Görüntülü Reklam Ağını Kullanmanız için Gerekli Sebepler

Görüntülü Reklam Ağını Kullanmanız için Gerekli Sebepler

Google mühendisleri 2008-2011 yılları arasında 5,400,000 saat boyunca Google Görüntülü Reklam Ağı ürünleri geliştirmek ve yenilerini eklemek üzere çalışmalar yapmışlardır. 

İçindekiler

Yine 2008-2011 yılları arasında görüntülü reklamlara tıklayan ve reklam verenlerin web sitelerine yönlendirilen kullanıcı sayısı 33 milyardır.

Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

Kullanıcıların bir ürün veya hizmeti satın alabilmesi için öncelikli olarak o ürün veya hizmetin farkında olması gerekir. Farkındalık oluşturulduktan sonra ürün hakkında araştırma yapması ve ilgilenmesi gerekir. Kullanıcı beğenisine göre satın almayı düşünür ve son aşamada da satın almaya hazır hale gelmektedir. Aramadan biraz farklı olarak  Google görüntülü reklam ağı ya da daha anlaşılabilir bir ifadeyle Google reklamlarını kabul eden web siteleri, yukarıda bahsedilen satın alma döngülerinin tümünde reklam verenlerin kullanıcılarıyla iletişim kurmasında etkili bir mecradır.

 

Görüntülü reklam ağı kullanıcılara daha akılda kalıcı bir deneyim sunmaktadır.

Google Görüntülü Reklam Ağında Kimler Var?

Google görüntülü reklam ağında öncelikli olarak hemen hemen herkes tarafından bilinen yoğun giriş çıkış trafiği olan web siteleri bulunmaktadır. Örnek verilecek olursa;

  • Zargan.com
  • CNN.com
  • Digg.com
  • Linkedin.com

Bunlar dışında ise daha az giriş çıkış trafiği bulunan, daha az bilinen, ama konuları özelleşmiş web siteleri de bulunmaktadır. Örnek verilecek olursa;

  • Akampüs.com sitesi tüm üniversite öğrencilerini hedefleyen bir site iken yildiz.edu.tr sitesi yalnızca Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin giriş çıkışını hedefleyen bir web sitedir.

Görüntülü reklam ağı’ nda sizlere geri dönüşüm kazandıracak olan kullanıcıların gezmekte olduğu web sitelerinin sayısı ve çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Görüntülü reklam ağı kullanımı için müşterilerin veya kullanıcıların doğru hedeflenmiş olması gerekmektedir. Bu noktada Google çeşitli hedefleme seçenekleri sunmaktadır.

İçeriğe Dayalı Hedefleme: Anahtar kelimeler kullandığımız, aramaya benzer ama farklılıkları da olan anahtar kelime hedeflemesidir.

Yerleşim Hedefleme: Web sitelerini bizim seçtiğimiz,  zargan.com’da reklamınızı görüntülemek istediğinizi söylediğiniz, yine başta da dediğimiz gibi web sitelerini kendinizin belirlediği hedefleme türüdür.

Gelişmiş Çevrimiçi Kampanyalar: Hem içeriğe dayalı hedefleme hem de yerleşim hedeflemelerinin bir arada kullanılabildiği hedefleme yöntemidir.

Coğrafya, Saat: Aramada olduğu gibi Coğrafya ve dil seçeneklerini, saat seçeneklerini içerik kampanyalarında ve görüntülü reklam ağında kullanabilirsiniz.

Görüntülü reklam ağlarının kullanıldığı birçok önemli web siteleri bulunmaktadır.

Neden Görüntülü Reklamlar?

Google görüntülü reklamlar kullanıcılarla daha samimi ve duygusal bir bağ kurmak ve verilecek olan mesajları daha iyi anlatması açısından efektif bir kullanım sağlamaktadır. Görüntülü reklamlar her zaman hafızamızda daha fazla iz bırakır ve eğer bir ürünü veya hizmeti satmak ya da pazarlamak hedefimiz varsa müşterilere görüntülü reklam ağı kullanarak daha akılda kalıcı bir tanıtım yapmış olabiliriz.

İPUCU

Satış, pazarlama veya siteye giriş çıkış trafiğini arttırmak isteyen reklam verenlerin yüzdesi %73’tür.

Görüntülü Reklam Ağı Oluşturmak İçin

Google görüntülü reklam ağında veya diğer mecralarda görüntülü reklamlar kullanırken bir ajans kullanmalı ya da kendi içinizde bir banner yaratmanız gerekmektedir. Google Adwors hesabı ile bu hesaptaki basit şablonlar kullanılarak kendi görüntülü reklamlarınızı da oluşturabilirsiniz. Markanıza, özel günlerinize veya sitenizin tasarımına uygun olabilecek bir çok formatta ve temada görüntülü reklam ağınızı oluşturabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

51d322 Captca Değiştir