Grafik Tasarım Mı Yapıyorsunuz? O Zaman Bu İnce Noktaları Atlamamalısınız

Grafik Tasarım Mı Yapıyorsunuz? O Zaman Bu İnce Noktaları Atlamamalısınız

Grafik tasarımı bazıları için boş vakitlerini geçirdiği bir hobidir. Bazıları içinse gelir kaynağıdır. Grafik tasarımı hayatımızın bir çok alanında bize eşlik etmektedir. Bunlardan en bilinenleri ise mimarlık, iç mimarlık, mühendislik, peyzaj tasarımı, moda tasarımı, endüstriyel tasarım gibi daha birçok alana hizmet etmektedir.

İçindekiler

Tasarım Nedir?

Bir ürünü insanların duygularıyla anlayabileceği şekilde farklı unsur ve özelliklerinin bir araya getirilerek, ürünün tamamının ya da bir kısmının çizgi, şekil, renk, biçim gibi özelliklerinin değiştirilmesi veya süslenmesi ile oluşturulan görüntüye  tasarım denilmektedir. İnsanlar üzerinde aslında çok fazla farkındalık oluşturulmasa da giydiğimiz elbise ya da kıyafetlerden çay içtiğimiz bardağa kadar her şey bir tasarım ürünüdür. Tasarım tamamıyla insanların hayal gücünün genişliğiyle alakalı bir durumdur. Bir nesneyi zihninizde istediğiniz şekilde düşünebilir, süsleyebilir veya kullanım amacına uygun olarak farklı bir şekle sokabilirsiniz.

Grafik tasarım hayal gücünün teknolojiyle bir araya getirilmesidir.

Grafik Tasarım Nedir?

Verilmek istenen bir mesajı görsel olarak belirlenmiş bir hedef kitleye ulaştırmak için el ilanı, billboard, afiş, kitap, makale, dergi gibi yazılı ya da görsel unsurlarla belirli ölçütler içerisinde tasarlayan veya çizen kişileri yetiştiren eğitim dalıdır.

Grafik tasarım yapabilmek için yalnızca teknolojiyi kullanabiliyor olmak yeterli değildir. Tasarım gücünü, renkleri, hayal gücünü ve desenleri bilmesi ve bu bilgiyi teknoloji ile bir araya getirmesi gerekmektedir. Hepsi bir arada yapılabilirse işte o zaman ortaya gerçek bir grafik tasarım ürünü çıkabilmektedir. Bir grafik tasarım ürünü ortaya çıkarırken bilinmesi gereken bazı temel unsurlar vardır. Bunlar;

 • Çizgi
 • Ton
 • Renk
 • Doku
 • Ölçü
 • Biçim
 • Yön

Öncelikli olarak bir grafik tasarımcının uğraştığı alana yönelik olarak bilmesi gereken programları gösterelim;

 

Adobe Photoshop

Adobe Illustrator

Adobe Indesıgn

Adobe Flash

Fotoğrafçılık

Kartvizit

Kitap

Web Sitesi

Bitmap Resimler

El ilanı

Dergi

Animasyon

Logo-Banner

Karikatür Çizimi

Katalog

Tanıtım Filmi

Web Site

2D ve 3D Çizimler

El ilanı

İntro

Karikatür Çizimi

Katalog

Afiş

Çizgi Film

Afiş

Ambalaj Tasarımı

Kullanım Kitabı

Oyun

 

İPUCU

Grafik tasarım işine başlamadan önce hangi programları hangi alanda kullanacağınızı bilemezseniz hiçbir zaman bir adım sonrasına geçemezsiniz. Sürekli belli başlı basit içerikler oluşturabilirsiniz. Bu nedenle de grafik tasarım işini meslek haline getiremezsiniz.

Grafik tasarım hazırlanırken tasarımı görecek hedef kitleye uygun seçimler yapılmalıdır.

Grafik Tasarım Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Grafik tasarım yapılırken renk oyumuna mutlaka dikkat edilmelidir. Tasarlamış olduğunuz renkler ve şekiller birbiriyle uyumlu ve gözü yormayacak şekilde ayarlanmalıdır. Aksi durumda tasarımınızı görecek olan kişi veya hedef kitleniz için rahatsız edici olabilir ve ilgi çekmeyebilir.
 2. Grafik tasarımınız için kullandığınız şekiller, yazılar ya da desenler çok büyük veya çok küçük olmamalıdır. Eğer yazı kullanılıyorsa grafik tasarımın içeriğine uygun yazılar olmalıdır. Aynı şekilde tasarımda kullandığınız şekillerde içeriğe uygun olmalıdır.
 3. Genellikle moda olan renkler grafik tasarımda kullanılırsa daha çok ilgi görür ve beğenilir.
 4. Grafik tasarımı yaparken yaratıcı ve orijinal şeylere odaklıysanız tasarımlarınız da buna bağlı olarak sürekli güncel tutulmalıdır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar sürekli yeni şeylerle karşılaşır ve bu nedenle beğenileri sürekli değişkenlik gösterebilir. Siz de grafik tasarımlarınızı güncel tutarak sürekli kendinizi yenilemelisiniz.
 5. Grafik tasarım yapılırken ana konudan asla sapmamalısınız. Süsleme ve göze hoş görünme hissiyatı ön plana çıkarsa içerik unutulabilir. Bu nedenle her zaman daha sade içeriğin direkt olarak yansıtıldığı görseller daha ilgi çekici olmaktadır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

a11d00 Captca Değiştir