullanılan arka yeşil fon diğer noktalara temas etmeden silinir. Arkada şeffaf bir fon kalacaktır. Sonrasında ise temizlenmiş olduğumuz bölüme neye ihtiyacınız var ise o sahneyi yerleştirebilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

e9dfaa Captca Değiştir